Oracle udsender 14 rettelser og lukker alvorlige huller

Adskillige af rettelserne i Oracles Critical Patch Update for juni lukker meget alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft på vej med kæmpe-rettelse til din pc

Computerworld News Service: Oracle vil tirsdag udsende 14 rettelser af Java SE, heriblandt adskillige med den højeste risikovurdering under frameworket CVSS (common vulnerability scoring system), oplyser Oracle på sit website.

"På grund af risikoen ved et succesfuldt angreb anbefaler Oracle kraftigt sine kunder at installere rettelser fra Critical Patch Update så hurtigt som muligt," fremhæver Oracle.

Disse rettelser er af sårbarheder i et antal forskellige produkter heriblandt JDK og JRE 7 Update 4 og tidligere, JDK og JRE 6 Update 32 og tidligere samt JavaFX version 2.1 og tidligere, oplyser Oracle.

12 af de 14 rettelser kan udnyttes via fjernadgang uden brugernavn eller kodeord, advarer selskabet. Flere af sårbarhederne har en såkaldt base score i CVSS-frameworket på 10.0, hvilket er den højeste, der findes.

Oracle udsender hvert kvartal rettelser til Java SE, hvilket foregår efter en anden tidsplan end udsendelsen af rettelser til selskabets andre applikationer og middleware-produkter.

Den forrige Critical Patch Update af Java SE blev udsendt i februar og indeholdte ligeledes 14 rettelser.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Microsoft på vej med kæmpe-rettelse til din pc

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S