Apple trækker i land om pc-virus på Mac

Apple har i al stilhed fjernet sit tidligere postulat om, at en Mac ikke bliver ramt af virus.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple trækker i land og fjerner en påstand fra sit website om, at Mac-computere ikke får pc-virusser.

It-sikkerhedsfirmaet Sophos fremhæver denne ændring på Apples webside Derfor vil du elske en Mac.

Ifølge sikkerhedsselskaber er Apples tidligere påstand om, at Mac OS X ikke får pc-virusser, nu erstattet af udsagnet: "Den er bygget til at være sikker."

Tidligere stod der på desuden på Apple-websiden:

"Den får ingen pc-virus. En Mac er ikke udsat for de tusindvis af vira, der plager Windows-baserede computere. Det skyldes det indbyggede forsvar i Mac OS X, der beskytter dig, uden at du behøver at gøre noget."

Bygget til at være sikker

Nu står der på denne samme webside i stedet:

"Den er bygget til at være sikker. Sikkerhed. Indbygget som standard. OS X er designet med effektive, avancerede teknologier, der sikrer, at du ikke henter ondsindet software til din Mac uden at vide det."

Klikker man på Læs mere-linket, kan man dog på det danske website i hvert fald indtil videre stadig finde de gamle formuleringer om ingen pc-virus.

Graham Cluley fra Sophos skriver:

"Apple har tydeligvis besluttet, at det ikke er alt for overbevisende at påpege malware-problemets omfang på Windows, hvis man ikke samtidig står ved, at der også eksisterer malware på Mac."

Flere trusler

Cluley bemærker, at trojaneren Flash tidligere i år inficerede over 600.000 Macs på verdensplan. Kort tid derefter dukkede en ny trussel op ved navn SabPub.

Mange så dette som en brat opvågning til det faktum, at Macs i princippet er lige så sårbare overfor malware som pc'er.

Måske denne situation også gjorde Apple opmærksom på, at Mac-brugerne ikke føler sig lige så sikre som for et år siden.

Nu hvor problemet med malware på Mac er ved at blive større og får større mediedækning, ser det ud til, at Apple har besluttet at ændre sine tidligere påstande om sikkerhed, da de kan udlægges som vildledende.

En ud af 36 Macs med Sophos' gratis antivirussoftware installeret har været inficeret med malware specifikt rettet med Mac OS X, viser en nylig opgørelse fra sikkerhedsleverandøren, hvilket fremhæver, at der er et reelt problem.

Læs også:

Så stor en del af Mac-computerne er ramt af malware.

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedssoftware.

Dette Mac-styresystem rammes hårdest af malware.

Salget af antivirus til Mac buldrer afsted efter angreb.

10 gode råd til at sikre din Mac mod farlig trojaner.

Din Mac-computer misbruges måske i enormt botnet.

Apple bør lære it-sikkerhed af Microsoft.

Java-fejl udnyttes igen i nyt angreb mod Mac[.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job