Dansk it-firma sparer kassen på nye patentregler

Kæmpebesparelser venter på danske it-virksomheder efter vedtagelsen af et fælleseuropæisk patentkontor. Læs her, hvad en dansk it-virksomhed sparer.

Artikel top billede

Læs også:
Patentslagsmålene fortsætter, men domstolene gider ikke

Med sidste uges europæiske aftale under det danske EU-formandskab om oprettelsen af ét fælles EU-patent er der jubel i den del af den danske it-branche, der forsøger sig med et internationalt gennembrud.

For aftalen betyder, at danske it-selskaber ikke længere skal søge patenter i 27 forskellige EU-lande, men kan derimod nøjes med at søge om patent et sted.

"De nye fælles patentregler kan give en markant boost til it-virksomheder og andre innovative virksomheder. Det bliver nu langt nemmere at komme hurtigt ud på det europæiske marked," lyder det i en pressemeddelelse fra administrerende direktør i it-brancheforeningen IT-Branchen, Morten Bangsgaard, der også sidder som vice president i den fælleseuropæiske it-organisation Digitaleurope.

Dansk Industri har vurderet, at danske virksomheder med baggrund i den nye patentaftale kan spare 111 millioner kroner, da de nuværende regler med et patent i hvert EU-land koster op mod 267.000 kroner og megen ventetid, mens et fællespatent derimod kommer til at koste omkring 15.000 kroner.

Her jubles der

Et af de danske it-firmaer, der jubler over den nye patentaftale, er selskabet GreenWave Reality, der producerer energistyringsværktøjer til hjemmet.

For med de nye patent-regler åbner en ladeport til at køre selskabet i stilling i Europa.

"Tidligere søgte vi kun patenter på de mest potentielle produkter i de store europæiske lande. Nu vil vi konsekvent søge de samme patenter i Europa, som vi gør i USA, og jeg forventer, at det bliver langt, langt billigere at få patenter i Europa," fortæller selskabets medstifter og europæiske direktør, Peter Wilmar Christensen, fra GreenWave Reality omkring betydningen af de nye regler.

Så meget sparer selskabet

I dag har selskabet omkring 50 patenter kørende i USA, hvoraf de hurtigste er gået igennem på under to år.

Til sammenligning kunne en fuld patentsøgning i Europa tidligere have taget op mod fem år.

Samtidig ville en fuld ratificering af et patent i Europa med hjælp fra advokat inklusiv hjælp til at udfærdige patentet snildt løbe op i 250.000 kroner.

Til sammenligning lyder regningen for selskabets patenter i USA i dag på omkring 50.000 kroner stykket.

Derfor er det ikke underligt, at Peter Wilmar Christensen krydser fingre for, at EU's kommende patentansøgninger i høj grad kommer til at ligne den amerikanske model.

For det vil i GreenWave Realitys tilfælde betyde, at selskabet kan opleve en besparelse på helt op mod 10 millioner kroner med en massiv europæisk patentansøgning i forhold til tidligere.

Tåbelig diskussion

GreenWave Reality-stifteren forklarer, at mindre danske virksomheder, der ønsker at komme ud i Europa, skal tage patentansøgninger alvorligt.

"Det er den eneste sikre måde at beskytte sit produkt på," forklarer han.

Peter Wilmar Christensen undrer sig derfor også over, at de to EU-fjendtlige partier, Enhedslisten og Dansk Folkeparti, rasler med sablen for at få det fælleseuropæiske patentkontor til en folkeafstemning, fordi det er en afgivelse af dansk suverænitet.

"Min umiddelbare holdning er, at kun meget få danske virksomheder søger patent alene for at beskytte sig på det danske marked. For de internationalt orienterede virksomheder er det derfor en tåbelig diskussion, om vi skal have en fælles EU-patent til afstemning eller ej," siger han.

Læs også: Patentslagsmålene fortsætter, men domstolene gider ikke

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS