Endelig: Oracle lapper ekstremt farligt hul i Java

En kritisk sårbarhed, der aktivt er blevet misbrugt, er blevet hastelappet af Oracle.

Artikel top billede

Læs også:

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis.

Advarsel: Stort udbrud mod Java er under opsejling.

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed.

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere.

Oracle lapper nu en kritisk Java-sårbarhed efter en storm af medie omtale

I går aftes frigav Oracle nemlig en sikkerhedsopdatering udenfor cyklus til Java 7, der lapper sårbarhed kaldet CVE-2012-4681, som aktivt misbruges i angreb.

En polsk sikkerhedsanalytiker fra firmaet Security Explorations hævder, at det da også var på tide, for Oracle blev tilsyneladende helt tilbage i april gjort opmærksom på problemerne i Java, der aktuelt udnyttes i et hastigt stigende antal angreb.

Opdateringen fylder 894,952 bytes til Microsoft Windows, og den kan hentes her.

Ingen Ask

Og man bør opdatere nu, lyder det fra et sikkerhedsfirma.

"Dette er en yderst kritisk opdatering, som bør installeres med det samme. Sårbarheden misbruges allerede i omfattende angreb både via usikre og fjendtlige websider og spammail-kampagner," skriver firmaet CSIS i en mail, hvor de tilføjer:

"Med sikkerhedsopdateringen følger optionen at installere "Ask Toolbar" og samtidig gøre Ask til den foretrukne søgemaskine i browseren. Denne option bør fravælges medmindre man har behov for Ask værktøjslinjen."

Der er mere information om opdateringen på Oracles side.

Læs også:
Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed.

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere.

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse