Endelig: Oracle lapper ekstremt farligt hul i Java

En kritisk sårbarhed, der aktivt er blevet misbrugt, er blevet hastelappet af Oracle.

Artikel top billede

Læs også:

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis.

Advarsel: Stort udbrud mod Java er under opsejling.

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed.

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere.

Oracle lapper nu en kritisk Java-sårbarhed efter en storm af medie omtale

I går aftes frigav Oracle nemlig en sikkerhedsopdatering udenfor cyklus til Java 7, der lapper sårbarhed kaldet CVE-2012-4681, som aktivt misbruges i angreb.

En polsk sikkerhedsanalytiker fra firmaet Security Explorations hævder, at det da også var på tide, for Oracle blev tilsyneladende helt tilbage i april gjort opmærksom på problemerne i Java, der aktuelt udnyttes i et hastigt stigende antal angreb.

Opdateringen fylder 894,952 bytes til Microsoft Windows, og den kan hentes her.

Ingen Ask

Og man bør opdatere nu, lyder det fra et sikkerhedsfirma.

"Dette er en yderst kritisk opdatering, som bør installeres med det samme. Sårbarheden misbruges allerede i omfattende angreb både via usikre og fjendtlige websider og spammail-kampagner," skriver firmaet CSIS i en mail, hvor de tilføjer:

"Med sikkerhedsopdateringen følger optionen at installere "Ask Toolbar" og samtidig gøre Ask til den foretrukne søgemaskine i browseren. Denne option bør fravælges medmindre man har behov for Ask værktøjslinjen."

Der er mere information om opdateringen på Oracles side.

Læs også:
Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed.

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere.

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS