Din antivirus snorksover: Blokerer ikke for Java-trussel

Da en farlig sårbarhed i Java i sidste uge blev udnyttet af hackere, var en stor del af 22 testede antivirus-løsninger slet ikke klar til at beskytte brugerne.

Artikel top billede

Læs også:

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed

Hackere, der udnytter den aktuelle sårbarhed i Java, kan frit smutte forbi størstedelen af antivirus-løsningerne.

Ifølge sikkerhedssiden H Security viser en test, at kun ni ud af 22 testede antivirus-løsninger beskytter brugerne imod denne Java-sårbarhed.

H Security skriver, at man testede to varianter af Java-truslen på Windows XP.

"Kun ni ud af 22 af de testede produkter formåede at blokere imod udnyttelsen i begge varianter (Avast Free, AVG, Avira, ESET, G Data, Kaspersky, PC Tools, Sophos og Symantec)," kan man læse hos H Security.

"12 virus-scannere havde ikke succes (AhnLab, Bitdefender, BullGuard, eScan, F-Secure, Fortinet, GFI-Vipre, Ikarus, McAfee, Panda Cloud Antivirus, Trend Micro og Webroot). Microsofts gratis Security Essentials formåede i det mindste at blokere for den grundliggende variant."

Sikkerhedssiden bemærker dog, at testen er foretaget den 30. august, hvorfor billedet kan se anderledes ud i dag.

Vi kunne dog allerede den 28. august fortælle om den nye sårbarhed, så uanset hvad har hackerne altså i en del tilfælde haft mulighed for at angribe brugernes maskiner.

Oracle har nu udsendt en sikkerhedsopdatering til Java 7, der lapper sårbarheden CVE-2012-4681. Imidlertid har det vist sig, at også denne opdatering indeholder en kritisk sårbarhed.

Når sårbarheder pludselig bliver udnyttet af it-kriminelle, er det ganske afgørende for omfanget af skaderne, hvor hurtigt antivirus-firmaerne får beskyttelsen på plads, samt hvor hurtigt leverandøren af den hullede software, i dette tilfælde Oracle, får udsendt en opdatering.

Læs også:

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job