Din antivirus snorksover: Blokerer ikke for Java-trussel

Da en farlig sårbarhed i Java i sidste uge blev udnyttet af hackere, var en stor del af 22 testede antivirus-løsninger slet ikke klar til at beskytte brugerne.

Artikel top billede

Læs også:

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed

Hackere, der udnytter den aktuelle sårbarhed i Java, kan frit smutte forbi størstedelen af antivirus-løsningerne.

Ifølge sikkerhedssiden H Security viser en test, at kun ni ud af 22 testede antivirus-løsninger beskytter brugerne imod denne Java-sårbarhed.

H Security skriver, at man testede to varianter af Java-truslen på Windows XP.

"Kun ni ud af 22 af de testede produkter formåede at blokere imod udnyttelsen i begge varianter (Avast Free, AVG, Avira, ESET, G Data, Kaspersky, PC Tools, Sophos og Symantec)," kan man læse hos H Security.

"12 virus-scannere havde ikke succes (AhnLab, Bitdefender, BullGuard, eScan, F-Secure, Fortinet, GFI-Vipre, Ikarus, McAfee, Panda Cloud Antivirus, Trend Micro og Webroot). Microsofts gratis Security Essentials formåede i det mindste at blokere for den grundliggende variant."

Sikkerhedssiden bemærker dog, at testen er foretaget den 30. august, hvorfor billedet kan se anderledes ud i dag.

Vi kunne dog allerede den 28. august fortælle om den nye sårbarhed, så uanset hvad har hackerne altså i en del tilfælde haft mulighed for at angribe brugernes maskiner.

Oracle har nu udsendt en sikkerhedsopdatering til Java 7, der lapper sårbarheden CVE-2012-4681. Imidlertid har det vist sig, at også denne opdatering indeholder en kritisk sårbarhed.

Når sårbarheder pludselig bliver udnyttet af it-kriminelle, er det ganske afgørende for omfanget af skaderne, hvor hurtigt antivirus-firmaerne får beskyttelsen på plads, samt hvor hurtigt leverandøren af den hullede software, i dette tilfælde Oracle, får udsendt en opdatering.

Læs også:

Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Sådan beskytter du dig imod den nye Java-sårbarhed

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks