Sådan skal vi sikre vores sårbare infrastruktur

Reportage: Den danske energi-sektor risikerer at blive hacket når som helst. Men der er ting, som er helt oplagte at gøre, lyder det fra førende ekspert på området.

Artikel top billede

Læs også:
Rapport: Sådan kan dansk kritisk infrastruktur hackes

Så nemt får du adgang til det danske forsyningsnet

En ældre herre ligger sin peacoat på stolen.

Med brillerne helt ude på næsen fortæller han den danske forsyningsindustri, hvordan USA siden 11. september har gentænkt sikkerheden i landets kritiske infrastruktur.

I sin præsentation giver han gode råd med på vejen, og beskeden til den danske forsyningssektor er helt klar.

"I skal ikke bare vente på at blive ofre for cyberangreb. Kritisk infrastruktur vil blive angrebet i fremtiden, og det er op til jer at sørge for at lukke dørene."

Manden, der taler til forsamlingen, er Howard Schmidt.

Som tidligere cybersikkerheds-koordinator for Obama og Bush administrationen har Howard haft fingeren på pulsen, når det gælder sikkerhed eller mangel på samme i det amerikanske forsyningsnetværk af el, vand og varme.

Anledningen til Howard Schmidts besøg i Danmark er Dansk Industris konference, der fokuserede på sikkerheden i virksomhedernes produktionsmiljø.

Danmark kan hurtigt blive et mål

Mål og fokus for eksempelvis terrorister, industrispioner og hacktivister skifter lynhurtigt, og netop derfor er det vigtigt, at Danmark får et endnu større fokus på it-sikkerheden i kritisk infrastruktur, mener Howard.

"Alle elsker Danmark, men så kommer Muhammedtegningerne, og Danmark bliver pludseligt et mål. I USA har vi været skydeskive, fordi vi laver ny copyright lovgivning," siger Howard Schmidt.

Ifølge Howard Schmidt er de kriminelle, der forsøger at trænge ind i infrastrukturen, fuldstændig ligeglade med, hvilket land en eventuel sårbarhed befinder sig i.

"Derfor er det vigtigt, at vi ved, hvor vores svagheder er. Vi skal kende komponenterne, og vi skal vide, om vores komponenter kan hackes. Bottomline er, at et angreb på eksempelvis el-nettet kan påvirke alle dele af samfundet," mener Howard Schmidt.

Politikerne skal vågne op

I USA er der, i Howard Schmidts tid som cybersikkerheds-koordinator, sket et skifte i holdningen til it-sikkerheden. Howard understreger, at det kræver politisk handling, hvis der for alvor ske noget.

"Vi har fået et øget fokus på sikkerheden, men det har været svært at råbe politikerne op. Et godt råd er, at få gjort opmærksom på problemerne via TV, så lytter politikerne som regel," siger Howard Schmidt med et glimt i øjet.

Præsident Barack Obama har omskrevet reglerne, så der i USA ikke kan ikke laves kontrakter om forsyning, med mindre at virksomheden foreligger rapport omkring deres it-sikkerhed.

Men Howard ønsker sig et endnu større engagement fra myndighedernes side.

"Det interessante er, at regeringen ikke har noget ansvar indenfor distribuering i forsyningssektoren. Der er ingen offentlig instans, som har myndighed til at sige til elforsyningsselskaberne, at de skal skifte en bestemt komponent, hvis det viser sig, at komponenten ikke er sikker," siger Howard Schmidt.

Intet overblik over sikkerheden før 9/11

I 90'erne sammensatte daværende præsident, Bill Clinton, en kommission, der skulle undersøge USA's sikkerhed indenfor den kritiske infrastruktur.

Rapporten konkluderede to nævneværdige ting, siger Howard Schmidt.

Første åbenlyse konklusion var, at industri, myndigheder og borgerne i det amerikanske samfund var dybt afhængig af at have strøm i stikkontakterne.

"Den anden ting var, at de amerikanske myndigheder ikke anede, hvordan de skulle holde styr på it-sikkerheden i forsyningsindustrien," berettede Howard Schmidt.

Angreb ændrede alt

Efter Howard Schmidt vejledning blev der umiddelbart efter angrebene oprettet et udvalg, der specifikt skulle undersøge sikkerhedstilstanden i den amerikanske kritiske infrastruktur.

Howards udvalg undersøgte, om de såkaldte SCADA-systemer var forbundet i et netværk, og om de dernæst havde forbindelse til internettet.

"Her kom forsyningsselskaberne med interessante svar," fortalte Howard Schmidt.

I dag er førsteprioriteten inden for amerikansk cybersikkerhedspolitik at gøre op med it-usikkerheden i kritisk infrastruktur.

Læs også:
Rapport: Sådan kan dansk kritisk infrastruktur hackes

Så nemt får du adgang til det danske forsyningsnet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Kromann Reumert

Legal Tech & AI Adoption Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S