Første kritiske rettelser på vej til Windows 8

Kritiske opdateringer af på vej til Windows 8. Se her, hvad der bliver lappet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 8 har ikke engang været i handlen i en måned endnu siden lanceringen, men modtager allerede blandt andet tre kritiske opdateringer i form af Microsofts sikkerhedsbulletiner på den såkaldte Patch Tuesday, der falder anden tirsdag i hver måned.

Hver af disse tre kritiske sikkerhedsbulletiner lukker sikkerhedshuller, der gør det muligt at afvikle kode via fjernadgang.

Fejl i det nye styresystem

Det betyder, at der er fejl i det nye styresystem, der kan udnyttes af hackere, uden at brugeren gør noget såsom at starte et program eller åbne et dokument.

Selv om det nye styresystem er designet til at være væsentligt mere sikkert end sine forgængere, så indeholder det stadig kode fra tidligere versioner, hvilket kan være en del af problemet, påpeger Marcus Carey, der er sikkerhedsanalytiker hos Rapid 7.

Windows Server 2012 - som Microsoft også udgav for nylig - indeholder også disse tre sårbarheder, viser det varsel, som selskabet har offentliggjort om opdateringerne i november, der bliver tilgængelige på tirsdag.

"Dette vil måske komme som en overraskelse for folk, der forventede, at Windows 8 og Windows Server 2012 ville være meget mere sikre end tidligere versioner," bemærker Carey.

"Sandheden er, at Microsoft ligesom andre leverandører har en betydelig teknisk gæld i deres kodebase, som resulterer i sådanne sikkerhedshuller."

Begrebet teknisk gæld betyder forældet kode fra tidligere versioner af softwaren og er i sikkerhedsmæssige sammenhænge en hentydning til sårbar kode.

I alt er der seks sikkerhedsbulletiner denne måned, hvoraf fire er kritiske.

Udover de tre, der påvirker Windows 8 og andre Windows-versioner, påvirker den fjerde Internet Explorer 9 og kan åbne for man-in-the-middle-angreb, der kan føre til afvikle af kode via fjernadgang.

"Der er ikke noget, der aktivt udnyttes. Ikke desto mindre er dette en opdatering af høj prioritet og bør gives den højeste prioritet hos folk, der kører Windows 7 eller Vista," vurderer Paul Henry, der er sikkerhedsanalytiker hos Lumension.

En af de kritiske opdateringer lukker en sårbarhed, der blotter et system, der gør det muligt at afvikle kode via fjernadgang, ved at udnytte sådan som styresystemets kerne bruges til at vise skrifttyper.  

Skadeligt tilpassede skrifttyper for eksempel indlejret på websider kan bruges til at udnytte sårbarheden, når de vises.

Denne sårbarhed kaldes Windows True Type font parsing og er blevet beskrevet af US-Cert, som noget spionageværktøjet Duqu udnyttede.

Sårbarheden kan ifølge US-Cert udnyttes til komplet kompromittering af systemer; installation af programmer; visning, ændring eller sletning af data; eller oprettelsen af nye systemkonti med fulde brugerprivilegier.

Læs også:

Guide: Skal du vælge Android, iOS eller Windows?

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg.

Eksperter roser: Så sikker er Windows 8.

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret.

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en.

Derfor trækker Lego på skuldrene over Windows 8.

Microsoft til skeptikere: Derfor skal I skifte til Windows 8.

Microsoft til danskerne: Det ændrer Windows 8 for dig.

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid.

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S