Hackersikre mobiltelefoner på vej

Mobilselskaberne er trætte af, at kriminelle omgår forsøget på at spore stjålne mobiltelefoner ved at hacke sig ind på telefonerne og ændre deres identifikationsnumre og kræver nu sikre mobiltelefoner. De første modeller er på vej.

En række mobiloperatører og mobilproducenter vil sammen forsøge at sætte en stopper for det stigende antal mobiltelefoner, der bliver stjålet i vesten og solgt videre i Afrika, Asien og Europa af organiserede kriminelle bander, skriver Financial Times.

Ifølge avisen drejer det sig årligt om millioner af mobiltelefoner, og det vil operatørerne, som inkluderer Vodafone, Orange og T-Mobile, nu have sat en stopper for.

Mobilselskaberne har ellers allerede en mulighed for at spore de stjålne mobiltelefoner. Det sker via et unikt identifikationsnummer, IMEI-nummeret.

Hver gang en telefon i Vesteuropa meldes stjålet, bliver dens nummer registreret i en central database. Når den bliver forsøgt taget i brug igen, tikker en alarm ind hos mobilselskabet, som kan blokere for brugen af telefonen, hvis det ønskes, eller give politiet besked om, hvem der ejer den.

Der er dog to problemer med det nuværende register. For det første er ikke alle mobilselskaber i verden tilmeldt det, og derfor kan stjålne mobiltelefoner frit anvendes i en række lande i blandt andet Østeuropa og Mellemøsten.

For det andet har de kriminelle let ved at hacke sig ind på de stjålne mobiltelefoner og ændre deres IMEI-numre, så de ikke længere kan spores.

Det sidste punkt irriterer mobilselskaberne i Storbritannien voldsomt. De vil derfor stille krav til producenterne om, at de leverer telefoner, der ikke kan hackes. Hvis ikke, så kan deres samhandel med mobilselskaberne være i fare, og det er næsten det samme som at blive holdt ude af markedet.

Derfor er mobilproducenterne ifølge den britiske nyhedstjeneste Mobile Today meget interesseret i samarbejdet. Nyhedstjenesten skriver, at Sony Ericsson er mellem de producenter, som meget snart er klar med en mobiltelefon, hvis identifikationsnummer ikke kan hackes.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S