Trods massive advarsler: Din pc er stadig åben for Java-angreb

Langt de fleste computere kører med forældede og ud-daterede versioner af Java, og det er farligt. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Langt de fleste browsere kører med forældede versioner af Java-plug in'en.

Dermed er de langt de fleste browsere fortsat sårbare overfor mindst et af de exploits, der netop nu florerer i såkaldte toolkits, der kan anvendes til angreb.

Ifølge sikkerhedsselskabet Websense har kun 5,5 procent af af de aktive browser-installationer opdateret til seneste Java-plug in.

Selskabet bygger tallet på målinger af de milliarder af web-handlinger fra de 'millioner' af computere, der har installeret Websense's sikkerhedssoftware - primært gateways til web og email.

Ligeledes har selskabet en partneraftale med Facebook om at skanne links fra Facebook for farligt indhold.

Kan udnyttes

De seneste versioner af Java hedder Java 7 Update 17 (7u17) og Java 6 Update 43 (6u43), og målingerne viser, at langt de fleste browsere - 94,5 procent - ikke er opdateret til disse versioner.

De to versioner blev lanceret i begyndelsen af marts med henblik på at blokere en sårbarhed, der blev udnyttet i aktive angreb.

Ifølge Websense er mindst én exploit til denne sårbarhed blevet integreret i det såkaldte Cool Explout Kit, der er et toolkit til webangreb, som cyberkriminelle anvender til at afvikle store download-angreb, som inficerer computere med malware, når de besøger kompromitterede websites.

Ifølge Websense er mange Java-browsere imidlertid også sårbare overfor exploits i andre udbredte webkits med navne som RedKit, CritXPack, Gong Da og Blackhole 2.0.

Læs også:

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Så mange sikkerhedshuller er der i din software

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Flere farlige fejl i Java: Oracle hasteudsender kritiske rettelser

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S