Trods massive advarsler: Din pc er stadig åben for Java-angreb

Langt de fleste computere kører med forældede og ud-daterede versioner af Java, og det er farligt. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Langt de fleste browsere kører med forældede versioner af Java-plug in'en.

Dermed er de langt de fleste browsere fortsat sårbare overfor mindst et af de exploits, der netop nu florerer i såkaldte toolkits, der kan anvendes til angreb.

Ifølge sikkerhedsselskabet Websense har kun 5,5 procent af af de aktive browser-installationer opdateret til seneste Java-plug in.

Selskabet bygger tallet på målinger af de milliarder af web-handlinger fra de 'millioner' af computere, der har installeret Websense's sikkerhedssoftware - primært gateways til web og email.

Ligeledes har selskabet en partneraftale med Facebook om at skanne links fra Facebook for farligt indhold.

Kan udnyttes

De seneste versioner af Java hedder Java 7 Update 17 (7u17) og Java 6 Update 43 (6u43), og målingerne viser, at langt de fleste browsere - 94,5 procent - ikke er opdateret til disse versioner.

De to versioner blev lanceret i begyndelsen af marts med henblik på at blokere en sårbarhed, der blev udnyttet i aktive angreb.

Ifølge Websense er mindst én exploit til denne sårbarhed blevet integreret i det såkaldte Cool Explout Kit, der er et toolkit til webangreb, som cyberkriminelle anvender til at afvikle store download-angreb, som inficerer computere med malware, når de besøger kompromitterede websites.

Ifølge Websense er mange Java-browsere imidlertid også sårbare overfor exploits i andre udbredte webkits med navne som RedKit, CritXPack, Gong Da og Blackhole 2.0.

Læs også:

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Så mange sikkerhedshuller er der i din software

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Flere farlige fejl i Java: Oracle hasteudsender kritiske rettelser

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S