Trods massive advarsler: Din pc er stadig åben for Java-angreb

Langt de fleste computere kører med forældede og ud-daterede versioner af Java, og det er farligt. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Langt de fleste browsere kører med forældede versioner af Java-plug in'en.

Dermed er de langt de fleste browsere fortsat sårbare overfor mindst et af de exploits, der netop nu florerer i såkaldte toolkits, der kan anvendes til angreb.

Ifølge sikkerhedsselskabet Websense har kun 5,5 procent af af de aktive browser-installationer opdateret til seneste Java-plug in.

Selskabet bygger tallet på målinger af de milliarder af web-handlinger fra de 'millioner' af computere, der har installeret Websense's sikkerhedssoftware - primært gateways til web og email.

Ligeledes har selskabet en partneraftale med Facebook om at skanne links fra Facebook for farligt indhold.

Kan udnyttes

De seneste versioner af Java hedder Java 7 Update 17 (7u17) og Java 6 Update 43 (6u43), og målingerne viser, at langt de fleste browsere - 94,5 procent - ikke er opdateret til disse versioner.

De to versioner blev lanceret i begyndelsen af marts med henblik på at blokere en sårbarhed, der blev udnyttet i aktive angreb.

Ifølge Websense er mindst én exploit til denne sårbarhed blevet integreret i det såkaldte Cool Explout Kit, der er et toolkit til webangreb, som cyberkriminelle anvender til at afvikle store download-angreb, som inficerer computere med malware, når de besøger kompromitterede websites.

Ifølge Websense er mange Java-browsere imidlertid også sårbare overfor exploits i andre udbredte webkits med navne som RedKit, CritXPack, Gong Da og Blackhole 2.0.

Læs også:

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Så mange sikkerhedshuller er der i din software

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Flere farlige fejl i Java: Oracle hasteudsender kritiske rettelser

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S