Kritik: Ingen logik i gigantiske Telenor-planer

Telenor lægger mere end fem milliarder på bordet i et nyt udlandseventyr. Analytiker er dog skeptisk. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Den norske telekoncern Telenor fortsætter sin ekspansive stil og går nu ind i Bulgarien.

Det sker med købet af landets næststørste mobiloperatør, Globul, som den norske telekoncern har betalt intet mindre end 717 millioner euro, eller 5,3 milliarder kroner for.

Globul har 4,5 millioner kunder og en markedsandel på 36 procent på det bulgarske marked.

"Baseret på vores erfaring med Telenors velfungerende virksomheder i regionen har vi en stærk tro på, at vi vil være i stand til at skabe værdier i det bulgarske marked. Gennem vores størrelse og erfaring koblet med Globuls kompetence og viden om markedet, kan vi tilbyde endnu bedre kvalitet og mere avancerede tjenester til bulgarske kunder," udtaler Jon Fredrik Baksaas, Telenors koncernchef i en pressemeddelelse.

Planen er blandt andet at høste synergier i området, hvor Telenor i dag er til stede i Ungarn, Montenegro og Serbien.

"Ingen logik i købet"

Købet får dog ikke umiddelbart store klapsalver frem hos analysebureauet Ovums teleanalytiker, Jeremy Green.

"Telenors opkøb af Globul, Bulgariens andenstørste mobiloperatør, er et udtryk for koncernens fortsatte politik med at gribe muligheden for opkøb uden at bekymre sig for meget om det geografiske- eller strategiske match. Der er ingen umiddelbar logik i opkøbet andet end det faktum, at Bulgarien ligger ved siden af Serbien, som er et andet Telenor-marked. Her leverer Telenor-forretningen en pæn margin sammenholdt med Telenors overordnede forretning, men det meste af koncernens vækst kommer fra Indien," lyder analysen fra Jeremy Green.

Han tvivler på, at det bulgarske eventyr vil udvikle sig til en guldgrube.

"Bulgarien er et meget mættet marked (141 procents penetration) med lille udsigt til vækst i indtjeningen. Det er muligt, at Telenor vil være i stand til at forme og forbedre Globuls markedsandel og position, men der er ingen garanti for dette, og den slags gevinster er svære at fastholde i de fleste markeder. Den største konkurrent, Mtel, er også ejet af en europæisk operatør (Mobilkom Austria), så vækst på den bekostning vil ikke blive nemt.

Opkøbet afventer dog myndighedernes godkendelse og forventes først afsluttet i årets tredje kvartal.

Annonce

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S