Kritik: Ingen logik i gigantiske Telenor-planer

Telenor lægger mere end fem milliarder på bordet i et nyt udlandseventyr. Analytiker er dog skeptisk. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Den norske telekoncern Telenor fortsætter sin ekspansive stil og går nu ind i Bulgarien.

Det sker med købet af landets næststørste mobiloperatør, Globul, som den norske telekoncern har betalt intet mindre end 717 millioner euro, eller 5,3 milliarder kroner for.

Globul har 4,5 millioner kunder og en markedsandel på 36 procent på det bulgarske marked.

"Baseret på vores erfaring med Telenors velfungerende virksomheder i regionen har vi en stærk tro på, at vi vil være i stand til at skabe værdier i det bulgarske marked. Gennem vores størrelse og erfaring koblet med Globuls kompetence og viden om markedet, kan vi tilbyde endnu bedre kvalitet og mere avancerede tjenester til bulgarske kunder," udtaler Jon Fredrik Baksaas, Telenors koncernchef i en pressemeddelelse.

Planen er blandt andet at høste synergier i området, hvor Telenor i dag er til stede i Ungarn, Montenegro og Serbien.

"Ingen logik i købet"

Købet får dog ikke umiddelbart store klapsalver frem hos analysebureauet Ovums teleanalytiker, Jeremy Green.

"Telenors opkøb af Globul, Bulgariens andenstørste mobiloperatør, er et udtryk for koncernens fortsatte politik med at gribe muligheden for opkøb uden at bekymre sig for meget om det geografiske- eller strategiske match. Der er ingen umiddelbar logik i opkøbet andet end det faktum, at Bulgarien ligger ved siden af Serbien, som er et andet Telenor-marked. Her leverer Telenor-forretningen en pæn margin sammenholdt med Telenors overordnede forretning, men det meste af koncernens vækst kommer fra Indien," lyder analysen fra Jeremy Green.

Han tvivler på, at det bulgarske eventyr vil udvikle sig til en guldgrube.

"Bulgarien er et meget mættet marked (141 procents penetration) med lille udsigt til vækst i indtjeningen. Det er muligt, at Telenor vil være i stand til at forme og forbedre Globuls markedsandel og position, men der er ingen garanti for dette, og den slags gevinster er svære at fastholde i de fleste markeder. Den største konkurrent, Mtel, er også ejet af en europæisk operatør (Mobilkom Austria), så vækst på den bekostning vil ikke blive nemt.

Opkøbet afventer dog myndighedernes godkendelse og forventes først afsluttet i årets tredje kvartal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job