Det er bare så gammeldags at sms'e - her er afløseren

Et relativt nyt fænomen har møvet sig ind på smartphonen og presser sms'en ud på et sidespor. Læs her, hvor meget teleindustrien kan tabe på den nye fidus.

Artikel top billede

Der er sket et særdeles stort indhug i antallet af sendte sms-beskeder på danske mobiltelefoner.

Således blev der på toppen i 2010 sendt godt 13 milliarder beskeder via den velkendte short message service, mens det tal i 2012 var nede på godt 11 milliarder årlige sms'er.

Det svarer til en nedgang på knap 15 procent på blot to år, og intet tyder på, at antallet af sms'er vil stige i de kommende år.

For nye tal fra USA viser, at sms'erne helt er blevet overhalet af beskeder på chat-apps som eksempelvis WhatsApp, Apples iMessage og Facebooks Chat Heads, der mod slutningen af 2012 tilsammen sendte flere beskeder end sms-maskineriet.

Det skriver Financial Times, efter avisen har hyret teleanalytikervirksomheden Informa til at undersøge, hvordan sms- og chat-app-markedet har udviklet sig.

Læs også: Sms'en i frit fald: Danskerne gider den ikke mere

Kedeligt nyt for teleindustri

Teleanalytikerne fra Informa peger på, at antallet af app-beskederne i år vil blive fordoblet til 41 milliarder chat-beskeder om dagen på globalt plan.

Det svarer til dobbelt up på det nuværende antal dagligt afsendte sms-beskeder.

Den udvikling er kedeligt nyt for den globale teleindustri, som ifølge Informa årligt skovler omkring 685 milliarder kroner ind på sms'erne.

Her nævnes Spanien som et eksempel, hvor den årlige sms-omsætning er faldet fra 8,2 milliarder kroner i 2007 til 5,7 milliarder kroner i 2011.

Her er der gevinst i data-eksplosionerne

Dataeksplosion giver nye abonnementer

Flere teleselskaber har øjnet udviklingen og har lanceret deres egne chatservices, så de kan holde på kunderne, når skiftet fra sms til chat-apps for alvor sker i de kommende år.

Det gælder eksempelvis Deutsche Telekom og Orange, der i vinters lancerede sin Libon-service. Det kan du læse mere om her.

Herhjemme har direktør for Teleindustrien, Jakob Willer, tidligere sagt til Computerworld, at telebranchen holder skarpt øje med udviklingen.

"Datatjenesterne er en udfordring for de nuværende forretningsmodeller, og det er selvfølgelig ikke en udvikling, der skal modarbejdes, men det er klart en udfordring, at tingene kan koges ned til rene datatjenester," sagde Jakob Willer til Computerworld tilbage i november.

Siden den udtalelse har flere af de store danske teleselskaber lanceret abonnementstyper baseret på datatrafik, som fra første halvår til andet halvår af 2012 er vokset fra 3.500 terabyte til 9.600 terabyte.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S