Skat efter CPR-hacking: Vi er bekymrede

Flere offentlige registre kan være hacket, efter at politiet har fået stjålet flere millioner CPR-numre i sine registre.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens politiet erkender, at der er blevet downloadet og kopieret millionvis af CPR-numre og andre oplysninger fra nogle af ordensmagtens registre i det store CSC-hack, huser samme mainframe-anlæg hos CSC også dataregistre fra andre myndigheder.

Det drejer sig blandt andet om SKAT, CPR-registret og Moderniseringsstyrelsen, der blandt andet har Statens Lønsystem liggende hos den amerikanske it-gigants servere i Danmark. 

"Det er ikke konstateret, at gerningsmændene skulle have haft adgang til disse registre, hentet oplysninger i dem eller ændret oplysninger, men det kan ikke udelukkes," lød det i Rigspolitiets pressemeddelelse i går, da CSC-hacket blev afsløret - knap halvanden år efter at det blev iværksat.

Flere gange i denne pressemeddelelse og i andre sammenhænge fremgår det, at politiet reelt ikke har det helt store, forkromede overblik over situationen. 

Bekymrende udvikling

Hos Skat ser it-direktør Jan Topp Rasmussen med største alvor på situationen.

Han skynder sig dog at sige, at Skat ikke har nogen indikationer på, at hackerne har haft held og dygtighed til at komme ind til Skats data og registre hos CSC.

"Vi forholder os til politiets efterretninger og har ingen grund til at tro, at vores data er blevet kompromitterede. Men udviklingen er virkelig bekymrende, og vi har løbende møder med CSC omkring alle aspekter af driften - herunder sikkerhed", siger Jan Topp Rasmussen til Computerworld.

I tæt dialog efter hackerangreb

Han fortæller, at Skat og CSC lige nu drøfter, om der skal foretages ekstra sikkerhedstiltag oven på den højaktuelle sag om hacking af politiets registre.

"Vi er blandt andet interesserede i, om der er yderligere sikkerhedskrav til opbevaringen af vores data, men jeg kan ikke komme ind på konkrete løsninger af sikkerhedsmæssige årsager," lyder det fra Jan Topp Rasmussen.

Skats it-direktør siger, at han er bekymret oven på den viden, der er kommet frem i kølvandet på hackingen af politiets registre, men da der tilsyneladende ikke er pillet i Skats egne data, slår han koldt vand i blodet.

Derfor har Skat indtil videre ikke overvejet leverandør-skifte efter gårsdagens afsløring.

Minister vil undersøge CPR til bunds

Om en af Danmarks digitale data-diamanter, CPR-registret, er blevet kompromitteret, er endnu også uvist.

Men den ansvarlige for registret, økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R), har bedt om at få sat en undersøgelse i gang, der skal belyse sikkerheden i CPR-systemet.

"Det er vigtigt, at vi får et overblik over, om vi skal tage særlige forholdsregler i relation til CPR-systemet, så vi kan sikre systemet bedst muligt. Jeg har også bedt om en redegørelse fra CSC for, hvorfor jeg først er blevet orienteret så sent i forløbet," lyder det i en pressemeddelelse fra Margrethe Vestager.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Moderniseringsstyrelsen, da styrelsen holder personaledag i dag fredag og ikke svarer sine telefoner.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job