Disse it-folk skal svede i sommerferien

En stribe danske it-virksomheder har it-systemer kørende hen over sommeren. Hos en virksomhed har man en smart arbejdsdeling med Kina.

Artikel top billede

Hen over sommeren holder mange danske it-ansatte ferie.

Men en stribe it-systemer kører videre på fuld skrue.

Hos NNIT står kundernes forretning ikke stille i sommerferien, og derfor er mange NNIT'ere i Danmark og udlandet også i sving.

"Nogle af de områder, der kræver konstant tilstedeværelse - ferie eller ej - er drift og monitorering af kundernes servere og systemer," forklarer kommunikationsansvarlig Svend Ravn fra NNIT.

I et vist omfang er større forandringer lagt på hylden i sommertiden, men specialister på alle områder skal alligevel være i beredskab, så eventuelt uforudsete problemer kan løses hurtigst muligt, oplyser han.

Kina og Danmark

I Tianjin i Kina, hvor en fjerdedel af NNIT's 2.000 medarbejdere holder til, er sommeren således ikke den store feriesæson.

"Det er i stedet kinesisk nytår i januar/februar, der trækker. I øvrigt er sommeren ofte fugtig, varm og våd, så mange foretrækker at rejse i Kina i efteråret eller foråret."

"Dermed kan kollegerne i Kina tage over for nogle af de 'ferieramte' i København i juli og august," lyder det om den smarte arbejdsfordeling.

Offentlige it-systemer

Også mange af de ting, som KMD kører for samfundet, holder ikke sommerferie. Det være sig udbetalinger med videre.

"Så vi har selvfølgelig mandskab på plads, der kan håndtere den daglige drift, kundehenvendelser med videre," forklarer pressechef Christoffer Hellmann.

Det er både i KMD's store udviklingshuse såvel som dets it-driftsenhed, hvor KMD har folk på plads i både overvågningen og datacentrene, oplyses det.

Du kan læse mere om, hvor lang tids ferie de ansatte i de store it-firmaer holder her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet