iPhone-adgangskode kan brydes på under 60 sekunder

Hvis du bruger din iPhone som et mobilt hotspot, kan andre bryde adgangskoden på under et minut. Men der er en løsning.

Artikel top billede

En smart funktion i mange smartphones er, at man kan udnytte den som et mobilt hotspot. På den måde kan man udnytte 3G/4G-abonnementet optimalt og er ikke længere afhængig af at være i nærheden af et Wi-Fi-hotspot.

De iPhone-brugere, der benytter denne funktion, bør dog være opmærksomme på en større sikkerhedsbrist, som tyske forskere fra universitetet i Erlangen netop har dokumenteret.

I rapporten, som Techspot citerer fra, kan man læse, at den tilsyneladende vilkårlige adgangskode, iPhonen genererer, for at man kan parre telefonen med computeren, alt for let kan forudsiges.

Selve rapporten (PDF) beskriver sårbarheden i detaljer, men hovedpointen er, at det lader sig gøre at bryde koden på under et minut.

Derfor kan man bryde adgangskoden

Adgangskoden består nemlig af kombinationen af et ord og et tal, men for det første har sikkerhedsmekanismen kun 1.842 ord at vælge imellem, og for det andet er det nogle bestemte ord, der anvendes mest.

Forskerne er således kommet frem til, at ordet "suave" bruges en ud af 125 gange. Med den slags informationer til rådighed kan man langt lettere bryde adgangskoden - hvis man altså har de rette it-redskaber til rådighed.

Techspot skriver, at de tyske forskere med en pc med en Radeon HD 6990 GPU i gennemsnit kunne få adgang til iPhone-hotspots på 52 sekunder, og med et endnu stærkere setup røg tiden helt ned på 24 sekunder.

Dermed risikerer man, hvis man eksempelvis anvender iPhonen som et hotspot på togrejsen, at medpassagerer - som igen skal have den fornødne viden og de fornødne it-redskaber - kan bryde adgangskoden.

Her er løsningen

Man har dog også mulighed for at lave sin egen adgangskode, og det anbefales, at man gør det for at hindre, at andre kan knække den automatiske iPhone-adgangskode.

"Det er altid en god idé at erstatte default-adgangskoder med brugerdefinerede stærke og sikre adgangskoder, og dette er særligt relevant med mobile hotspots," står der i rapporten fra universitetet i Erlangen.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Derfor er dine webadgangskoder alt for ringe

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS