iPhone-adgangskode kan brydes på under 60 sekunder

Hvis du bruger din iPhone som et mobilt hotspot, kan andre bryde adgangskoden på under et minut. Men der er en løsning.

Artikel top billede

En smart funktion i mange smartphones er, at man kan udnytte den som et mobilt hotspot. På den måde kan man udnytte 3G/4G-abonnementet optimalt og er ikke længere afhængig af at være i nærheden af et Wi-Fi-hotspot.

De iPhone-brugere, der benytter denne funktion, bør dog være opmærksomme på en større sikkerhedsbrist, som tyske forskere fra universitetet i Erlangen netop har dokumenteret.

I rapporten, som Techspot citerer fra, kan man læse, at den tilsyneladende vilkårlige adgangskode, iPhonen genererer, for at man kan parre telefonen med computeren, alt for let kan forudsiges.

Selve rapporten (PDF) beskriver sårbarheden i detaljer, men hovedpointen er, at det lader sig gøre at bryde koden på under et minut.

Derfor kan man bryde adgangskoden

Adgangskoden består nemlig af kombinationen af et ord og et tal, men for det første har sikkerhedsmekanismen kun 1.842 ord at vælge imellem, og for det andet er det nogle bestemte ord, der anvendes mest.

Forskerne er således kommet frem til, at ordet "suave" bruges en ud af 125 gange. Med den slags informationer til rådighed kan man langt lettere bryde adgangskoden - hvis man altså har de rette it-redskaber til rådighed.

Techspot skriver, at de tyske forskere med en pc med en Radeon HD 6990 GPU i gennemsnit kunne få adgang til iPhone-hotspots på 52 sekunder, og med et endnu stærkere setup røg tiden helt ned på 24 sekunder.

Dermed risikerer man, hvis man eksempelvis anvender iPhonen som et hotspot på togrejsen, at medpassagerer - som igen skal have den fornødne viden og de fornødne it-redskaber - kan bryde adgangskoden.

Her er løsningen

Man har dog også mulighed for at lave sin egen adgangskode, og det anbefales, at man gør det for at hindre, at andre kan knække den automatiske iPhone-adgangskode.

"Det er altid en god idé at erstatte default-adgangskoder med brugerdefinerede stærke og sikre adgangskoder, og dette er særligt relevant med mobile hotspots," står der i rapporten fra universitetet i Erlangen.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Derfor er dine webadgangskoder alt for ringe

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College