Populært CMS lukker kritiske huller: Opdater med det samme

Et af verdens mest udbredte CMS'er lukker nu for 12 sårbarheder og opfordrer brugerne til at opdatere systemet med det samme.

Artikel top billede

Et af verdens mest populære CMS'er, Wordpress, lukker nu for en række kritiske huller.

Wordpress skriver i en meddelelse til brugerne, at den nye version 3.5.2 nu er tilgængelig, og at den reparerer 12 bugs ved den seneste store release, Wordpress 3.5.

"Dette er sikkerhedsrelease til alle tidligere versioner, og vi opfordrer dig stærkt til at opdatere dine sider med det samme," lyder beskeden fra Wordpress.

Cross-site scripting sårbarheder

Blandt de sikkerhedsproblemer, der repareres med denne frigivelse, er cross-site scripting sårbarheder.

Tidligere på ugen kunne Computerworld citere en rapport fra de tyske myndigheders sikkerhedskontor, BSI, der konkluderer, at netop cross-site scripting (XSS) er det hyppigst forekommende problem i CMS'er som Wordpress, Drupal, Plone og Joomla.


Sårbarhedstyper i de undersøgte CMS'er ifølge BSI.

Rapporten konkluderer desuden, er det de forskellige add-ons, der udgør den største risiko i CMS'er - ikke systemerne i sig selv.

Ifølge BSI er det i Wordpress kun 20 procent af de bugs, der findes, der er i selve kernesystemet, mens 80 procent findes i de forskellige add-ons.

I Drupal er det endnu mere ekstremt - her findes 95 procent af sårbarhederne i tilføjelserne til systemer.

Hos Joomla er det 86 procent af sårbarhederne, der findes i de forskellige moduler, man kan føje til kernesystemet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Open source CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

CMC: Det bruges indholdsssystemerne til

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS