Populært CMS lukker kritiske huller: Opdater med det samme

Et af verdens mest udbredte CMS'er lukker nu for 12 sårbarheder og opfordrer brugerne til at opdatere systemet med det samme.

Artikel top billede

Et af verdens mest populære CMS'er, Wordpress, lukker nu for en række kritiske huller.

Wordpress skriver i en meddelelse til brugerne, at den nye version 3.5.2 nu er tilgængelig, og at den reparerer 12 bugs ved den seneste store release, Wordpress 3.5.

"Dette er sikkerhedsrelease til alle tidligere versioner, og vi opfordrer dig stærkt til at opdatere dine sider med det samme," lyder beskeden fra Wordpress.

Cross-site scripting sårbarheder

Blandt de sikkerhedsproblemer, der repareres med denne frigivelse, er cross-site scripting sårbarheder.

Tidligere på ugen kunne Computerworld citere en rapport fra de tyske myndigheders sikkerhedskontor, BSI, der konkluderer, at netop cross-site scripting (XSS) er det hyppigst forekommende problem i CMS'er som Wordpress, Drupal, Plone og Joomla.


Sårbarhedstyper i de undersøgte CMS'er ifølge BSI.

Rapporten konkluderer desuden, er det de forskellige add-ons, der udgør den største risiko i CMS'er - ikke systemerne i sig selv.

Ifølge BSI er det i Wordpress kun 20 procent af de bugs, der findes, der er i selve kernesystemet, mens 80 procent findes i de forskellige add-ons.

I Drupal er det endnu mere ekstremt - her findes 95 procent af sårbarhederne i tilføjelserne til systemer.

Hos Joomla er det 86 procent af sårbarhederne, der findes i de forskellige moduler, man kan føje til kernesystemet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Open source CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

CMC: Det bruges indholdsssystemerne til

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S