Populært CMS lukker kritiske huller: Opdater med det samme

Et af verdens mest udbredte CMS'er lukker nu for 12 sårbarheder og opfordrer brugerne til at opdatere systemet med det samme.

Artikel top billede

Et af verdens mest populære CMS'er, Wordpress, lukker nu for en række kritiske huller.

Wordpress skriver i en meddelelse til brugerne, at den nye version 3.5.2 nu er tilgængelig, og at den reparerer 12 bugs ved den seneste store release, Wordpress 3.5.

"Dette er sikkerhedsrelease til alle tidligere versioner, og vi opfordrer dig stærkt til at opdatere dine sider med det samme," lyder beskeden fra Wordpress.

Cross-site scripting sårbarheder

Blandt de sikkerhedsproblemer, der repareres med denne frigivelse, er cross-site scripting sårbarheder.

Tidligere på ugen kunne Computerworld citere en rapport fra de tyske myndigheders sikkerhedskontor, BSI, der konkluderer, at netop cross-site scripting (XSS) er det hyppigst forekommende problem i CMS'er som Wordpress, Drupal, Plone og Joomla.


Sårbarhedstyper i de undersøgte CMS'er ifølge BSI.

Rapporten konkluderer desuden, er det de forskellige add-ons, der udgør den største risiko i CMS'er - ikke systemerne i sig selv.

Ifølge BSI er det i Wordpress kun 20 procent af de bugs, der findes, der er i selve kernesystemet, mens 80 procent findes i de forskellige add-ons.

I Drupal er det endnu mere ekstremt - her findes 95 procent af sårbarhederne i tilføjelserne til systemer.

Hos Joomla er det 86 procent af sårbarhederne, der findes i de forskellige moduler, man kan føje til kernesystemet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Open source CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

CMC: Det bruges indholdsssystemerne til

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job