Populært CMS lukker kritiske huller: Opdater med det samme

Et af verdens mest udbredte CMS'er lukker nu for 12 sårbarheder og opfordrer brugerne til at opdatere systemet med det samme.

Artikel top billede

Et af verdens mest populære CMS'er, Wordpress, lukker nu for en række kritiske huller.

Wordpress skriver i en meddelelse til brugerne, at den nye version 3.5.2 nu er tilgængelig, og at den reparerer 12 bugs ved den seneste store release, Wordpress 3.5.

"Dette er sikkerhedsrelease til alle tidligere versioner, og vi opfordrer dig stærkt til at opdatere dine sider med det samme," lyder beskeden fra Wordpress.

Cross-site scripting sårbarheder

Blandt de sikkerhedsproblemer, der repareres med denne frigivelse, er cross-site scripting sårbarheder.

Tidligere på ugen kunne Computerworld citere en rapport fra de tyske myndigheders sikkerhedskontor, BSI, der konkluderer, at netop cross-site scripting (XSS) er det hyppigst forekommende problem i CMS'er som Wordpress, Drupal, Plone og Joomla.


Sårbarhedstyper i de undersøgte CMS'er ifølge BSI.

Rapporten konkluderer desuden, er det de forskellige add-ons, der udgør den største risiko i CMS'er - ikke systemerne i sig selv.

Ifølge BSI er det i Wordpress kun 20 procent af de bugs, der findes, der er i selve kernesystemet, mens 80 procent findes i de forskellige add-ons.

I Drupal er det endnu mere ekstremt - her findes 95 procent af sårbarhederne i tilføjelserne til systemer.

Hos Joomla er det 86 procent af sårbarhederne, der findes i de forskellige moduler, man kan føje til kernesystemet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Open source CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

CMC: Det bruges indholdsssystemerne til

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S