Tre af de store CMS'er er klar med nye versioner

WordPress, Drupal og Joomla er alle klar, eller på vej, med spritnye opdateringer.

Artikel top billede

WordPress, Drupal og Joomla hører absolut til blandt sværvægterne, når der snakkes om it-systemer til indholdsstyring (CMS).

Og nu skal der opdateres til nye versioner, hvis du bruger en af de tre CMS-giganter.

Der lukkes nemlig kritiske sikkerhedshuller i nogle af de populære programmer. 

Huller som blandt andet kan føre til webserver-kompromittering med simpel upload af uønsket indhold.

Desuden er der masser af nye funktioner.

Nye versioner

Den 1. august udkom WordPress i version 3.6.

Udgaven er en stor opdatering, der byder på nye funktioner og forbedringer.

Der er en detaljeret oversigt over nyhederne i version 3.6 på indholdssystemets webside.

Joomla kommer med en kritisk sikkerhedsopdatering, der kan læses mere om på Joomlas hjemmeside.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne."

Drupal i version 8 er også en stor opdatering, der dog foreløbig kun kan hentes i en alpha-version.

Den endelige Drupal-version kommer i slutningen af året eller først i 2014, fortæller virksomheden.

Du kan læse mere om Drupal 8 alpha og se video om nyheden her.

Sikkerhed er akilleshælen i dit cms

Sikkerhedsproblemer i indholdsstyringssystemer er et område, der bekymrer danske hosting-firmaer.

Hos Wannafind kunne man således læse i et nyhedsbrev, der udkom først på året:

"I de seneste par uger har vi oplevet en kraftig vækst i antallet af henvendelser omkring angreb på vores kunders open source-CMS - specielt for Joomla og Wordpress."

En advarsel, der begrundes med, at det er nødvendigt at holde øje med sit CMS, for at ubudne gæster ikke skal få kontrol over websiden og udnytte den til angreb, spam eller phishing.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne," fortalte Pelle Martin Smidt, der er direktør i Wannafind, dengang til Computerworld.

Han pegede også på en løsning af sikkerheden.

"Langt de fleste problemer kan holdes fra døren ved at holde sit CMS og de tilknyttede indstiksprogrammer opdaterede, hvilket vi på det kraftigste vil anbefale, at man sikrer sig - helst før uheldet er ude."

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland