Tre af de store CMS'er er klar med nye versioner

WordPress, Drupal og Joomla er alle klar, eller på vej, med spritnye opdateringer.

Artikel top billede

WordPress, Drupal og Joomla hører absolut til blandt sværvægterne, når der snakkes om it-systemer til indholdsstyring (CMS).

Og nu skal der opdateres til nye versioner, hvis du bruger en af de tre CMS-giganter.

Der lukkes nemlig kritiske sikkerhedshuller i nogle af de populære programmer. 

Huller som blandt andet kan føre til webserver-kompromittering med simpel upload af uønsket indhold.

Desuden er der masser af nye funktioner.

Nye versioner

Den 1. august udkom WordPress i version 3.6.

Udgaven er en stor opdatering, der byder på nye funktioner og forbedringer.

Der er en detaljeret oversigt over nyhederne i version 3.6 på indholdssystemets webside.

Joomla kommer med en kritisk sikkerhedsopdatering, der kan læses mere om på Joomlas hjemmeside.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne."

Drupal i version 8 er også en stor opdatering, der dog foreløbig kun kan hentes i en alpha-version.

Den endelige Drupal-version kommer i slutningen af året eller først i 2014, fortæller virksomheden.

Du kan læse mere om Drupal 8 alpha og se video om nyheden her.

Sikkerhed er akilleshælen i dit cms

Sikkerhedsproblemer i indholdsstyringssystemer er et område, der bekymrer danske hosting-firmaer.

Hos Wannafind kunne man således læse i et nyhedsbrev, der udkom først på året:

"I de seneste par uger har vi oplevet en kraftig vækst i antallet af henvendelser omkring angreb på vores kunders open source-CMS - specielt for Joomla og Wordpress."

En advarsel, der begrundes med, at det er nødvendigt at holde øje med sit CMS, for at ubudne gæster ikke skal få kontrol over websiden og udnytte den til angreb, spam eller phishing.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne," fortalte Pelle Martin Smidt, der er direktør i Wannafind, dengang til Computerworld.

Han pegede også på en løsning af sikkerheden.

"Langt de fleste problemer kan holdes fra døren ved at holde sit CMS og de tilknyttede indstiksprogrammer opdaterede, hvilket vi på det kraftigste vil anbefale, at man sikrer sig - helst før uheldet er ude."

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job