Tre af de store CMS'er er klar med nye versioner

WordPress, Drupal og Joomla er alle klar, eller på vej, med spritnye opdateringer.

Artikel top billede

WordPress, Drupal og Joomla hører absolut til blandt sværvægterne, når der snakkes om it-systemer til indholdsstyring (CMS).

Og nu skal der opdateres til nye versioner, hvis du bruger en af de tre CMS-giganter.

Der lukkes nemlig kritiske sikkerhedshuller i nogle af de populære programmer. 

Huller som blandt andet kan føre til webserver-kompromittering med simpel upload af uønsket indhold.

Desuden er der masser af nye funktioner.

Nye versioner

Den 1. august udkom WordPress i version 3.6.

Udgaven er en stor opdatering, der byder på nye funktioner og forbedringer.

Der er en detaljeret oversigt over nyhederne i version 3.6 på indholdssystemets webside.

Joomla kommer med en kritisk sikkerhedsopdatering, der kan læses mere om på Joomlas hjemmeside.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne."

Drupal i version 8 er også en stor opdatering, der dog foreløbig kun kan hentes i en alpha-version.

Den endelige Drupal-version kommer i slutningen af året eller først i 2014, fortæller virksomheden.

Du kan læse mere om Drupal 8 alpha og se video om nyheden her.

Sikkerhed er akilleshælen i dit cms

Sikkerhedsproblemer i indholdsstyringssystemer er et område, der bekymrer danske hosting-firmaer.

Hos Wannafind kunne man således læse i et nyhedsbrev, der udkom først på året:

"I de seneste par uger har vi oplevet en kraftig vækst i antallet af henvendelser omkring angreb på vores kunders open source-CMS - specielt for Joomla og Wordpress."

En advarsel, der begrundes med, at det er nødvendigt at holde øje med sit CMS, for at ubudne gæster ikke skal få kontrol over websiden og udnytte den til angreb, spam eller phishing.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne," fortalte Pelle Martin Smidt, der er direktør i Wannafind, dengang til Computerworld.

Han pegede også på en løsning af sikkerheden.

"Langt de fleste problemer kan holdes fra døren ved at holde sit CMS og de tilknyttede indstiksprogrammer opdaterede, hvilket vi på det kraftigste vil anbefale, at man sikrer sig - helst før uheldet er ude."

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS