Tre af de store CMS'er er klar med nye versioner

WordPress, Drupal og Joomla er alle klar, eller på vej, med spritnye opdateringer.

Artikel top billede

WordPress, Drupal og Joomla hører absolut til blandt sværvægterne, når der snakkes om it-systemer til indholdsstyring (CMS).

Og nu skal der opdateres til nye versioner, hvis du bruger en af de tre CMS-giganter.

Der lukkes nemlig kritiske sikkerhedshuller i nogle af de populære programmer. 

Huller som blandt andet kan føre til webserver-kompromittering med simpel upload af uønsket indhold.

Desuden er der masser af nye funktioner.

Nye versioner

Den 1. august udkom WordPress i version 3.6.

Udgaven er en stor opdatering, der byder på nye funktioner og forbedringer.

Der er en detaljeret oversigt over nyhederne i version 3.6 på indholdssystemets webside.

Joomla kommer med en kritisk sikkerhedsopdatering, der kan læses mere om på Joomlas hjemmeside.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne."

Drupal i version 8 er også en stor opdatering, der dog foreløbig kun kan hentes i en alpha-version.

Den endelige Drupal-version kommer i slutningen af året eller først i 2014, fortæller virksomheden.

Du kan læse mere om Drupal 8 alpha og se video om nyheden her.

Sikkerhed er akilleshælen i dit cms

Sikkerhedsproblemer i indholdsstyringssystemer er et område, der bekymrer danske hosting-firmaer.

Hos Wannafind kunne man således læse i et nyhedsbrev, der udkom først på året:

"I de seneste par uger har vi oplevet en kraftig vækst i antallet af henvendelser omkring angreb på vores kunders open source-CMS - specielt for Joomla og Wordpress."

En advarsel, der begrundes med, at det er nødvendigt at holde øje med sit CMS, for at ubudne gæster ikke skal få kontrol over websiden og udnytte den til angreb, spam eller phishing.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne," fortalte Pelle Martin Smidt, der er direktør i Wannafind, dengang til Computerworld.

Han pegede også på en løsning af sikkerheden.

"Langt de fleste problemer kan holdes fra døren ved at holde sit CMS og de tilknyttede indstiksprogrammer opdaterede, hvilket vi på det kraftigste vil anbefale, at man sikrer sig - helst før uheldet er ude."

Læs også:

Drupal-stifter: Sådan holder vi momentum

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S