Farligt hul i Exchange: Microsoft vil løse problemet

Kritisk sikkerhedshul i Exchange skal løses omgående.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsoft er på vej med otte sikkerheds-opdateringer, som selskabet på tirsdag udsender i den månedlige såkaldte 'patch tuesday.'

Opdateringerne skal lukke kritiske huller i Internet Explorer samt i den forretnings-kritiske Exchange Server, ligesom der vil blive fikset mindre alvorlige sikkerheds-problemer i samtlige versioner af Windows.

Sikkerheds-eksperter peger på, at de vigtigste af opdateringerne er sikkerheds-lapperne til Internet Explorer.

Her vil der nemlig blive lukket kritiske sikkerheds-huller i samtlige versioner fra IE & i Windows XP til IE 10 i Windows 8 og Windows RT.

Tre kritiske

Microsoft betegner tre af de otte kommende sikkerheds-opdateringer som 'kritiske,' der er Microsoft mest alvorlige rating af de fire ratings, som selskabet arbejder med.

De øvrige fem er kategoriseret som "vigtige,' der er Microsoft næst-alvorligste rating.

Exchange Server

Den kritiske sikkerheds-opdatering af Exhcange Server dækker alle udgaver fra Exchange 2007 til Exchange 2013.

Den amerikanske sikkerheds-ekspert Tommy Chin fra Core Security skriver i en e-mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at denne sikkerheds-opdatering bør have højeste prioritet.

"Sårbarheden i Exchange udgør en trussel mod alle virksomheder, der kører deres e-mail på Exchange," skriver han.

Andre sikkerheds-eksperter vurderer, at Exchange-opdateringen er en opdatering af Oracles Outside In.

Outside In anvendes i Exchanges biblioteker til at vise fil-attachements i en browser i stedet for at åbne dem i egne applikationer som eksempelvis Microsoft Word.

Oracle udsendte i sidste måned en patch til Outside In - blot en uge efter, at Microsoft udsendte sin samling af sikkerheds-opdateringer for juli.

Microsoft har tidligere patchet Exchange flere gange på grund af bugs i Outside In, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau. Det skete eksempelvis to gange i 2012 og senest i februar i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job