Farligt hul i Exchange: Microsoft vil løse problemet

Kritisk sikkerhedshul i Exchange skal løses omgående.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsoft er på vej med otte sikkerheds-opdateringer, som selskabet på tirsdag udsender i den månedlige såkaldte 'patch tuesday.'

Opdateringerne skal lukke kritiske huller i Internet Explorer samt i den forretnings-kritiske Exchange Server, ligesom der vil blive fikset mindre alvorlige sikkerheds-problemer i samtlige versioner af Windows.

Sikkerheds-eksperter peger på, at de vigtigste af opdateringerne er sikkerheds-lapperne til Internet Explorer.

Her vil der nemlig blive lukket kritiske sikkerheds-huller i samtlige versioner fra IE & i Windows XP til IE 10 i Windows 8 og Windows RT.

Tre kritiske

Microsoft betegner tre af de otte kommende sikkerheds-opdateringer som 'kritiske,' der er Microsoft mest alvorlige rating af de fire ratings, som selskabet arbejder med.

De øvrige fem er kategoriseret som "vigtige,' der er Microsoft næst-alvorligste rating.

Exchange Server

Den kritiske sikkerheds-opdatering af Exhcange Server dækker alle udgaver fra Exchange 2007 til Exchange 2013.

Den amerikanske sikkerheds-ekspert Tommy Chin fra Core Security skriver i en e-mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at denne sikkerheds-opdatering bør have højeste prioritet.

"Sårbarheden i Exchange udgør en trussel mod alle virksomheder, der kører deres e-mail på Exchange," skriver han.

Andre sikkerheds-eksperter vurderer, at Exchange-opdateringen er en opdatering af Oracles Outside In.

Outside In anvendes i Exchanges biblioteker til at vise fil-attachements i en browser i stedet for at åbne dem i egne applikationer som eksempelvis Microsoft Word.

Oracle udsendte i sidste måned en patch til Outside In - blot en uge efter, at Microsoft udsendte sin samling af sikkerheds-opdateringer for juli.

Microsoft har tidligere patchet Exchange flere gange på grund af bugs i Outside In, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau. Det skete eksempelvis to gange i 2012 og senest i februar i år.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job