Derfor giver det god mening at skifte Steve Ballmer ud nu

På trods af gode regnskaber gennem flere år er Steve Ballmer snart fortid i Microsoft. Se her, hvorfor det giver god mening.

Artikel top billede

ComputerView: Der er gode grunde til, at Microsofts Steve Ballmer stopper efter lang og tro tjeneste.

Software-giganten er nemlig på vej i en helt ny retning, og her er Ballmers barnetro på pc'en og på Windows en hæmsko.

Det er dog ikke på grund af regnskabstallene, at den karismatiske topchef i Redmond-butikken bliver sat på bænken.

Faktisk ser Microsofts regnskabstal ganske gode ud.

I 2012 blev der leveret en omsætning på 427 milliarder kroner og en nettoindtægt på 134 milliarder kroner.

Ballmer og hans tropper har således et ganske stort og grønt tal på bundlinjen.

Og det er reglen fremfor undtagelsen, hvis man ser på regnskaberne i de sidste 10 år.

Siden 2003 er seks år endt med en vækst på tocifrede tal, og kun i 2009 var der et lille minus på tre procent.

Hvilket næppe er enestående set i lyset af, at det var år ét efter finanskrisen.

Ud fra de officielle regnskabstal tjener Microsoft penge, og firmaet vokser. De små 100.000 ansatte formår at skabe et sundt selskab.

Et par dråber malurt i regnskabs-bægeret er der dog.

Eksempelvis Windows RT og Surface RT. Her har firmaet indkasseret en lussing, der har kostet cirka fem milliarder kroner.

Her er Ballmer dumpet, men set i en større sammenhæng, er der tale om et beløb, som Microsoft kan leve med.

Hård mobiltid

På Windows 8- og mobilområdet står der også meget på spil for Microsoft, og det er ikke gået helt så stærkt, som Microsoft (og partneren Nokia) måske havde forventet.

Windows Phone så dagens lys i 2010, men har kun formået at sætte sig på et par procent af smartphone-markedet, mens Android med cirka 80 procent og Apple med omkring 15 procent deler den kage.

Også søgemaskinen Bings succes kan diskuteres, men på de store kerneområder, som kodefabrikken traditionelt har krammet på, tjenes der gode penge.

Det gælder eksempelvis server, Office, underholdning, online-services, forretningssoftware. Det kan Steve Ballmer. Ingen tvivl om det.

Windows 8-salget går måske også lidt langsommere end forventet, men i det regnestykke bliver man nødt til at tage Windows 7 med, og det er en bragende succes for Microsoft. Igen et plus til Steve Ballmer.

Skiftet ud i toppen

Bundlinjerne peger således i Steve Ballmers favør, men Microsoft befinder sig ganske givet i en periode, hvor forretningen skal ændres fra et traditionelt software-firma til cloud-baseret selskab.

En markedsændring, der er tung i en stor forretning. Og det er nok her, at skoen trykker for alvor.

Microsoft har allerede valgt at sige farvel til en stribe af personer i den gamle garde, som Ballmer har stået i spidsen for gennem flere år.

Windows-bossen Steven Sinofsky blev arbejdsløs for et år siden

Før Steven Sinofsky smuttede Windows- og online-manden Kevin Johnson til Juniper Networks, Office-chef Stephen Elop røg til Nokia, mens Ray Ozzie, den software-guru, som Bill Gates udpegede som Microsofts store tænker, startede sit eget projekt.

Og her er vi nok ved at være ved sagens kerne.

Topfolkene omkring Steve Ballmer er enten blevet fyret, eller også er de forsvundet en efter en.

Pc-æraen, som disse folk har været med til at bygge op med licens-baseret software, er ved at være forbi til fordel for cloud-baserede tjenester, der lejes af brugerne og virksomhederne.

Et tegn på, at der skal ske noget nyt med Microsoft, som længe har malket de to samme cash-cows: Windows og Office.

Tid til en ny mand

Den forvandling, som Microsoft står overfor, er gigantisk og fundamental anderledes end tidligere.

Derfor er Steve Ballmer ikke længere den rigtige mand i spidsen for virksomheden.

Det samme signal sender aktiemarkedet i forbindelse med meddelelsen om Ballmers exit

I de seneste par år, har kursen ligget helt stabilt på mellem 25 til 30 dollar per aktie. Der har været god indtjening, men ingen visioner om at ændre forretningsmodellen synderligt.

Men nyheden om Ballmer afgang sendte aktiekursen i vejret med ni procent.

Aktionærerne viste således tydeligt, at de også er klar til en ny mand i spidsen for Microsoft.

Steve Ballmer har siden 1980 været en del af Microsoft. Han blev ansat af selveste Bill Gates som blot nummer 30 i selskabet, lyder historien. Steve Ballmer har været CEO i Microsoft i 12 år, og det er lang tid i en verden, der forandrer sig med it-branchens hast.

Også derfor er der behov for nye tanker i Microsoft. En der fortstår nye trends, og en som ikke hænger fast i fortiden.

På baggrund af de gode resultater er der tale om en kontrolleret tilbagetrækning, så den helt rigtige mand kan blive placeret bag Microsoft-roret.

Læs også:
Da Ballmer gik ud, gik aktiekursen op

Steve Ballmer trækker sig fra Microsoft

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura