It-politikere: På disse områder skal Danmark storsatse

Politikere fra både regeringsparti og opposition har fokus på at drive den offentlige sektor mere effektivt ved hjælp af it, uden de dog har de helt konkrete løsninger på rede hånd.

Artikel top billede

It-ordfører Andreas Steenberg fra Radikale Venstre er med egne ord interesseret i især to opgaver for Danmark på it-fronten.

"Styrket konkurrenceevne og bedre velfærd med brugen af it," forklarer Andreas Steenberg om sine to hovedprioriteringsområder.

Han er i kølvandet på det famøse Sokkegate-debatindlæg fra Trine Bramsen, i lighed med sine it-ordførerkolleger, blevet forelagt muligheden for at udpege de indsatsområder, som Computerworld-læserne har hjulpet folketingspolitikerne med at identificere.

It skal ophæve tid og sted

Andreas Steenberg fortæller, at sigtekornet især er drejet ind på besparelser, når det kommer til at kombinere de to områder - altså opnåelse af en bedre konkurrenceevne på velfærdsområdet.

"Hvorfor transporterer vi folk fysisk til et sted, hvis man via nettet kan løse det uafhængigt af tid og sted? Hvorfor sidde med papir, papirkalender og den slags, som vi plejer, hvis cloud computing er meget nemmere?" spørger Andreas Steenberg retorisk.

Han uddyber sine pointer med at fremhæve forsøg med telemedicin, hvor kronisk syge er blevet overvåget på distancen.

"Patienten skal ikke flytte sig så langt. I Vestjylland har nogle patienter over 90 kilometer til sygehuset. På selve sygehuset er arbejdsgangene ligeledes blevet nemmere med it," opsummerer it-ordføreren sin opfattelse af telemedicin.

Venstre: Alle skal beherske it
Også it-ordførerkollega Michael Aastrup Jensen fra Venstre er blevet spurgt om sine it-prioriteringer efter Sokkegate-indlægget.

Han er - i lighed med Andreas Steenberg - også inde på, at den offentlige sektor skal drives mere effektivt ved hjælp af it, selvom det ikke nødvendigvis er helt så ligetil.

"En forudsætning for bedre udnyttelse af it i hele samfundet er, at vi bliver bedre til at beherske teknologien. Disse kompetencer skal opbygges så tidligt som muligt i livet og styrkes på alle niveauer i vores uddannelser," forklarer Michael Aastrup-Jensen og fortsætter:

"Samtidig er det afgørende, at både borgere og virksomheder har tillid til, at it kan anvendes sikkert, og at de kan færdes trygt på internettet," lyder det fra Venstre-politikeren, som dog ikke angiver præcis, hvordan kompetencerne skal opnås, eller hvordan vi skal færdes sikkert på nettet.

Michael Aastrup-Jensen mener dog, at vi bør kigge mod vores nabolande, når vi skal anvende it til styrkelse af vores produktivitet og fremover undgå flere offentlige it-skandaler.

Du kan ude i faktaboksen til højre for denne artikel læse, hvordan alle de andre seks it-ordførere på Christiansborg mener, at den danske it-udvikling skal prioriteres.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision