Kritisk sikkerhedshul opdaget i populær browser

En ny 0-dages-sårbarhed har ramt flere versioner af Microsofts Internet Explorer-browser. Læs her, hvordan du får stoppet hullet i en fart.

Artikel top billede

Software-giganten Microsoft har udsendt en sikkerhedsmeddelelse om et nyfundet sikkerhedshul i selskabets browser, Internet Explorer version 6, 7, 8 og 9.

Det beretter sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, som meddeler, at sikkerhedshullet allerede er blevet udnyttet i målrettede angreb.

"Sårbarheden opstår i måden, hvorpå Internet Explorer læser et objekt i hukommelsen, som allerede er blevet slettet eller allokeret forket. Det kan lede til en korruption af hukommelsen og kørsel af arbitrær kode," skriver CSIS Security Group i en sikkerhedsadvarsel.

"Der er således tale om en sårbarhed, som er klassisk i drive-by scenarie, hvor en ondsindet person lokker sit offer til at besøge en særligt udformet webside," fortsætter sikkerhedsselskabet.

Omkring en tredjedel af danske websurfere bruger ifølge FDIM Internet Explorer til at navigere rundt på nettet, og godt 15 procent af danskerne bruger IE-versioner, som er i farezonen. 

Flere undtagelser

Der er flere måder at undgå at blive udsat for sikkerhedsrisiko, indtil kodegiganten fra Redmond får fikset o-dags-sårbarheden, som kommer, blot en uge efter at Microsoft har lappet flere kritiske sikkerhedshuller i sin månedlige sikkerhedsopdatering.

"Hvis Microsoft Internet Explorer behandler den pågældende webside i 'restricted zone' (enhanced security configuration), vil sårbarheden ikke udløses," forklarer CSIS i sin sikkerhedsadvarsel.

Derved er der flere Windows-versioner, som ikke bliver ramt af det nyopdagede hul.

Det gælder eksempelvis Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, og Windows Server 2012 R2.

"Endvidere er det vigtigt at notere sig, at Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) også giver beskyttelse mod denne sårbarhed, så længe EMET er konfigureret til at beskytte Internet Explorer, hvilket den er i sin standardinstallation," skriver CSIS Security Group i sin advarsel.

Sikkerhedsselskabet fortæller ligeledes, at der er udsendt midlertidigt lappegrej, indtil der er udsendt et egentligt kode-modtræk mod 0-dags-sårbarheden, hvilket forventes at komme uden for Microsofts månedlige sikkerhedsopdateringer.

Du kan læse mere om 0-dags-sårbarheden i internet Explorer-browseren på Microsofts hjemmeside.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job