Kritisk sikkerhedshul opdaget i populær browser

En ny 0-dages-sårbarhed har ramt flere versioner af Microsofts Internet Explorer-browser. Læs her, hvordan du får stoppet hullet i en fart.

Artikel top billede

Software-giganten Microsoft har udsendt en sikkerhedsmeddelelse om et nyfundet sikkerhedshul i selskabets browser, Internet Explorer version 6, 7, 8 og 9.

Det beretter sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, som meddeler, at sikkerhedshullet allerede er blevet udnyttet i målrettede angreb.

"Sårbarheden opstår i måden, hvorpå Internet Explorer læser et objekt i hukommelsen, som allerede er blevet slettet eller allokeret forket. Det kan lede til en korruption af hukommelsen og kørsel af arbitrær kode," skriver CSIS Security Group i en sikkerhedsadvarsel.

"Der er således tale om en sårbarhed, som er klassisk i drive-by scenarie, hvor en ondsindet person lokker sit offer til at besøge en særligt udformet webside," fortsætter sikkerhedsselskabet.

Omkring en tredjedel af danske websurfere bruger ifølge FDIM Internet Explorer til at navigere rundt på nettet, og godt 15 procent af danskerne bruger IE-versioner, som er i farezonen. 

Flere undtagelser

Der er flere måder at undgå at blive udsat for sikkerhedsrisiko, indtil kodegiganten fra Redmond får fikset o-dags-sårbarheden, som kommer, blot en uge efter at Microsoft har lappet flere kritiske sikkerhedshuller i sin månedlige sikkerhedsopdatering.

"Hvis Microsoft Internet Explorer behandler den pågældende webside i 'restricted zone' (enhanced security configuration), vil sårbarheden ikke udløses," forklarer CSIS i sin sikkerhedsadvarsel.

Derved er der flere Windows-versioner, som ikke bliver ramt af det nyopdagede hul.

Det gælder eksempelvis Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, og Windows Server 2012 R2.

"Endvidere er det vigtigt at notere sig, at Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) også giver beskyttelse mod denne sårbarhed, så længe EMET er konfigureret til at beskytte Internet Explorer, hvilket den er i sin standardinstallation," skriver CSIS Security Group i sin advarsel.

Sikkerhedsselskabet fortæller ligeledes, at der er udsendt midlertidigt lappegrej, indtil der er udsendt et egentligt kode-modtræk mod 0-dags-sårbarheden, hvilket forventes at komme uden for Microsofts månedlige sikkerhedsopdateringer.

Du kan læse mere om 0-dags-sårbarheden i internet Explorer-browseren på Microsofts hjemmeside.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse