Kritisk sikkerhedshul opdaget i populær browser

En ny 0-dages-sårbarhed har ramt flere versioner af Microsofts Internet Explorer-browser. Læs her, hvordan du får stoppet hullet i en fart.

Artikel top billede

Software-giganten Microsoft har udsendt en sikkerhedsmeddelelse om et nyfundet sikkerhedshul i selskabets browser, Internet Explorer version 6, 7, 8 og 9.

Det beretter sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, som meddeler, at sikkerhedshullet allerede er blevet udnyttet i målrettede angreb.

"Sårbarheden opstår i måden, hvorpå Internet Explorer læser et objekt i hukommelsen, som allerede er blevet slettet eller allokeret forket. Det kan lede til en korruption af hukommelsen og kørsel af arbitrær kode," skriver CSIS Security Group i en sikkerhedsadvarsel.

"Der er således tale om en sårbarhed, som er klassisk i drive-by scenarie, hvor en ondsindet person lokker sit offer til at besøge en særligt udformet webside," fortsætter sikkerhedsselskabet.

Omkring en tredjedel af danske websurfere bruger ifølge FDIM Internet Explorer til at navigere rundt på nettet, og godt 15 procent af danskerne bruger IE-versioner, som er i farezonen. 

Flere undtagelser

Der er flere måder at undgå at blive udsat for sikkerhedsrisiko, indtil kodegiganten fra Redmond får fikset o-dags-sårbarheden, som kommer, blot en uge efter at Microsoft har lappet flere kritiske sikkerhedshuller i sin månedlige sikkerhedsopdatering.

"Hvis Microsoft Internet Explorer behandler den pågældende webside i 'restricted zone' (enhanced security configuration), vil sårbarheden ikke udløses," forklarer CSIS i sin sikkerhedsadvarsel.

Derved er der flere Windows-versioner, som ikke bliver ramt af det nyopdagede hul.

Det gælder eksempelvis Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, og Windows Server 2012 R2.

"Endvidere er det vigtigt at notere sig, at Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) også giver beskyttelse mod denne sårbarhed, så længe EMET er konfigureret til at beskytte Internet Explorer, hvilket den er i sin standardinstallation," skriver CSIS Security Group i sin advarsel.

Sikkerhedsselskabet fortæller ligeledes, at der er udsendt midlertidigt lappegrej, indtil der er udsendt et egentligt kode-modtræk mod 0-dags-sårbarheden, hvilket forventes at komme uden for Microsofts månedlige sikkerhedsopdateringer.

Du kan læse mere om 0-dags-sårbarheden i internet Explorer-browseren på Microsofts hjemmeside.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS