Teleselskab hacket: Fri adgang til kundernes mobiltelefoner

Efterretningstjeneste har siden 2010 haft adgang til at udføre hacker-angreb på smartphones ved at inficere kerne-netværk i televirksomhed.

Artikel top billede

Det belgiske teleselskab Belgacom har siden 2010 haft ubudne gæster dybt i virksomhedens systemer, og nu viser nye lækkede dokumenter fra Edward Snowden, at angrebet på telenetværket er udført af den britiske efterretningstjeneste GCHQ.

Det skriver Der Spiegel.

Ved at inficere Belgacom's centrale routere, der håndterer international teletrafik, har GCHQ kunnet udføre såkaldte man in the middle-angreb på forbrugernes smartphones.

Det er uvist, hvilke kunder efterretningstjenesten har været interesserede i at indhente oplysninger fra, men blandt teleselskabets kunder findes flere store myndigheder, herunder EU-kommissionen, Europa-parlamentet og Europarådet.

Operation Socialist

Der Spiegels informationer bygger på hemmeligtstemplede præsentations-dokumenter fra GCHQ, der viser, at hele angrebet er navngivet "Operation Socialist".

"Ultimativt mål - Opnå CNE adgang til Belgacom kerne GRX-routere, hvorfra vi kan udføre MiTH [man in the middle-angreb, red.] mod udvalgte mål, der bruger smartphones på netværket," skriver GCHQ på første side af præsentationen.

Dokumenterne viser også, at GCHQ udførte angrebene ved at gå direkte efter nøglemedarbejdere med "god adgang" til Belgacom's vigtige systemer i virksomhedens infrastruktur.

"Identificer nøglemedarbejdere i BICS [datterselskab til Belgacom, red.] kortlæg netværket for bedre at forstå Belgacom infrastruktur." beskrives det i præsentationen.

Men angrebet og informationsindsamlingen hos Belgacom var ikke nok for GCHQ, der samtidig også ønskede at udnytte muligheden for at inficere andre televirksomheder, der samarbejder med Belgacom.

"Undersøg VPN forbindelser fra BICS til andre teleudbydere." skriver GCHQ.

Belgiens statsminister fordømmer hændelserne og kalder det for "krænkelse af den offentlige virksomheds integritet", mens GCHQ ikke vil kommentere på sagen.

Belgacom har nu igangsat en større intern undersøgelse af hændelserne og har samtidig underrettet de belgiske domstole om, at virksomheden har været udsat for indbrud i it-systemerne.

Læs også:
Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S