Teleselskab hacket: Fri adgang til kundernes mobiltelefoner

Efterretningstjeneste har siden 2010 haft adgang til at udføre hacker-angreb på smartphones ved at inficere kerne-netværk i televirksomhed.

Artikel top billede

Det belgiske teleselskab Belgacom har siden 2010 haft ubudne gæster dybt i virksomhedens systemer, og nu viser nye lækkede dokumenter fra Edward Snowden, at angrebet på telenetværket er udført af den britiske efterretningstjeneste GCHQ.

Det skriver Der Spiegel.

Ved at inficere Belgacom's centrale routere, der håndterer international teletrafik, har GCHQ kunnet udføre såkaldte man in the middle-angreb på forbrugernes smartphones.

Det er uvist, hvilke kunder efterretningstjenesten har været interesserede i at indhente oplysninger fra, men blandt teleselskabets kunder findes flere store myndigheder, herunder EU-kommissionen, Europa-parlamentet og Europarådet.

Operation Socialist

Der Spiegels informationer bygger på hemmeligtstemplede præsentations-dokumenter fra GCHQ, der viser, at hele angrebet er navngivet "Operation Socialist".

"Ultimativt mål - Opnå CNE adgang til Belgacom kerne GRX-routere, hvorfra vi kan udføre MiTH [man in the middle-angreb, red.] mod udvalgte mål, der bruger smartphones på netværket," skriver GCHQ på første side af præsentationen.

Dokumenterne viser også, at GCHQ udførte angrebene ved at gå direkte efter nøglemedarbejdere med "god adgang" til Belgacom's vigtige systemer i virksomhedens infrastruktur.

"Identificer nøglemedarbejdere i BICS [datterselskab til Belgacom, red.] kortlæg netværket for bedre at forstå Belgacom infrastruktur." beskrives det i præsentationen.

Men angrebet og informationsindsamlingen hos Belgacom var ikke nok for GCHQ, der samtidig også ønskede at udnytte muligheden for at inficere andre televirksomheder, der samarbejder med Belgacom.

"Undersøg VPN forbindelser fra BICS til andre teleudbydere." skriver GCHQ.

Belgiens statsminister fordømmer hændelserne og kalder det for "krænkelse af den offentlige virksomheds integritet", mens GCHQ ikke vil kommentere på sagen.

Belgacom har nu igangsat en større intern undersøgelse af hændelserne og har samtidig underrettet de belgiske domstole om, at virksomheden har været udsat for indbrud i it-systemerne.

Læs også:
Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S