Teleselskab hacket: Fri adgang til kundernes mobiltelefoner

Efterretningstjeneste har siden 2010 haft adgang til at udføre hacker-angreb på smartphones ved at inficere kerne-netværk i televirksomhed.

Artikel top billede

Det belgiske teleselskab Belgacom har siden 2010 haft ubudne gæster dybt i virksomhedens systemer, og nu viser nye lækkede dokumenter fra Edward Snowden, at angrebet på telenetværket er udført af den britiske efterretningstjeneste GCHQ.

Det skriver Der Spiegel.

Ved at inficere Belgacom's centrale routere, der håndterer international teletrafik, har GCHQ kunnet udføre såkaldte man in the middle-angreb på forbrugernes smartphones.

Det er uvist, hvilke kunder efterretningstjenesten har været interesserede i at indhente oplysninger fra, men blandt teleselskabets kunder findes flere store myndigheder, herunder EU-kommissionen, Europa-parlamentet og Europarådet.

Operation Socialist

Der Spiegels informationer bygger på hemmeligtstemplede præsentations-dokumenter fra GCHQ, der viser, at hele angrebet er navngivet "Operation Socialist".

"Ultimativt mål - Opnå CNE adgang til Belgacom kerne GRX-routere, hvorfra vi kan udføre MiTH [man in the middle-angreb, red.] mod udvalgte mål, der bruger smartphones på netværket," skriver GCHQ på første side af præsentationen.

Dokumenterne viser også, at GCHQ udførte angrebene ved at gå direkte efter nøglemedarbejdere med "god adgang" til Belgacom's vigtige systemer i virksomhedens infrastruktur.

"Identificer nøglemedarbejdere i BICS [datterselskab til Belgacom, red.] kortlæg netværket for bedre at forstå Belgacom infrastruktur." beskrives det i præsentationen.

Men angrebet og informationsindsamlingen hos Belgacom var ikke nok for GCHQ, der samtidig også ønskede at udnytte muligheden for at inficere andre televirksomheder, der samarbejder med Belgacom.

"Undersøg VPN forbindelser fra BICS til andre teleudbydere." skriver GCHQ.

Belgiens statsminister fordømmer hændelserne og kalder det for "krænkelse af den offentlige virksomheds integritet", mens GCHQ ikke vil kommentere på sagen.

Belgacom har nu igangsat en større intern undersøgelse af hændelserne og har samtidig underrettet de belgiske domstole om, at virksomheden har været udsat for indbrud i it-systemerne.

Læs også:
Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS