Teleselskab hacket: Fri adgang til kundernes mobiltelefoner

Efterretningstjeneste har siden 2010 haft adgang til at udføre hacker-angreb på smartphones ved at inficere kerne-netværk i televirksomhed.

Artikel top billede

Det belgiske teleselskab Belgacom har siden 2010 haft ubudne gæster dybt i virksomhedens systemer, og nu viser nye lækkede dokumenter fra Edward Snowden, at angrebet på telenetværket er udført af den britiske efterretningstjeneste GCHQ.

Det skriver Der Spiegel.

Ved at inficere Belgacom's centrale routere, der håndterer international teletrafik, har GCHQ kunnet udføre såkaldte man in the middle-angreb på forbrugernes smartphones.

Det er uvist, hvilke kunder efterretningstjenesten har været interesserede i at indhente oplysninger fra, men blandt teleselskabets kunder findes flere store myndigheder, herunder EU-kommissionen, Europa-parlamentet og Europarådet.

Operation Socialist

Der Spiegels informationer bygger på hemmeligtstemplede præsentations-dokumenter fra GCHQ, der viser, at hele angrebet er navngivet "Operation Socialist".

"Ultimativt mål - Opnå CNE adgang til Belgacom kerne GRX-routere, hvorfra vi kan udføre MiTH [man in the middle-angreb, red.] mod udvalgte mål, der bruger smartphones på netværket," skriver GCHQ på første side af præsentationen.

Dokumenterne viser også, at GCHQ udførte angrebene ved at gå direkte efter nøglemedarbejdere med "god adgang" til Belgacom's vigtige systemer i virksomhedens infrastruktur.

"Identificer nøglemedarbejdere i BICS [datterselskab til Belgacom, red.] kortlæg netværket for bedre at forstå Belgacom infrastruktur." beskrives det i præsentationen.

Men angrebet og informationsindsamlingen hos Belgacom var ikke nok for GCHQ, der samtidig også ønskede at udnytte muligheden for at inficere andre televirksomheder, der samarbejder med Belgacom.

"Undersøg VPN forbindelser fra BICS til andre teleudbydere." skriver GCHQ.

Belgiens statsminister fordømmer hændelserne og kalder det for "krænkelse af den offentlige virksomheds integritet", mens GCHQ ikke vil kommentere på sagen.

Belgacom har nu igangsat en større intern undersøgelse af hændelserne og har samtidig underrettet de belgiske domstole om, at virksomheden har været udsat for indbrud i it-systemerne.

Læs også:
Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job