Teleselskab hacket: Fri adgang til kundernes mobiltelefoner

Efterretningstjeneste har siden 2010 haft adgang til at udføre hacker-angreb på smartphones ved at inficere kerne-netværk i televirksomhed.

Artikel top billede

Det belgiske teleselskab Belgacom har siden 2010 haft ubudne gæster dybt i virksomhedens systemer, og nu viser nye lækkede dokumenter fra Edward Snowden, at angrebet på telenetværket er udført af den britiske efterretningstjeneste GCHQ.

Det skriver Der Spiegel.

Ved at inficere Belgacom's centrale routere, der håndterer international teletrafik, har GCHQ kunnet udføre såkaldte man in the middle-angreb på forbrugernes smartphones.

Det er uvist, hvilke kunder efterretningstjenesten har været interesserede i at indhente oplysninger fra, men blandt teleselskabets kunder findes flere store myndigheder, herunder EU-kommissionen, Europa-parlamentet og Europarådet.

Operation Socialist

Der Spiegels informationer bygger på hemmeligtstemplede præsentations-dokumenter fra GCHQ, der viser, at hele angrebet er navngivet "Operation Socialist".

"Ultimativt mål - Opnå CNE adgang til Belgacom kerne GRX-routere, hvorfra vi kan udføre MiTH [man in the middle-angreb, red.] mod udvalgte mål, der bruger smartphones på netværket," skriver GCHQ på første side af præsentationen.

Dokumenterne viser også, at GCHQ udførte angrebene ved at gå direkte efter nøglemedarbejdere med "god adgang" til Belgacom's vigtige systemer i virksomhedens infrastruktur.

"Identificer nøglemedarbejdere i BICS [datterselskab til Belgacom, red.] kortlæg netværket for bedre at forstå Belgacom infrastruktur." beskrives det i præsentationen.

Men angrebet og informationsindsamlingen hos Belgacom var ikke nok for GCHQ, der samtidig også ønskede at udnytte muligheden for at inficere andre televirksomheder, der samarbejder med Belgacom.

"Undersøg VPN forbindelser fra BICS til andre teleudbydere." skriver GCHQ.

Belgiens statsminister fordømmer hændelserne og kalder det for "krænkelse af den offentlige virksomheds integritet", mens GCHQ ikke vil kommentere på sagen.

Belgacom har nu igangsat en større intern undersøgelse af hændelserne og har samtidig underrettet de belgiske domstole om, at virksomheden har været udsat for indbrud i it-systemerne.

Læs også:
Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S