Dansk it-bestyrelse har "hånden på kogepladen"

Der er en særlig grund til, at bestyrelsesmedlemmerne i det danske sikkerhedsfirma Comendo skal have hånden på kogepladen, forklarer bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

Hos it-sikkerhedsfirmaet Comendo sker der store ændringer - herunder i ledelsen af selskabet.

Men faktisk har det været et ønske for Comendos aktionærer, at der sidder nogen i toppen i bestyrelsen, som selv har "hånden på kogepladen" og altså er medejere.

Bestyrelsesformand og medejer Torben Aagaard fra Comendo A/S forklarer:

"Jeg tror personligt på, at man har mere fokus på værdiskabelsen for både kunder, medarbejdere og aktionærer, når man som bestyrelse selv har investeret væsentlige midler i det selskab, som man er øverste ledelsesorgan for," udtaler han til Computerworld.

Da han i sommer, ifølge eget udsagn, blev opfordret til at stille op som formand, var en af begrundelserne, at aktionærerne ønskede en stærkere repræsentation af aktionærer i bestyrelsen.

Ejer taber penge - men god stemning

Selvom Torben Aagaard via Como Group ApS har lidt store tab - læs mere om det her - er stemningen god hos Comendo A/S.

"Jeg fornemmer en rigtig god motivation og stemning i bestyrelsen, som jo har fælles forretningsmæssige interesser, i og med at vi er aktionærer i den virksomhed, vi leder sammen," udtaler Torben Aagaard.

"Jeg fornemmer også, at medarbejderne finder det betryggende, at ejerne selv leder virksomheden. Vi er mere i "øjenhøjde" med dem selv, som en af dem fortalte mig," siger Torben Aagaard.

Comendo A/S har på kort tid frasolgt store dele af forretningen, fritstillet CFO'en, udskiftet CEO'en - og også bestyrelsesformand og næstformand.

På en ekstraordinær generalforsamling i begyndelsen af denne måned blev Poul-Erik Lund og Jens Kristian Jepsen valgt til bestyrelsen.

Bestyrelsen har efterfølgende konstitueret sig med Torben Aagaard som formand og Poul-Erik Lund som næstformand, hedder det i en fondsbørsmeddelelse.

På generalforsamlingen besluttede man samtidig at gennemføre en nedskrivning af selskabets aktiekapital.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job