Dansk it-bestyrelse har "hånden på kogepladen"

Der er en særlig grund til, at bestyrelsesmedlemmerne i det danske sikkerhedsfirma Comendo skal have hånden på kogepladen, forklarer bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

Hos it-sikkerhedsfirmaet Comendo sker der store ændringer - herunder i ledelsen af selskabet.

Men faktisk har det været et ønske for Comendos aktionærer, at der sidder nogen i toppen i bestyrelsen, som selv har "hånden på kogepladen" og altså er medejere.

Bestyrelsesformand og medejer Torben Aagaard fra Comendo A/S forklarer:

"Jeg tror personligt på, at man har mere fokus på værdiskabelsen for både kunder, medarbejdere og aktionærer, når man som bestyrelse selv har investeret væsentlige midler i det selskab, som man er øverste ledelsesorgan for," udtaler han til Computerworld.

Da han i sommer, ifølge eget udsagn, blev opfordret til at stille op som formand, var en af begrundelserne, at aktionærerne ønskede en stærkere repræsentation af aktionærer i bestyrelsen.

Ejer taber penge - men god stemning

Selvom Torben Aagaard via Como Group ApS har lidt store tab - læs mere om det her - er stemningen god hos Comendo A/S.

"Jeg fornemmer en rigtig god motivation og stemning i bestyrelsen, som jo har fælles forretningsmæssige interesser, i og med at vi er aktionærer i den virksomhed, vi leder sammen," udtaler Torben Aagaard.

"Jeg fornemmer også, at medarbejderne finder det betryggende, at ejerne selv leder virksomheden. Vi er mere i "øjenhøjde" med dem selv, som en af dem fortalte mig," siger Torben Aagaard.

Comendo A/S har på kort tid frasolgt store dele af forretningen, fritstillet CFO'en, udskiftet CEO'en - og også bestyrelsesformand og næstformand.

På en ekstraordinær generalforsamling i begyndelsen af denne måned blev Poul-Erik Lund og Jens Kristian Jepsen valgt til bestyrelsen.

Bestyrelsen har efterfølgende konstitueret sig med Torben Aagaard som formand og Poul-Erik Lund som næstformand, hedder det i en fondsbørsmeddelelse.

På generalforsamlingen besluttede man samtidig at gennemføre en nedskrivning af selskabets aktiekapital.

Læs mere om det her.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job