Dansk it-bestyrelse har "hånden på kogepladen"

Der er en særlig grund til, at bestyrelsesmedlemmerne i det danske sikkerhedsfirma Comendo skal have hånden på kogepladen, forklarer bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

Hos it-sikkerhedsfirmaet Comendo sker der store ændringer - herunder i ledelsen af selskabet.

Men faktisk har det været et ønske for Comendos aktionærer, at der sidder nogen i toppen i bestyrelsen, som selv har "hånden på kogepladen" og altså er medejere.

Bestyrelsesformand og medejer Torben Aagaard fra Comendo A/S forklarer:

"Jeg tror personligt på, at man har mere fokus på værdiskabelsen for både kunder, medarbejdere og aktionærer, når man som bestyrelse selv har investeret væsentlige midler i det selskab, som man er øverste ledelsesorgan for," udtaler han til Computerworld.

Da han i sommer, ifølge eget udsagn, blev opfordret til at stille op som formand, var en af begrundelserne, at aktionærerne ønskede en stærkere repræsentation af aktionærer i bestyrelsen.

Ejer taber penge - men god stemning

Selvom Torben Aagaard via Como Group ApS har lidt store tab - læs mere om det her - er stemningen god hos Comendo A/S.

"Jeg fornemmer en rigtig god motivation og stemning i bestyrelsen, som jo har fælles forretningsmæssige interesser, i og med at vi er aktionærer i den virksomhed, vi leder sammen," udtaler Torben Aagaard.

"Jeg fornemmer også, at medarbejderne finder det betryggende, at ejerne selv leder virksomheden. Vi er mere i "øjenhøjde" med dem selv, som en af dem fortalte mig," siger Torben Aagaard.

Comendo A/S har på kort tid frasolgt store dele af forretningen, fritstillet CFO'en, udskiftet CEO'en - og også bestyrelsesformand og næstformand.

På en ekstraordinær generalforsamling i begyndelsen af denne måned blev Poul-Erik Lund og Jens Kristian Jepsen valgt til bestyrelsen.

Bestyrelsen har efterfølgende konstitueret sig med Torben Aagaard som formand og Poul-Erik Lund som næstformand, hedder det i en fondsbørsmeddelelse.

På generalforsamlingen besluttede man samtidig at gennemføre en nedskrivning af selskabets aktiekapital.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)