Microsoft kaster sig ind i kæmpe EU-sag: Vil redde omstridt dataaftale med USA

En sag ved EU-Domstolen kan få stor betydning for amerikanske tech-selskabers mulighed for at overføre persondata mellem Europa og USA. Nu får Microsoft lov til at blande sig i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Microsoft får lov til at gå ind i en principiel retssag om dataoverførsler mellem EU og USA.

Sagen handler om EU-US Data Privacy Framework, der siden 2023 har gjort det muligt at overføre personoplysninger mellem EU og USA under et fælles regelsæt.

Aftalen bygger på EU-Kommissionens vurdering af, at USA giver en tilstrækkelig og tilsvarende beskyttelse af persondata.

Den vurdering bliver nu udfordret i en sag anlagt af den franske parlamentariker Philippe Latombe.

Han mener, at aftalen ikke giver tilstrækkelige garantier for beskyttelsen af europæeres data, og at den derfor strider mod kravene i GDPR.

Microsoft støtter Kommissionen

EU-Retten afviste i første omgang klagen fra den franske parlamentariker.

Det har dog ikke afholdt Philippe Latombe fra at anke sagen, og den skal nu behandles ved EU-Domstolen.

I den forbindelse har Microsoft fået tilladelse til at intervenere i sagen til støtte for EU-Kommissionen og forsvaret af EU-US Data Privacy Framework.

Det betyder, at Microsoft kan komme med argumenter og bidrage med kontekst i sagen.

Microsoft skriver selv i et blogindlæg, at selskabet har en direkte interesse i sagens udfald, fordi sagen kan afgøre, om Microsoft og selskabets erhvervskunder fortsat kan bruge EU-US Data Privacy Framework til at overføre data til deltagende amerikanske virksomheder.

Hvis EU-US Data Privacy Framework bliver underkendt, vil det derfor kunne skabe nye juridiske problemer for amerikanske selskaber, der opererer i både USA og Europa.

Et spørgsmål om amerikansk overvågning

Kernen i sagen handler om, hvorvidt USA reelt lever op til kravene om et tilstrækkeligt beskyttelsesniveau for persondata.

Ifølge GDPR skal et tredjeland blandt andet have uafhængige ordninger, der kan sikre databeskyttelse og give borgere mulighed for at klage.

Ifølge Philippe Latombe er de amerikanske klagemekanismer og domstolslignende ordninger ikke tilstrækkeligt uafhængige, hvorfor USA – ifølge ham – ikke lever op til kravene om et tilstrækkeligt beskyttelsesniveau.

EU har to gange tidligere forsøgt at etablere rammer for dataoverførsler mellem EU og USA.

Først med Safe Harbour og senere med Privacy Shield, der begge sidenhen er blevet underkendt af EU-Domstolen i de sager, der er kendt som Schrems I og Schrems II.

Og nu skal Microsoft altså forsøge at bidrage til forsvaret af det nuværende rammeværk, så EU-US Data Privacy Framework ikke bliver den tredje ordning for transatlantiske dataoverførsler, der falder ved EU-Domstolen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest