I dette land kan danske it-firmaer booste forretningen

I et land ikke så langt fra Danmark kan man som it-virksomhed gøre en rigtig god forretning.

Artikel top billede

Den danske ambassade i Bukarest i Rumænien er en vigtig samarbejdspartner for de virksomheder, som går med tanker om offshore.

Her forklarer ambassadøren, at der er gode fordele at hente.

"Både vores analyser og de konkrete erfaringer viser, at Rumænien kan noget på det her område, som skaber værdi for danske it-virksomheder," udtaler Michael Sternberg, der er dansk ambassadør i landet.

Arbejdsløsheden i it-branchen i Rumænien er temmelig lav, hvilket blandt andet skyldes, at flere og flere udenlandske virksomheder har fået øjnene op for mulighederne for at rekruttere medarbejdere "lige om hjørnet" af høj kvalitet til en konkurrencedygtig pris i et EU-land, forklarer han videre.

Lige om hjørnet og god pris

Det kan det danske it-firma, Netop Solutions, som siden 2008 har haft produktudviklingen i Rumænien, og it-firmaet Steuerhaus, som oprettede et offshore selskab i Rumænien helt tilbage i 2006, skrive under på.

Steuerhaus har et setup med 10 mænd i Rumænien.

Direktør og partner Christian Peter Larsen fra selskabet forklarer, at man nu "leverer ydelser, som normalt kun leveres af langt større spillere og det til en endog meget konkurrencedygtig pris."

"Rumænien har simpelthen været nøglen til vækst for Steuerhaus," udtaler han. 

Hos en anden dansk it-virksomhed blev der dog lidt for hedt i Rumænien.

Fabrikken brændte ned: Men oppe igen

Netop Solutions, som laver chat-support-løsninger og klasseledelsesværktøjer og har ansatte i seks forskellige lande over hele verden, har med cirka 75 ansatte i netop Rumænien opbygget en markant tilstedeværelse.

"Takket være vores rumænske afdeling kan vi udvikle produkter af høj kvalitet til en konkurrencedygtig pris på den globale markedsplads, som vi agerer på," udtaler CEO Kurt Bager fra Netop, der i øvrigt selv er bosat i USA.

Store it-firmaer i landet

Imidlertid måtte Netop dog igennem en mindre udfordring på fabrikken i landet, da den brændte ned.

Det kan du læse mere om her.

I øvrigt har flere internationale it-virksomheder afdelinger i Rumænien. Blandt andre Intel, Oracle, Microsoft, Wipro, Accenture, Ericsson og IBM.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS