Bizar krusedulle-sag nærmer sig sin afslutning

En lettere grotesk sammenblanding af analog verden og digital virkelighed er ved at være fortid i landets kommuner. Læs her, hvordan den såkaldte krusedulle-sag har udviklet sig.

Artikel top billede

En længerevarende sag om, hvorvidt skriftlige kommunale afgørelser skal have sagsbehandler-underskrifter eller ej, er ved at være fortid.

Enden er nær på den såkaldte krusedulle-sag, efter justitsminister Morten Bødskov (S) i starten af måneden fremsatte et lovforslag, der betyder, at kommunerne ikke længere behøver at påføre afgørelser en personlig underskrift.

Dermed ser der ud til, at det bliver sat punktum i sagen, som har rullet siden maj 2010, da blandt andre tidligere finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) og tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) blev rodet ind i miseren af Kommunernes Landsforening (KL).

Lovforslaget, der nu er på banen efter flere års tovtrækkerier, betyder, at sagsbehandlere ikke behøver at udprinte en afgørelse, påføre sin underskrift til afgørelsen og scanne papirer med underskriften ind for derefter at maile afgørelsen til borgeren.

Det skriver KL.

Skal være en 'endelig' afgørelse

Med indførelsen af Digital Post om 10 dages tid betyder afskaffelsen af det tidligere underskriftskrav, at håndteringen af Digital Post bliver en del smidigere og billigere end den nuværende praksis med print, underskrift og scanning.

"Samtidig skal kommunen dog sikre, at afgørelsen er 'endelig'. Modtageren af afgørelsen skal kunne have tillid til, at afgørelsen er endelig og ikke blot et udkast," skriver KL.

Kommunernes Landsforening angiver samtidig, at afgørelser eksempelvis fremover kan sendes i et ikke-redigerbart dokumentformat som eksempelvis PDF og først sende skrivelserne ud, når der rent faktisk foreligger en endelig afgørelse i en sag.

Lige stramt nok

Sagen tog ellers sin begyndelse, da ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen tidligere har udtalt, at der skal være underskrifter på alle afgørelser fra en kommune.

Ombudsmanden har siden over for nyhedsbureauet Ritzau fortalt, at hans udsagn er blevet tolket lige stramt nok.

Med det nye lovforslag er det dog nok, at borgerne kan se, hvem afsenderen (typisk sagsbehandleren) er i stedet for, at der også skal være en mere eller mindre læselig underskrift som tegn på, at der er tale om en afgørelse i en sag.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S