Vilde aktiehandels-computere skal kontrolleres: Er for farlige

Det skal være slut med de ukontrollable og vilde aktiehandels-computere, der med lynets hast automatisk handler enorme mængder værdipapirer.

Artikel top billede

EU sætter sejl for at få bugt med den voldsomt udbredte brug af de lynhurtige computere og algoritmer, der i dag i stor stil anvendes til at handle aktier.

Med de relativt komplekse handels-algoritmer køber og sælger computerne automatisk og lynhurtigt store mængder aktier, der hver især blot kaster en ganske lille fortjeneste af sig.

De automatiske handels-computere er efterhånden blevet så udbredte, at de i dag sørger for en stor del af verdens aktiehandel - ofte i et tempo, hvor ingen menneskelig aktiehandler kan følge med.

Men det skal være slut nu med den vilde og ukontrollerede automatiske aktie-handel.

Derfor har EU-landene ifølge Bloomberg netop indgået en foreløbig og indledende aftale om kommende regulering og kontrol over de automatiske handler.

Bliver aftalen endelig godkendt, vil det betyde, at alle handels-algoritmer skal tjekkes og gennemgåes, inden de tages i brug.

Dermed vil EU undgå risikoen for, at algoritmerne får for meget indflydelse, som det eksempelvis skete under det såkaldte 'flash crash' i 2010, da Dow Jones-indekset pludselig faldt med 700 point, fordi en computer-algoritme pludselig solgte enorme mængder værdipapirer på ganske få minutter.

Du kan læse mere om dette crash her.

Aftalen sigter dermed mod at minimere risikoen for systemfejl.

EU sigter ligeledes efter at kræve, at en algoritme stoppes omgående, hvis pris-volatiliteten kommer ud af kontrol.

Også den danske Nasdaq OMX-børs i København anvender i stor stil aktie-robotterne. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Kurt har kodet et system, der sætter verdens investorer til vægs

Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Løbsk algoritme udløste mini-børskrak

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S