Vilde aktiehandels-computere skal kontrolleres: Er for farlige

Det skal være slut med de ukontrollable og vilde aktiehandels-computere, der med lynets hast automatisk handler enorme mængder værdipapirer.

Artikel top billede

EU sætter sejl for at få bugt med den voldsomt udbredte brug af de lynhurtige computere og algoritmer, der i dag i stor stil anvendes til at handle aktier.

Med de relativt komplekse handels-algoritmer køber og sælger computerne automatisk og lynhurtigt store mængder aktier, der hver især blot kaster en ganske lille fortjeneste af sig.

De automatiske handels-computere er efterhånden blevet så udbredte, at de i dag sørger for en stor del af verdens aktiehandel - ofte i et tempo, hvor ingen menneskelig aktiehandler kan følge med.

Men det skal være slut nu med den vilde og ukontrollerede automatiske aktie-handel.

Derfor har EU-landene ifølge Bloomberg netop indgået en foreløbig og indledende aftale om kommende regulering og kontrol over de automatiske handler.

Bliver aftalen endelig godkendt, vil det betyde, at alle handels-algoritmer skal tjekkes og gennemgåes, inden de tages i brug.

Dermed vil EU undgå risikoen for, at algoritmerne får for meget indflydelse, som det eksempelvis skete under det såkaldte 'flash crash' i 2010, da Dow Jones-indekset pludselig faldt med 700 point, fordi en computer-algoritme pludselig solgte enorme mængder værdipapirer på ganske få minutter.

Du kan læse mere om dette crash her.

Aftalen sigter dermed mod at minimere risikoen for systemfejl.

EU sigter ligeledes efter at kræve, at en algoritme stoppes omgående, hvis pris-volatiliteten kommer ud af kontrol.

Også den danske Nasdaq OMX-børs i København anvender i stor stil aktie-robotterne. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Kurt har kodet et system, der sætter verdens investorer til vægs

Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Løbsk algoritme udløste mini-børskrak

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job