Vilde aktiehandels-computere skal kontrolleres: Er for farlige

Det skal være slut med de ukontrollable og vilde aktiehandels-computere, der med lynets hast automatisk handler enorme mængder værdipapirer.

Artikel top billede

EU sætter sejl for at få bugt med den voldsomt udbredte brug af de lynhurtige computere og algoritmer, der i dag i stor stil anvendes til at handle aktier.

Med de relativt komplekse handels-algoritmer køber og sælger computerne automatisk og lynhurtigt store mængder aktier, der hver især blot kaster en ganske lille fortjeneste af sig.

De automatiske handels-computere er efterhånden blevet så udbredte, at de i dag sørger for en stor del af verdens aktiehandel - ofte i et tempo, hvor ingen menneskelig aktiehandler kan følge med.

Men det skal være slut nu med den vilde og ukontrollerede automatiske aktie-handel.

Derfor har EU-landene ifølge Bloomberg netop indgået en foreløbig og indledende aftale om kommende regulering og kontrol over de automatiske handler.

Bliver aftalen endelig godkendt, vil det betyde, at alle handels-algoritmer skal tjekkes og gennemgåes, inden de tages i brug.

Dermed vil EU undgå risikoen for, at algoritmerne får for meget indflydelse, som det eksempelvis skete under det såkaldte 'flash crash' i 2010, da Dow Jones-indekset pludselig faldt med 700 point, fordi en computer-algoritme pludselig solgte enorme mængder værdipapirer på ganske få minutter.

Du kan læse mere om dette crash her.

Aftalen sigter dermed mod at minimere risikoen for systemfejl.

EU sigter ligeledes efter at kræve, at en algoritme stoppes omgående, hvis pris-volatiliteten kommer ud af kontrol.

Også den danske Nasdaq OMX-børs i København anvender i stor stil aktie-robotterne. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Kurt har kodet et system, der sætter verdens investorer til vægs

Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Løbsk algoritme udløste mini-børskrak

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland