It-sikkerheden sejler i vigtig statslig it-organisation

It-sikkerheden sejler i Danmarks måske vigtigste offentlige it-organisation. Se her, hvor slemt det står til.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-sikkerheden sejler i Statens IT, der også sidste år fik hård kritik for sit sikkerheds-niveau.

Det kan du læse mere om her: Rigsrevisionen: Så slemt står det til med it i danske ministerier.

Sådan lyder konklusionen i Rigsrevisionens nye beretning, der gennemgår en stribe forhold i de danske ministerier.

Statens It står for drift og vedligeholdelse af it-systemerne i omkring 80 offentlige organisationer, men har haft svært ved at bestå eksaminationen af Rigsrevisionens folk.

Der er nemlig fortsat "væsentlige svagheder" hos Statens It, når det gælder it-sikkerhed, selv om der er sket forbedringer i forhold til i fjor.

Mangler overblik

Ifølge Rigsrevisionen ved Statens It eksempelvis ikke, om programmer og system-software er tilstrækkeligt sikkerhedsopdateret, ligesom der mangler procedurer og kontroller for sikkerhedsopdateringerne, hedder det.

Ligeledes mangler Statens It en beredskabsplan, der beskriver, hvordan driften skal genetableres efter et nedbrud.

Manglende beredskabsplaner kan få alvorlige konsekvenser, hvilket et nedbrud på en række danske sygehuse for nylig understregede.

Det kan du læse mere om her: Nødprocedurerne aldrig testet før kæmpe EPJ-nedbrud

'Stærkt påkrævet'

Rigsrevisionen skriver, at Statens It i dag er så fokuseret på sit arbejde mod at blive ISO 27001-certificeret inden årets udgang, at det vil 'være en udfordring' at rette op på it-sikkerheden, hvilket findes 'stærkt påkrævet.'

Hertil kommer, at Statens It ikke har udarbejdet tilstrækkelige vejledninger til organisationens offentlige kunder, som de kan anvende til at få fælles fodslag på it-sikkerhedsområdet efter en fællesoffentlig standard, som det hedder.

Disse vejledninger har ellers til hensigt blandt andet at sikre, at personlige oplysninger om danskerne er tilstrækkeligt beskyttede.

Rigsrevisionen konkluderer også, at der ikke er "tilfredsstillende kvalitet" i regnskabsaflæggelsen for Statens It.

Præget af ad hoc-beslutninger

Rigsrevisionen har også hårde ord til andre offentlige organisationer.

Blandt andet påpeger revisorerne, at it-sikkerheden i Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse har sejlet.

Det skyldes, at tilsynet med it-sikkerheden i det vigtige ministerium helt har manglet styring.

I stedet har det været præget af "ad hoc-beslutninger snarere end en planlagt og styret proces," hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job