It-sikkerheden sejler i vigtig statslig it-organisation

It-sikkerheden sejler i Danmarks måske vigtigste offentlige it-organisation. Se her, hvor slemt det står til.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-sikkerheden sejler i Statens IT, der også sidste år fik hård kritik for sit sikkerheds-niveau.

Det kan du læse mere om her: Rigsrevisionen: Så slemt står det til med it i danske ministerier.

Sådan lyder konklusionen i Rigsrevisionens nye beretning, der gennemgår en stribe forhold i de danske ministerier.

Statens It står for drift og vedligeholdelse af it-systemerne i omkring 80 offentlige organisationer, men har haft svært ved at bestå eksaminationen af Rigsrevisionens folk.

Der er nemlig fortsat "væsentlige svagheder" hos Statens It, når det gælder it-sikkerhed, selv om der er sket forbedringer i forhold til i fjor.

Mangler overblik

Ifølge Rigsrevisionen ved Statens It eksempelvis ikke, om programmer og system-software er tilstrækkeligt sikkerhedsopdateret, ligesom der mangler procedurer og kontroller for sikkerhedsopdateringerne, hedder det.

Ligeledes mangler Statens It en beredskabsplan, der beskriver, hvordan driften skal genetableres efter et nedbrud.

Manglende beredskabsplaner kan få alvorlige konsekvenser, hvilket et nedbrud på en række danske sygehuse for nylig understregede.

Det kan du læse mere om her: Nødprocedurerne aldrig testet før kæmpe EPJ-nedbrud

'Stærkt påkrævet'

Rigsrevisionen skriver, at Statens It i dag er så fokuseret på sit arbejde mod at blive ISO 27001-certificeret inden årets udgang, at det vil 'være en udfordring' at rette op på it-sikkerheden, hvilket findes 'stærkt påkrævet.'

Hertil kommer, at Statens It ikke har udarbejdet tilstrækkelige vejledninger til organisationens offentlige kunder, som de kan anvende til at få fælles fodslag på it-sikkerhedsområdet efter en fællesoffentlig standard, som det hedder.

Disse vejledninger har ellers til hensigt blandt andet at sikre, at personlige oplysninger om danskerne er tilstrækkeligt beskyttede.

Rigsrevisionen konkluderer også, at der ikke er "tilfredsstillende kvalitet" i regnskabsaflæggelsen for Statens It.

Præget af ad hoc-beslutninger

Rigsrevisionen har også hårde ord til andre offentlige organisationer.

Blandt andet påpeger revisorerne, at it-sikkerheden i Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse har sejlet.

Det skyldes, at tilsynet med it-sikkerheden i det vigtige ministerium helt har manglet styring.

I stedet har det været præget af "ad hoc-beslutninger snarere end en planlagt og styret proces," hedder det.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S