It-sikkerheden sejler i vigtig statslig it-organisation

It-sikkerheden sejler i Danmarks måske vigtigste offentlige it-organisation. Se her, hvor slemt det står til.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-sikkerheden sejler i Statens IT, der også sidste år fik hård kritik for sit sikkerheds-niveau.

Det kan du læse mere om her: Rigsrevisionen: Så slemt står det til med it i danske ministerier.

Sådan lyder konklusionen i Rigsrevisionens nye beretning, der gennemgår en stribe forhold i de danske ministerier.

Statens It står for drift og vedligeholdelse af it-systemerne i omkring 80 offentlige organisationer, men har haft svært ved at bestå eksaminationen af Rigsrevisionens folk.

Der er nemlig fortsat "væsentlige svagheder" hos Statens It, når det gælder it-sikkerhed, selv om der er sket forbedringer i forhold til i fjor.

Mangler overblik

Ifølge Rigsrevisionen ved Statens It eksempelvis ikke, om programmer og system-software er tilstrækkeligt sikkerhedsopdateret, ligesom der mangler procedurer og kontroller for sikkerhedsopdateringerne, hedder det.

Ligeledes mangler Statens It en beredskabsplan, der beskriver, hvordan driften skal genetableres efter et nedbrud.

Manglende beredskabsplaner kan få alvorlige konsekvenser, hvilket et nedbrud på en række danske sygehuse for nylig understregede.

Det kan du læse mere om her: Nødprocedurerne aldrig testet før kæmpe EPJ-nedbrud

'Stærkt påkrævet'

Rigsrevisionen skriver, at Statens It i dag er så fokuseret på sit arbejde mod at blive ISO 27001-certificeret inden årets udgang, at det vil 'være en udfordring' at rette op på it-sikkerheden, hvilket findes 'stærkt påkrævet.'

Hertil kommer, at Statens It ikke har udarbejdet tilstrækkelige vejledninger til organisationens offentlige kunder, som de kan anvende til at få fælles fodslag på it-sikkerhedsområdet efter en fællesoffentlig standard, som det hedder.

Disse vejledninger har ellers til hensigt blandt andet at sikre, at personlige oplysninger om danskerne er tilstrækkeligt beskyttede.

Rigsrevisionen konkluderer også, at der ikke er "tilfredsstillende kvalitet" i regnskabsaflæggelsen for Statens It.

Præget af ad hoc-beslutninger

Rigsrevisionen har også hårde ord til andre offentlige organisationer.

Blandt andet påpeger revisorerne, at it-sikkerheden i Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse har sejlet.

Det skyldes, at tilsynet med it-sikkerheden i det vigtige ministerium helt har manglet styring.

I stedet har det været præget af "ad hoc-beslutninger snarere end en planlagt og styret proces," hedder det.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS