Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Disse artikler fik Computerworld-læserne mest op af stolene i 2013

Se hvilke artikler der fik mest gang i Computerworlds læsere i 2013.

Den problematiske Windows 8.1-opdatering fra Microsoft voldte en del problemer, da Microsoft udsendte den i oktober.

At mange selv ganske kyndige computere-brugere fik problemer, blev understreget af, at Windows 8.1 blev omdrejningspunktet for fire af de 10 mest debatterede Computerworld-artikler i 2013.

Årets mest debatterede artikel blev således artiklen Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer, der i skrivende stund har fået 157 debatindlæg - størstedelen af teknisk karakter.

Også årets sjette-mest debatterede artikel med 59 debatindlæg (i skrivende stund) handlede om Windows 8.1, nemlig Nu er Windows 8.1 klar - download det her.

Det samme gjaldt årets syvende mest debatterede artikel med i skrivende stund 45 debatindlæg, nemlig Sådan slipper du for startskærmen i Windows 8.1, hvor mange af Computerworlds læsere gav deres besyv med om kvaliteten af Windows 8.1.

Også Computerworlds faste klumme-skribent, den velskrivende og iderige Mogens Nørgaard, kunne få læserne til tasterne med sit forslag om, at mange problemer ville kunne fikses ved at knalde et par atomkraftværker op: Mogens Nørgaard: Drop energiafgifterne og byg et par atomkraftværker.

Den har i skrivende stund fået 95 debatindlæg.

Også klumme-skribent Claus Sølvsteen kunne få læserne op ad de bløde stole med sin klumme Dengang jeg røg på en Mac om Mac-computernes lyksaligheder. Det var noget, som ikke mindst Computerworlds Mac-brugere kunne lide, og de kunne også lide at give deres besyv med.

I årets løb har Computerworlds læsere givet deres meninger til kende mange tusind gange. Der er nemlig i alt - i skrivende stund - blevet skrevet 5.039 debatindlæg på cw.dk i 2013.

Klik videre og se de 10 mest debatterede indlæg. Og giv endelig dit besyv med. Diskussionen slutter jo aldrig.

De mest debatterede artikler på cw.dk i 2013

Klik ind på artiklerne og giv dit besyv med. Vi vil altid gerne høre din mening.

1)

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer.

2)

Mogens Nørgaard: Drop energiafgifterne og byg et par atomkraftværker.

3)

Dengang jeg røg på en Mac.

4)

Vupti: Dansk fiberselskab forbedrer regnskab med smart snuptag.

5)

Hvad kan få dig til at købe en Nokia-telefon?

6)

Nu er Windows 8.1 klar - download det her.

7)

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere.

8)

Vil Apple dræbe NFC med denne teknologi?

9)

Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2.

10)

Sådan slipper du for startskærmen i Windows 8.1.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI Business Excellence Day – sådan folder du mulighederne ud

Mange danske virksomheder har eksperimenteret med AI-projekter af begrænset omfang, men kun de færreste har for alvor udforsket mulighederne i storskala. Det gør vi her! Du vil blandt andet få mulighed for at se eksempler på, hvordan AI kan anvendes som accelerator i storskala og skubber til grænserne for, hvordan det er muligt at integrere teknologien, så potentialet for alvor foldes ud.

05. december 2023 | Læs mere


Teknologien bliver den næste konkurrencedefinerende slagmark – sådan forbereder du dig

Få bud på, hvordan du kan tænke IT-planlægning som en løbende strategisk proces frem for noget, der foregår fra enkeltprojekt til enkeltprojekt. Herunder hvordan strategisk brug af IT giver dig et stærkt grundlag for at orkestrere kundeoplevelser, kunderelevans og produktivitetsforbedringer.

06. december 2023 | Læs mere


People Tech 2023: Sådan gør du din gode arbejdsplads endnu bedre

Du får indsigt i de nyeste trends, hvor udviklingen går hen, masser af inspiration fra andres erfaringer samt god tid til netværk – og værdifuld indsigt i mulighederne for at effektivisere løn- og HR-processer, understøtter nye arbejdsformer og helt basalt skabe grundlaget for at skabe en bedre og mere attraktiv arbejdsplads.

13. december 2023 | Læs mere