Farligt sikkerhedshul opdaget i Linux

Manden bag koden kalder alvorlig fejl i kildekoden for 'pinlig.'

Artikel top billede

En fejl i kildekoden i GnuTLS-biblioteket kan meget vel vise sig at være en alvorlig trussel mod Linux-brugernes privacy.

GnuTLS-biblioteket er en slags byggeklods, der anvendes i et meget stort antal Linux-distributioner til at sikre internetforbindelserne.

Mandag udsendte GnuTLS-udvikleren Nikos Mavrogiannopolous besked om, at han har skrevet et fix til kildekoden, som kan lukke hullet.

Blotter sikre forbindelser

Sikkerhedshullet er alvorligt, fordi det kan udnyttes til at spoofe GnuTLS's certifikat-verificering, så de sikre forbindelser bliver blottet.

Det vil en hacker kunne udnytte til at narre GnuTLS til at acceptere falske certifikater, hvilket kan give adgang til ellers sikre forbindelser.

GnuTLS-udvikleren Nikos Mavrogiannopolous kalder fejlen for "pinlig."

Det alvorlige sikkerhedshul blev opdaget under en audit, som Nikos Mavrogiannopolous' arbejdsgiver, Red Hat, havde bedt om.

Folkene bag flere af de store Linux-distributioner har allerede implementeret fix'et.

De tæller blandt andre Ubuntu, Debian, Fedora, Red Hat, Oracle, Slackware og SUS.

Linux-hullet minder meget om det sikkerhedshul, som Apple for nylig fandt i sin egen software, og som åbnede for såkaldte man-in-the-middle-angreb.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig krypterings-fejl kan ramme mange Apple-brugere

Læs også:

Slut med sikkerheds-opdateringer til populært Apple-styresystem

Pas på: Sikkerhedsproblem i Apples produkter

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job