Fra 0 til 46 ansatte på to år: Jysk firma buldrer fremad

Store investeringer giver pote for it-opkomling: Der begynder at komme penge i kassen.

Artikel top billede

Efter to års arbejde med at opbygge infrastrukturforhandleren Edgemo kan direktør og medejer Lars Andersen præsentere selskabets første overskud.

Der har været fart over feltet, siden den østjyske it-forhandler Edgemo blev stiftet for to og et halvt år siden. Og efter en dyr opstart er selskabet nu for alvor begyndt at tjene penge.

Siden selskabet blev stiftet i slutningen af 2011 er man gået fra nul til 46 medarbejdere, og alene det sidste år er antallet af medarbejdere steget med 20 mand.

Og væksten på medarbejdersiden slår igennem på omsætningen, som i 2013 nåede op på 168 millioner kroner - mere end en tredobling på bare et år.

"Vi tjener penge måned for måned"

Endnu mere opmuntrende er dog bundlinien, hvor resultatet før skat er vendt fra et minus i 2012 på fem millioner kroner til et lille plus på 1,3 millioner kroner.

"Sidste år var et kvantespring i forhold til at ansætte nye medarbejdere. Nu er vores nye kolleger kørt ind, og vi tjener penge måned for måned. Det har vi gjort siden august i fjor," siger direktør og medejer Lars Andersen

Edgemo slås dog stadig med efterveerne af de store investeringer, som er foretaget, siden firmaet blev stiftet stiftet tilbage i november 2011. Det slår igennem i form af en negativ egenkapital på 3,3 millioner kroner.

Lars Andersen ser dog med fortrøstning på fremtiden. En god kassekredit dækker selskabets behov for kapital her og nu, og går det efter planen, kommer Edgemo ud af 2014 med en positiv egenkapital, siger han.

"Skal vi ikke bare sige det på jysk: At vi går efter at få reetableret egenkapitalen," siger Lars Andersen.

Han regner dog ikke med, at Edgemo i år vil gentage den voldsomme vækst fra 2013.

2014 er et konsolideringsår

"2014 er lidt af et konsolideringsår. Vores ambition er at vise til omverdenen, at vi er en virksomhed, der er solid at handle med, at vi leverer det, vi lover, og at økonomien hænger sammen," siger Edgemo-direktøren.

Edgemo blev stiftet tilbage i 2011 blandt andet med kapital fra investoren Johannes Bach, som også også er medejer i distributøren DCC (Dansk Computer Center), som Edgemo deler adresse med i Hinnerup ved Aarhus.

Edgemo baserer sin forretning på at levere it-infrastruktur gående fra pc'er, Microsoft Systemcenter, desktop-virtualisering baseret på Citrix-løsninger, server storage-løsninger og unified communications.

Læs også:

Edgemo dræner stadig Atea for ansatte

Krisen kradser ikke mere: Der er job i it-branchen igen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS