Så ofte udsendes en sikkerhedsopdatering til din maskine

Presset på verdens sikkerhedsfirmaer betyder, at der skal rulles 36 sikkerhedsopdateringer ud - i døgnet. Her er problemet med de mange opdateringer.

Artikel top billede

Stigningen i it-kriminalitet betyder, at sikkerhedsfirmaerne bliver presset til at sende et hav af opdateringer af sted hver evig eneste dag.

Sikkerhedsfirmaet Symantec sender således en ny signaturrettelse til firmaets antivirus-software hvert 40. minut.

Det fortæller virksomhedens chef for Security Response til den engelske tech-side V3.

"Vi ser, at angrebene bliver mere og mere sofistikerede," siger Orla Cox fra Symantec til websiden.

"Det betyder, at vi i dag skal rulle nye signatur-opdateringer ud hver 40. minut. Der er dog tale om ‘hurtig-rettelser', som i gennemsnit bliver til tre certificerede rettelser per dag," siger hun.

Det handler om hastighed

De hurtige rettelser bliver ifølge Symantec-talskvinden udført for at modstå presset fra det stigende antal malware-varianter, der truer firmaets kunder.

"I de sidste par år har sikkerhed i stort omfang handlet om at barbere minutter af opdateringshastigheden."

Det hjælper naturligvis på sikkerhedsniveauet, men det er ikke problemfrit at opdatere hurtigt. Det giver nemlig risiko for flere falske positiver blandt brugerne.

"Det største kvalitetsproblem vi står overfor, er faren for at antallet af falske positiver stiger. Det er et problem at kategorisere noget ‘rent' som ondsindet kode. Det er 'fy-fy' i vores branche."

Falske positiver er legitime filer, der udløser en antivirus-alarm i sikkerhedssoftwaren. I 2013 blev tusindvis af maskiner lagt ned på grund af en falsk positiv.

Den tekniske udfordring består også i at bygge beskyttelseskode, der kan reagere på mere intelligente it-angreb.

"Det er noget, sikkerhedsbranchen arbejder tæt sammen med myndighederne omkring, for at kunne modstå et ændret og mere intelligent trusselsbillede," siger Orla Cox.

Læs også:
Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig

Nets undersøger nu om NemID er ramt af kæmpe sikkerhedshul

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S