Så ofte udsendes en sikkerhedsopdatering til din maskine

Presset på verdens sikkerhedsfirmaer betyder, at der skal rulles 36 sikkerhedsopdateringer ud - i døgnet. Her er problemet med de mange opdateringer.

Artikel top billede

Stigningen i it-kriminalitet betyder, at sikkerhedsfirmaerne bliver presset til at sende et hav af opdateringer af sted hver evig eneste dag.

Sikkerhedsfirmaet Symantec sender således en ny signaturrettelse til firmaets antivirus-software hvert 40. minut.

Det fortæller virksomhedens chef for Security Response til den engelske tech-side V3.

"Vi ser, at angrebene bliver mere og mere sofistikerede," siger Orla Cox fra Symantec til websiden.

"Det betyder, at vi i dag skal rulle nye signatur-opdateringer ud hver 40. minut. Der er dog tale om ‘hurtig-rettelser', som i gennemsnit bliver til tre certificerede rettelser per dag," siger hun.

Det handler om hastighed

De hurtige rettelser bliver ifølge Symantec-talskvinden udført for at modstå presset fra det stigende antal malware-varianter, der truer firmaets kunder.

"I de sidste par år har sikkerhed i stort omfang handlet om at barbere minutter af opdateringshastigheden."

Det hjælper naturligvis på sikkerhedsniveauet, men det er ikke problemfrit at opdatere hurtigt. Det giver nemlig risiko for flere falske positiver blandt brugerne.

"Det største kvalitetsproblem vi står overfor, er faren for at antallet af falske positiver stiger. Det er et problem at kategorisere noget ‘rent' som ondsindet kode. Det er 'fy-fy' i vores branche."

Falske positiver er legitime filer, der udløser en antivirus-alarm i sikkerhedssoftwaren. I 2013 blev tusindvis af maskiner lagt ned på grund af en falsk positiv.

Den tekniske udfordring består også i at bygge beskyttelseskode, der kan reagere på mere intelligente it-angreb.

"Det er noget, sikkerhedsbranchen arbejder tæt sammen med myndighederne omkring, for at kunne modstå et ændret og mere intelligent trusselsbillede," siger Orla Cox.

Læs også:
Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig

Nets undersøger nu om NemID er ramt af kæmpe sikkerhedshul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)