Ny lov på vej: Kæmpebøder for sjuskeri med personfølsomme data

Inden længe kan der falde kæmpebøder til danske firmaer, der sjusker med personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Firmaer, der ikke har styr på personfølsomme oplysninger, vil inden længe kunne straffes med kæmpebøder.

EU er på vej med en såkaldt forordning om beskyttelse af personfølsomme oplysninger, som kan komme til at koste selskaber, der ikke har styr på persondata, meget dyrt.

Ifølge EU skal virksomheder, der sjusker med oplysningerne, nemlig kunne straffes med bøder på op til fem procent af deres globale omsætning - dog maksimalt 100 millioner euro.

I skudlinien

Det betyder, at IBM ifølge Børsen kunne have været i skudlinien med risiko for million-bøde efter Nets-skandalen, hvor en IBM-ansat lækkede oplysninger til ugebladet Se og Hør.

Det kan du læse mere om her: Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Ifølge Børsen er det planen, at forordningen skal besluttes og implementeres i de forskellige landes lovgivning i 2017, men hovedlinierne ligger allerede i dag nogenlunde klar.

Avisen skriver, at de nye regler vil betyde, at alle virksomheder i EU-landene er tvunget til at stramme op på deres sikkerhedsprocedurer.

"Man skal regne med, at det, som man i dag har kunnet slippe afsted med uden bødesanktioner, helt klart vil blive bødesanktioneret på et eller andet niveau," siger Thomas Munk Rasmussen, partner i advokatfirmaet Bech-Bruun, til Børsen.

Han vurderer, at EU vil rasle med sablen og statuere et par eksempler, når forordningen træder i kraft. Derfor opfordrer han alle til at få orden i eget hus, inden det sker.

Til Børsen peger en advokat i Plesner, Christian Wiese Svanberg, dog på, at de rigtigt høje bøder på op til fem procent af den globale års-omsætning efter alt at dømme kun vil komme i spil, hvis der er tale om gentagne overtrædelser af reglerne.

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job