Danmarks bedste: Her er der en gylden fremtid for system-integratorer

Danmarks bedste system-integrator forventer store vækstrater i de kommende år. Se her, hvad topchef Torben Bolvig bygger forventningen på.

Artikel top billede

Scott/Tiger er Danmarks mest succesfulde systemintegrator-virksomhed og vinder årets Top 100 i denne kategori.

Og topchef Torben Bolvig regner med fortsat vækst det næste lange stykke tid i et marked, hvor it-miljøerne bliver mere og mere komplekse.

"Om softwaren ligger i kælderen eller i skyen betyder ikke noget for vores arbejde. Når du har købt grundsoftwaren fra eksempelvis Oracle og skal bygge en løsning, så handler det kun om licenserne til at lave arbejdet," siger han.

Han erkender dog, at cloud kan 'ramme os en smule" på driftssupport, hvilket dog ikke giver ham søvnløse nætter.

"Vores primære vækstområder er Oracle-teknologi, test, Q&A og freelancere," siger Torben Bolvig.

Scott/Tiger vil fortsætte sin vækst

Arbejdet med systemintegration bliver kun mere kompliceret for hver år, og derfor mener Torben Bolgvig, at der stadig vil være et stort behov for specialister.

"Vi er bindeleddet mellem nye teknologier og it-produkter hos vores kunder. Vi sikrer, at vores kunders investering i ny software giver det resultat og de data, som de skal bruge. Derfor kræver systemintegration lige dele teknisk kunnen og forretningsforståelse," siger han.

"Den ekspertise er der behov for, og vi forventer en fortsat vækst på 10-20 procent de næste år, og det er nok lavt sat, når jeg også regner vores nylige erhvervelse af Dana Consult med," siger Torben Bolvig.

En standardiseret industri er et tveægget sværd

I gamle dage ville en konsulent integrere de forskellige systemer hos kunden med en unik kodning fra gang til gang, men hvis kunden ønskede noget nyt, skulle alt laves om, fortæller Torben Bolvig.

"I takt med, at it-opgaver bliver mere og mere komplicerede, så bliver der også flere standardiserede protokoller at tage i betragtning. Det er selvfølgelig en fordel, fordi vi meget lettere kan arbejde videre med standardiserede protokoller og bygge ovenpå," siger Torben Bolvig.

"Det kræver dog også, at vores konsulenter altid er fuldt opdaterede på de nyeste systemkrav."

Lang erfaring giver glade kunder

Indtil Scott/Tiger opkøbte Dana Consult for et par måneder siden, satsede virksomheden pirmært på fastansatte, og det var med god grund, ifølge Torben Bolvig.

"Mange af de opgaver vi løser er meget komplicerede, og kræver et kendskab til den enkelte virksomheds behov. Så en ting er, at vi løser en opgave, men hvis vores kunde senere vil have en ny løsning eller flere funktioner, så er det vigtigt at kunne sende den samme konsulent afsted igen," siger Torben Bolvig.

It-virksomhedens ansatte har næsten alle fejret deres fem års jubilæum, og en del har været ansat der i mere end 10 år.

Læs også:
Erklæret tilhænger af fastansatte har købt ... et freelancekonsulenthus

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job