Erklæret tilhænger af fastansatte har købt ... et freelancekonsulenthus

Scott/Tiger, som er svoren tilhænger af fastansatte konsulenter, har netop købt freelancekonsulenthuset Dana Consult kontant. Men det giver god mening, siger direktøren.

Artikel top billede

Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare, siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger. (Foto: BO TORNVIG)

Freelance er den fremherskende arbejdsform blandt it-konsulenter, men sådan arbejder man ikke hos konsulenthuset Scott/Tiger, som har eksisteret siden 2003.

"Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare," siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger.

De fleste af Scott/Tigers omkring 30 konsulenter har været i firmaet i mindst fem år, og adskillige har haft 10-års jubilæum.

Nu også frie fugle i familien

Nu har Scott/Tiger så alligevel fået de frie fugle tættere ind på kroppen. Firmaet fra Holte i Nordsjælland har pr. 1. juli overtaget Dana Consult A/S, som udelukkende har tilknyttet freelancekonsulenter. Men det hele giver alligevel god mening, siger Torben Bolvig.

"Hos Scott/Tiger er vi specialister med dybt kendskab til vores kunders ofte komplekse systemer, og for både kundernes og vores skyld er det vigtigt, at det er de samme konsulenter, som håndterer opgaverne, selv om der kan gå måneder mellem dem. Det er den eneste måde, man kan sikre vidensopbygningen på det niveau, vi befinder os på," siger han.

"Men sagen er, at vores kunder i de senere år også er begyndt at efterspørge konsulentydelser inden for SAP, Java, .net og så videre. Det har vi hidtil samarbejdet med især Dana Consult om, men vi havde behov for at kunne levere den slags ydelser endnu hurtigere, så derfor har vi nu overtaget Dana Consult inklusive eksisterende kunder og kontrakter og altså et vidt forgrenet net af freelance-konsulenter," fortæller Torben Bolvig.

Når en omsætning på 40 millioner i 2014

Scott/Tigers to hovedområder hidtil er dels konsulentydelser inden for Oracle-teknologi og dels inden for test-området. Firmaet er både Oracle guldpartner og HP guldpartner inden for testsoftware - et område, hvor HP i øvrigt er absolut markedsleder. Desuden har firmaet en lille bibeskæftigelse inden for kvalitetssikring til pharmasektoren. Alt sammen resulterede det i en omsætning i 2013 på 30 millioner kroner.

Handlen er sket kontant, men prisen er ikke offentliggjort. Torben Bolvig forventer, at Scott/Tiger kommer ud af 2014 med en omsætning på 40 millioner kroner.

Læs også:
Jysk BI-offensiv i København: Mange nye job efter ferien

Læses lige nu

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse