Erklæret tilhænger af fastansatte har købt ... et freelancekonsulenthus

Scott/Tiger, som er svoren tilhænger af fastansatte konsulenter, har netop købt freelancekonsulenthuset Dana Consult kontant. Men det giver god mening, siger direktøren.

Artikel top billede

Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare, siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger. (Foto: BO TORNVIG)

Freelance er den fremherskende arbejdsform blandt it-konsulenter, men sådan arbejder man ikke hos konsulenthuset Scott/Tiger, som har eksisteret siden 2003.

"Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare," siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger.

De fleste af Scott/Tigers omkring 30 konsulenter har været i firmaet i mindst fem år, og adskillige har haft 10-års jubilæum.

Nu også frie fugle i familien

Nu har Scott/Tiger så alligevel fået de frie fugle tættere ind på kroppen. Firmaet fra Holte i Nordsjælland har pr. 1. juli overtaget Dana Consult A/S, som udelukkende har tilknyttet freelancekonsulenter. Men det hele giver alligevel god mening, siger Torben Bolvig.

"Hos Scott/Tiger er vi specialister med dybt kendskab til vores kunders ofte komplekse systemer, og for både kundernes og vores skyld er det vigtigt, at det er de samme konsulenter, som håndterer opgaverne, selv om der kan gå måneder mellem dem. Det er den eneste måde, man kan sikre vidensopbygningen på det niveau, vi befinder os på," siger han.

"Men sagen er, at vores kunder i de senere år også er begyndt at efterspørge konsulentydelser inden for SAP, Java, .net og så videre. Det har vi hidtil samarbejdet med især Dana Consult om, men vi havde behov for at kunne levere den slags ydelser endnu hurtigere, så derfor har vi nu overtaget Dana Consult inklusive eksisterende kunder og kontrakter og altså et vidt forgrenet net af freelance-konsulenter," fortæller Torben Bolvig.

Når en omsætning på 40 millioner i 2014

Scott/Tigers to hovedområder hidtil er dels konsulentydelser inden for Oracle-teknologi og dels inden for test-området. Firmaet er både Oracle guldpartner og HP guldpartner inden for testsoftware - et område, hvor HP i øvrigt er absolut markedsleder. Desuden har firmaet en lille bibeskæftigelse inden for kvalitetssikring til pharmasektoren. Alt sammen resulterede det i en omsætning i 2013 på 30 millioner kroner.

Handlen er sket kontant, men prisen er ikke offentliggjort. Torben Bolvig forventer, at Scott/Tiger kommer ud af 2014 med en omsætning på 40 millioner kroner.

Læs også:
Jysk BI-offensiv i København: Mange nye job efter ferien

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S