Erklæret tilhænger af fastansatte har købt ... et freelancekonsulenthus

Scott/Tiger, som er svoren tilhænger af fastansatte konsulenter, har netop købt freelancekonsulenthuset Dana Consult kontant. Men det giver god mening, siger direktøren.

Artikel top billede

Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare, siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger. (Foto: BO TORNVIG)

Freelance er den fremherskende arbejdsform blandt it-konsulenter, men sådan arbejder man ikke hos konsulenthuset Scott/Tiger, som har eksisteret siden 2003.

"Min filosofi er, at du skaber større værdi i din virksomhed, når du har fastansatte. Det er også sjovere, og det giver et ordentligt arbejdsklima. Freelancere er en flygtig vare," siger Torben Bolvig, administrerende direktør for Scott/Tiger.

De fleste af Scott/Tigers omkring 30 konsulenter har været i firmaet i mindst fem år, og adskillige har haft 10-års jubilæum.

Nu også frie fugle i familien

Nu har Scott/Tiger så alligevel fået de frie fugle tættere ind på kroppen. Firmaet fra Holte i Nordsjælland har pr. 1. juli overtaget Dana Consult A/S, som udelukkende har tilknyttet freelancekonsulenter. Men det hele giver alligevel god mening, siger Torben Bolvig.

"Hos Scott/Tiger er vi specialister med dybt kendskab til vores kunders ofte komplekse systemer, og for både kundernes og vores skyld er det vigtigt, at det er de samme konsulenter, som håndterer opgaverne, selv om der kan gå måneder mellem dem. Det er den eneste måde, man kan sikre vidensopbygningen på det niveau, vi befinder os på," siger han.

"Men sagen er, at vores kunder i de senere år også er begyndt at efterspørge konsulentydelser inden for SAP, Java, .net og så videre. Det har vi hidtil samarbejdet med især Dana Consult om, men vi havde behov for at kunne levere den slags ydelser endnu hurtigere, så derfor har vi nu overtaget Dana Consult inklusive eksisterende kunder og kontrakter og altså et vidt forgrenet net af freelance-konsulenter," fortæller Torben Bolvig.

Når en omsætning på 40 millioner i 2014

Scott/Tigers to hovedområder hidtil er dels konsulentydelser inden for Oracle-teknologi og dels inden for test-området. Firmaet er både Oracle guldpartner og HP guldpartner inden for testsoftware - et område, hvor HP i øvrigt er absolut markedsleder. Desuden har firmaet en lille bibeskæftigelse inden for kvalitetssikring til pharmasektoren. Alt sammen resulterede det i en omsætning i 2013 på 30 millioner kroner.

Handlen er sket kontant, men prisen er ikke offentliggjort. Torben Bolvig forventer, at Scott/Tiger kommer ud af 2014 med en omsætning på 40 millioner kroner.

Læs også:
Jysk BI-offensiv i København: Mange nye job efter ferien

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank