Danske it-giganter har skåret ned - men her er bemandingen øget

ComputerViews: KMD, CSC og IBM har skåret drastisk ned på antallet af ansatte i Danmark - men i andre danske it-virksomheder øger man bemandingen. It-markedet er præget af store omvæltninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

ComputerViews: Som Computerworld skrev for nylig, rasler antallet af ansatte ned hos flere danske it-giganter.

Både IBM, KMD og CSC har i de seneste år slanket deres organisationer betragteligt.

Eksempelvis er der blevet 1.000 færre ansatte hos IBM Danmark fra 2010 til 2013-regnskabet.

Hos CSC er antallet af årsværk gået fra 1.390 til 954 i samme periode, ligesom der er 580 færre ansatte i KMD i dag, end der var i 2009.

IBM's Lars Mikkelgaard-Jensen har forklaret, at de 1.000 færre ansatte i Danmark skyldes, at mange kunder vil have tingene til en mere konkurrencedygtig pris, hvorfor arbejdspladserne er rykket til blandt andet Indien.

Her øger man bemandingen

Ikke desto mindre er der også danske it-virksomheder, der øger bemandingen i Danmark.

Netcompany er eksempelvis gået fra 213 ansatte i 2010 til 550 på nuværende tidspunkt - og ansættelserne her i Danmark fortsætter.

Ifølge administrerende direktør André Rogaczewski fra Netcompany er der masser af grunde til at øge bemandingen i Danmark frem for at vælge at satse på udenlandske afdelinger.

"Der er ingen silver bullet i at lægge alt ud af Danmark."

"Det er ikke så super vigtigt for os, om en medarbejder får det ene eller det andet i løn - det, der er vigtigt, er, om han rent faktisk bliver færdig med det, han skal være færdig med på næste fredag - eller skal vi til at bruge to-tre-fire uger på at rydde op?"

"Det er det, der koster," siger direktøren og roser niveauet hos de it-kandidater, man spytter ud fra de danske uddannelser.

Læs mere om det senere i et længere interview på Computerworld. 

Og Netcompany er ikke den eneste danske it-virksomhed, der er vokset i de senere år.

Eksempelvis er en virksomhed som EG gået fra 516 ansatte i 2010 til 778 i 2013-regnskabet, og netop EG har også tidligere meldt ud, at man går direkte efter eksempelvis KMD's kunder.

"Vi har besluttet at gå benhårdt efter det offentlige område," udtalte koncerndirektør, Leif Vestergaard, for et par måneder siden.

NNIT er også vokset - selskabet er gået fra 1.249 ansatte i 2010-årsregnskabet til til 1.450 i 2013-regnskabet.

Færre ansatte end for et år siden

I Computerworlds Top 100 fremgår det dog, at de 181 danske it- og televirksomheder, der indgår i undersøgelsen, som helhed skrumper ind på en række parametre, herunder også antallet af ansatte.  

Den samlede omsætning for de 181 selskaber er faldet med mere end en milliard kroner til 113 milliarder i 2013-regnskaberne.

De samlede resultater før skat faldt fra 8,1 milliarder kroner i 2012-regnskaberne til 7,4 milliarder kroner i 2013.

Antallet af ansatte i de 181 selskaber faldt med mere end 800 fra 2012 til 2013 til i alt 44.266 personer i de seneste årsregnskaber.

Samtidig mangler Danmark dog dygtige it-folk - og efterspørgslen på dygtige it-folk vil kun blive større i de kommende år, forklarer ITEK under Dansk Industri til Computerworld.

"I 2020 kommer vi til at mangle cirka 4.000 specialiserede og højtuddannede ingeniører og dataloger. Det kan vi se, når vi fremskriver efterspørgslen i vores prognoser ud fra blandt andet optagelsestallene fra universiteterne," forklarer ITEK-direktør Adam Lebech.

Et it-marked i forandring

It-markedet er både på globalt og nationalt plan i forandring.

Store omvæltninger præger markedet i disse år, og alle forsøger efter bedste evne at finde den rette kurs ind i fremtiden.

It-virksomhederne har gang i en ganske spændende tovtrækning, hvor kunden er den, man kæmper om.

Det er forklaringen på, at der er så mange forskellige - og i princippet direkte modstridende - tendenser på markedet i øjeblikket:

It-opgaver både outsources og insources. Cloud-løsningerne vinder frem og ændrer spillereglerne.

Og nogle it-stillinger nedlægges eller flyttes til udlandet - mens man samtidig skriger på nye it-profiler til nye stillinger.

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks