Scrum har nok været den største øjenåbner i mit arbejdsliv

Med et scrum-kursus faldt brikkerne på plads, og vi opnåede en markant hurtigere leverance på vores projekter. Scrum passede bare ind, og det føltes som hjemme helt fra begyndelsen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I 2007 var jeg som R&D-manager i softwarevirksomheden Northmann i gang med en vækstplan, hvor det var et krav fra bestyrelsen, at vi skulle tage aktivt stilling til outsourcing.

I forbindelse med outsourcing-processen benyttede vi os af eksterne konsulenter, og med i konsulentpakken var Bent Jensen fra firmaet BestBrains.

Han udfordrede vores udviklingsmetodik og vores udviklings-model og gav os i den forbindelse et kort scrum-kursus. Her viste han os, hvordan vi kunne styre et offshore-samarbejde, hvordan vi kunne accelerere udviklingen, og hvordan leverance-modellen skulle køre, når nu vi havde valgt at have en offshore- eller en nearshore-model.

Det var dengang helt nyt for os at arbejde efter en så simpel agil model som scrum.

Scrum var jo i virkeligheden en meget simpel, men stadig formel, måde at bygge det op på, som vi alligevel gjorde.

For os betød det et farvel til "instant out of date" GANTT charts og detailspecifikationer.

Med dem af vejen var der pludselig bedre plads til at fokusere på de del- og slutmål, som vi havde i vores projekter. Med scrum faldt brikkerne på plads, og vi opnåede en markant hurtigere leverance på vores projekter. Scrum passede bare ind, og det føltes som hjemme helt fra begyndelsen.

Bent Jensens scrum-kursus ændrede mit syn på udvikling fuldstændigt, og jeg har brugt scrum lige siden.

Det er nok den største øjenåbner, som jeg har haft inden for mit arbejde.

Thor Kristensen, It-chef
Vester Kopi

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect