Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den

Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den.

Artikel top billede

Engang for en del år siden besluttede en storage-controller at ødelægge en hel volumen-label på en af vores kunders storage-bokse, der indeholdte lidt mere end en halv petabyte stærkt komprimerede backup-data.

Alt var ødelagt, og alle eksperter - både de interne og de eksterne og de involverede leverandører - oplyste, at data var tabt, lost and gone forever.

Det kunne på grund af nogle kontraktlige forpligtelser med garantier for datagenskabelse og opbevaringstider udløse bøder i millionklassen.

En lille gruppe nørder nægtede imidlertid at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes. De mente, at de kunne genskrive den ødelagte label og derved åbne for, at både boksen og backup-applikationen kunne tilgå data.

Så de identificerede den præcise volumen-label i et konfigurations-output, og fik kodet en lille program-rutine til at genskrive den ødelagte label - præcist med det originale indhold og i det originale format.

Alle holdt vejret, mens volumen-labelen blev genskrevet. Og bingo - både storage-boks og backup-applikation kunne igen tilgå alle data, som i øvrigt havde det godt.

Inden udenforstående opdagede det lille optrin, eksperter og leverandører var målløse, og kunden var blevet sparet for en potentiel million-regning.

Og så gik nørderne til frokost.

Søren Holm, CTO
Proact Systems.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank