Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den

Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den.

Artikel top billede

Engang for en del år siden besluttede en storage-controller at ødelægge en hel volumen-label på en af vores kunders storage-bokse, der indeholdte lidt mere end en halv petabyte stærkt komprimerede backup-data.

Alt var ødelagt, og alle eksperter - både de interne og de eksterne og de involverede leverandører - oplyste, at data var tabt, lost and gone forever.

Det kunne på grund af nogle kontraktlige forpligtelser med garantier for datagenskabelse og opbevaringstider udløse bøder i millionklassen.

En lille gruppe nørder nægtede imidlertid at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes. De mente, at de kunne genskrive den ødelagte label og derved åbne for, at både boksen og backup-applikationen kunne tilgå data.

Så de identificerede den præcise volumen-label i et konfigurations-output, og fik kodet en lille program-rutine til at genskrive den ødelagte label - præcist med det originale indhold og i det originale format.

Alle holdt vejret, mens volumen-labelen blev genskrevet. Og bingo - både storage-boks og backup-applikation kunne igen tilgå alle data, som i øvrigt havde det godt.

Inden udenforstående opdagede det lille optrin, eksperter og leverandører var målløse, og kunden var blevet sparet for en potentiel million-regning.

Og så gik nørderne til frokost.

Søren Holm, CTO
Proact Systems.

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS