Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den

Vi nægtede at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes - for det kunne den.

Artikel top billede

Engang for en del år siden besluttede en storage-controller at ødelægge en hel volumen-label på en af vores kunders storage-bokse, der indeholdte lidt mere end en halv petabyte stærkt komprimerede backup-data.

Alt var ødelagt, og alle eksperter - både de interne og de eksterne og de involverede leverandører - oplyste, at data var tabt, lost and gone forever.

Det kunne på grund af nogle kontraktlige forpligtelser med garantier for datagenskabelse og opbevaringstider udløse bøder i millionklassen.

En lille gruppe nørder nægtede imidlertid at acceptere, at tilgang til data ikke kunne genskabes. De mente, at de kunne genskrive den ødelagte label og derved åbne for, at både boksen og backup-applikationen kunne tilgå data.

Så de identificerede den præcise volumen-label i et konfigurations-output, og fik kodet en lille program-rutine til at genskrive den ødelagte label - præcist med det originale indhold og i det originale format.

Alle holdt vejret, mens volumen-labelen blev genskrevet. Og bingo - både storage-boks og backup-applikation kunne igen tilgå alle data, som i øvrigt havde det godt.

Inden udenforstående opdagede det lille optrin, eksperter og leverandører var målløse, og kunden var blevet sparet for en potentiel million-regning.

Og så gik nørderne til frokost.

Søren Holm, CTO
Proact Systems.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S