Microsoft lukker kritisk hul lige nu - hasteudsender rettelse

Microsoft udsender ganske usædvanligt pludselig en rettelse, der omgående skal lukke alvorligt hul.

Artikel top billede

I går sendte Microsoft en lyn-lap afsted fra Redmond.

Sikkerhedslappen lukker en sårbarhed i Windows Kerberos KDC, der er en sikkerhedsfunktion til validering, som man finder på kodevirksomhedens servere.

Sårbarheden kan misbruges til at eskalere rettigheder på en ikke opdateret maskine, og da hullet bliver misbrugt aktivt, har Microsoft nu valgt at lukke det ekstraordinært.

Starter indefra domænet

Kerberos-sårbarheden kan udnyttes af en almindelig bruger i et Windows-domæne til at opnå status som administratorrettigheder.

Herefter kan uvedkommende skaffe sig adgang til systemerne, men angrebet forudsætter altså, at det er startet via en brugerkonto i det lokale domæne.

Sikkerhedsopdateringen henvender sig til alle supporterede Windows-serverinstallationer, herunder: Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, og Windows Server 2012 R2.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

Læs også:
Her er Microsofts kæmpe-sikkerhedspakke

Kæmpe-opdatering på vej fra Microsoft

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S