Ny standard kan skabe revolution for mobil video

Med efterfølgeren til H.264 kan video komprimeres dobbelt så effektivt. Den skal især bruges til mobil video.

Artikel top billede

Moving Picture Experts Group (MPEG) har vedtaget en efterfølger til den efterhånden ti år gamle standard H.264. Den nye video-codec H.265, også kaldet High Effiency Video Coding (HEVC), skulle være dobbelt så effektiv som forgængeren og dermed reducere trafikbelastningen på nettet. Det anslås, at video vil udgøre 90 pct. af internet-trafikken i 2015.

Den officielle pressemeddelelse fra MPEG kan læses her. H.265 blev vedtaget på et MPEG-møde i Stockholm i juli, hvor 450 delegerede var samlet.

Den nye standard skal især bruges til mobil video, hvor man altså enten kan halvere videoens størrelse eller fordoble kvaliteten. Ericsson anslår, at de første kommercielle produkter med H.265 kommer allerede til næste år.

"Der er en stor interesse fra branchen, fordi det betyder, at du kan halvere bit-raten og stadig opnå den samme visuelle kvalitet, eller fordoble antallet af tv-kanaler med den samme båndbredde, hvilket får en enorm betydning," siger Ericssons Per Fröjdh, der stod i spidsen for mødet i Stockholm som formand for den svenske MPEG-delegation.

Han henviser til, at stort set alle digitale tv-transmissioner samt dvd- og Blu-ray-film bruger MPEG-standarder til komprimering.

MPEG arbejder også på en ny komprimerings-standard for 3D-video uden behov for særlige briller, der forventes klar i 2014.

"Fremtidig 3D-teknologi vil have mere avancerede displays, hvor man kan se indholdet på mange forskellige måder. De mere simple versioner af teknologien vil kun tilbyde de to visninger, som vi kender i dag - venstre og højre - uden at det er nødvendigt med briller. Men i fremtiden kan der være mange forskellige visninger ved siden af hinanden, så du kan bevæge dit hoved til venstre eller højre for at se et stereo-billede af et objekt," siger Fröjdh.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S