Ny standard kan skabe revolution for mobil video

Med efterfølgeren til H.264 kan video komprimeres dobbelt så effektivt. Den skal især bruges til mobil video.

Artikel top billede

Moving Picture Experts Group (MPEG) har vedtaget en efterfølger til den efterhånden ti år gamle standard H.264. Den nye video-codec H.265, også kaldet High Effiency Video Coding (HEVC), skulle være dobbelt så effektiv som forgængeren og dermed reducere trafikbelastningen på nettet. Det anslås, at video vil udgøre 90 pct. af internet-trafikken i 2015.

Den officielle pressemeddelelse fra MPEG kan læses her. H.265 blev vedtaget på et MPEG-møde i Stockholm i juli, hvor 450 delegerede var samlet.

Den nye standard skal især bruges til mobil video, hvor man altså enten kan halvere videoens størrelse eller fordoble kvaliteten. Ericsson anslår, at de første kommercielle produkter med H.265 kommer allerede til næste år.

"Der er en stor interesse fra branchen, fordi det betyder, at du kan halvere bit-raten og stadig opnå den samme visuelle kvalitet, eller fordoble antallet af tv-kanaler med den samme båndbredde, hvilket får en enorm betydning," siger Ericssons Per Fröjdh, der stod i spidsen for mødet i Stockholm som formand for den svenske MPEG-delegation.

Han henviser til, at stort set alle digitale tv-transmissioner samt dvd- og Blu-ray-film bruger MPEG-standarder til komprimering.

MPEG arbejder også på en ny komprimerings-standard for 3D-video uden behov for særlige briller, der forventes klar i 2014.

"Fremtidig 3D-teknologi vil have mere avancerede displays, hvor man kan se indholdet på mange forskellige måder. De mere simple versioner af teknologien vil kun tilbyde de to visninger, som vi kender i dag - venstre og højre - uden at det er nødvendigt med briller. Men i fremtiden kan der være mange forskellige visninger ved siden af hinanden, så du kan bevæge dit hoved til venstre eller højre for at se et stereo-billede af et objekt," siger Fröjdh.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland