Ny standard kan skabe revolution for mobil video

Med efterfølgeren til H.264 kan video komprimeres dobbelt så effektivt. Den skal især bruges til mobil video.

Artikel top billede

Moving Picture Experts Group (MPEG) har vedtaget en efterfølger til den efterhånden ti år gamle standard H.264. Den nye video-codec H.265, også kaldet High Effiency Video Coding (HEVC), skulle være dobbelt så effektiv som forgængeren og dermed reducere trafikbelastningen på nettet. Det anslås, at video vil udgøre 90 pct. af internet-trafikken i 2015.

Den officielle pressemeddelelse fra MPEG kan læses her. H.265 blev vedtaget på et MPEG-møde i Stockholm i juli, hvor 450 delegerede var samlet.

Den nye standard skal især bruges til mobil video, hvor man altså enten kan halvere videoens størrelse eller fordoble kvaliteten. Ericsson anslår, at de første kommercielle produkter med H.265 kommer allerede til næste år.

"Der er en stor interesse fra branchen, fordi det betyder, at du kan halvere bit-raten og stadig opnå den samme visuelle kvalitet, eller fordoble antallet af tv-kanaler med den samme båndbredde, hvilket får en enorm betydning," siger Ericssons Per Fröjdh, der stod i spidsen for mødet i Stockholm som formand for den svenske MPEG-delegation.

Han henviser til, at stort set alle digitale tv-transmissioner samt dvd- og Blu-ray-film bruger MPEG-standarder til komprimering.

MPEG arbejder også på en ny komprimerings-standard for 3D-video uden behov for særlige briller, der forventes klar i 2014.

"Fremtidig 3D-teknologi vil have mere avancerede displays, hvor man kan se indholdet på mange forskellige måder. De mere simple versioner af teknologien vil kun tilbyde de to visninger, som vi kender i dag - venstre og højre - uden at det er nødvendigt med briller. Men i fremtiden kan der være mange forskellige visninger ved siden af hinanden, så du kan bevæge dit hoved til venstre eller højre for at se et stereo-billede af et objekt," siger Fröjdh.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job