Ny standard kan skabe revolution for mobil video

Med efterfølgeren til H.264 kan video komprimeres dobbelt så effektivt. Den skal især bruges til mobil video.

Artikel top billede

Moving Picture Experts Group (MPEG) har vedtaget en efterfølger til den efterhånden ti år gamle standard H.264. Den nye video-codec H.265, også kaldet High Effiency Video Coding (HEVC), skulle være dobbelt så effektiv som forgængeren og dermed reducere trafikbelastningen på nettet. Det anslås, at video vil udgøre 90 pct. af internet-trafikken i 2015.

Den officielle pressemeddelelse fra MPEG kan læses her. H.265 blev vedtaget på et MPEG-møde i Stockholm i juli, hvor 450 delegerede var samlet.

Den nye standard skal især bruges til mobil video, hvor man altså enten kan halvere videoens størrelse eller fordoble kvaliteten. Ericsson anslår, at de første kommercielle produkter med H.265 kommer allerede til næste år.

"Der er en stor interesse fra branchen, fordi det betyder, at du kan halvere bit-raten og stadig opnå den samme visuelle kvalitet, eller fordoble antallet af tv-kanaler med den samme båndbredde, hvilket får en enorm betydning," siger Ericssons Per Fröjdh, der stod i spidsen for mødet i Stockholm som formand for den svenske MPEG-delegation.

Han henviser til, at stort set alle digitale tv-transmissioner samt dvd- og Blu-ray-film bruger MPEG-standarder til komprimering.

MPEG arbejder også på en ny komprimerings-standard for 3D-video uden behov for særlige briller, der forventes klar i 2014.

"Fremtidig 3D-teknologi vil have mere avancerede displays, hvor man kan se indholdet på mange forskellige måder. De mere simple versioner af teknologien vil kun tilbyde de to visninger, som vi kender i dag - venstre og højre - uden at det er nødvendigt med briller. Men i fremtiden kan der være mange forskellige visninger ved siden af hinanden, så du kan bevæge dit hoved til venstre eller højre for at se et stereo-billede af et objekt," siger Fröjdh.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect