Sådan en lille struds kostede jo kun 1.000 kroner, så det endte med, at jeg købte 10

Men de voksede en centimeter om dagen og begyndte at stikke af. Jeg var flere gange nede på motorvejen efter dem, og nogle gange løb de efter én. De var nærmest blevet sådan nogle øgler.

Artikel top billede

Engang sidst i 1990'erne skrev jeg en opgave i it-informatik på merkonom-uddannelsen om salg af strudsekød som konkurrent til oksekød til danske forbrugere.

På baggrund af den opgave besluttede jeg mig for, at jeg ville købe et par strudse til at gå rundt på min tante og onkels lille landsted i Nordsjælland - bare sådan for hyggens skyld samt for at se, om min opgave virkede i praksis.

Men alle sagde, at jeg burde få nogle flere, for det ville synd, hvis de gik alene. Og sådan en lille struds kostede jo kun 1.000 kroner, og man kunne få en forretning ud af det, hvis der var flere, sagde de.

Så det endte med, at jeg købte 10 kyllinger, hver cirka 30 centimeter høje. Jeg skulle have fem hunner og fem hanner, men det viste sig efter lang tid, at jeg havde fået ni hanner og én hun. Ha ha.

Jeg fik dem hjem, og de gik og græssede, og det var jo meningen, at de bare skulle leve af det her græs. Men det gik helt galt.

Det er jo klovdyr, så de fik hurtigt jokket hele marken op, og det blev vinter, så vi skulle til at fodre.

Desuden voksede de en centimeter om dagen og blev megahøje, og vi skulle til at sætte ekstra højt hegn op, fordi de stak af. Jeg var flere gange nede på motorvejen efter dem.

De var nærmest blevet sådan nogle øgler, og nogle gange løb de efter én. Det var faktisk blevet helt forfærdeligt.

Efter 18 måneder var de omsider slagtemodne, men en af farmerne, jeg havde lært at kende, sagde, at kød-priserne ikke var så gode, så jeg burde vente.

Men jeg kunne ikke have dem stående længere, så han sagde, at de kunne komme hen på hans farm, hvor han havde flere tusinder strudse gående.

Efter et halvt års tid, hvor jeg ikke rigtigt havde hørt fra ham, mente jeg, at tiden var inde til at få dem slagtet. Der ville han så have leje og penge for foder.

I alt endte hele mit strudse-eventyr med at koste mig mellem 50.000 og 100.000 kroner.

For mig er moralen: Der er langt fra teori til praksis. Og hvis ikke du er inde i en branche, så bliver du taget i røven.

Men omvendt var det altså mere spændende end at sidde hjemme med sine frimærker. Ha ha.

Peter Borgquist, key account manager,
Jobindex Media.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S