Efter terror-drab: Sikkerhedsfirmaer forventer cyber-angreb mod Danmark

En bølge af cyberangreb mod danske virksomheder kan være en realitet indenfor de næste par dage. De første spæde tegn på angreb har allerede vist sig.

Artikel top billede

Også i it-Danmark holder man vejret efter weekendens terror-angreb i København.

En stribe sikkerhedsfirmaer og it-leverandører, som Computerworld har talt med, bekræfter, at man har skærpet beredskabet over for angreb og hacking mod kundernes websites, brugerkonti på sociale netværk og it-infrastruktur idet hele taget.

Den skærpede opmærksomhed skyldes, at man erfaringsmæssigt ved, at terror-anslag som det i København typisk bliver fulgt op af forskellige former for cyberangreb indenfor relativ kort tid.

Det skete eksempelvis efter terror-aktionen i begyndelsen af januar i år mod det satiriske magasin Charlie Hebdo i Paris.

Efterfølgende blev omkring 20.000 franske websites udsat for DDOS-angrebet eller andre former for hacking.

Har set de første tegn

I sikkerhedsfirmaet Kasperskys nordiske afdeling fortæller nordisk chef Leif Jensen, at man allerede har set de første tegn på, at en bølge af cyberangreb mod dansk websites kan være under opsejling.

"Siden søndag har der i Nordeuropa været øget aktivitet fra botnets , og øget trafik, der kan ligne DDOS-angreb. Men det er endnu for tidligt at sige, om det er rettet mod danske sites. Vi holder et vågent øje på udviklingen for at se, om vi kan måle om trafikken kommer til Danmark," siger Leif Jensen til Computerworld.

Han understreger dog, at der endnu ikke er opdaget konkrete angreb mod danske websider.

Angreb indenfor et par dage

Samme melding kommer fra it-sikkerhedsfirmaet Ezenta.

Her forventer direktør og partner Søren Egede Knudsen, at man indenfor de næste dage vil begynde at se konkrete angreb.

"Vi forventer, at der inden for et par dage vil begynde at komme angreb mod udvalgte websites. Det er vores forventning, at det bliver politisk betonede angreb, hvor angribere for eksempel prøver at gå ind og ændre på indholdet på hjemmesider," siger Søren Egede Knudsen.

Allerede søndag eftermiddag udsendte Center for Cybersikkerhed en advarsel om, at terror-angrebet i København betyder øget risiko for angreb på danske hjemmesider.

I it-koncernen KMD hævede man også søndag sit interne beredskab mod cyberangreb.

De branchefolk, som Computerworld har talt med, er generelt enige om, at det københavnske terror-angreb lader til at være planlagt udført af en eller meget få personer, som ikke umiddelbart har noget tilknytning til internationale terror-netværk.

Derfor forventer man heller ikke at eventuelle cyberangreb vil være direkte koordineret med det københavnske angreb.

Eventuelle angreb vil komme fra selvstændige grupper og netværk af islamistiske sympatisører, som lader sig inspirere af det københavnske terror-anslag til at markere deres sympati eller aflevere deres politiske budskaber, lyder den generelle vurdering.

Det sker typisk gennem såkaldte defacement-angreb hvor der bliver lagt politiske budskaber ind på myndigheders eller virksomheders sites.

"Man kan følge de her folk på sociale medier og andre communities, hvor de opildner hinanden, indtil de når et punkt, hvor de begynder at købe sig ind på de zombier og bots, som så bliver brugt til målrettede angreb," siger Søren Egede Knudsen fra Ezenta.

Læs også:

KMD hæver sit cyberberedskab efter terror-angreb

Efter terror i København: Advarer om angreb på danske hjemmesider

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension