Derfor kan din 'stærke' adgangskode være totalt usikker - også selv om du får noget andet at vide

Når en webtjeneste fortæller dig, at din adgangskode er 'stærk', kan det være en direkte vildledende melding. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det er ingen hemmelighed, at alt for mange af os bruger for svage adgangskoder til de forskellige webtjenester - men at selv de såkaldt 'stærke adgangskoder' faktisk er svage er alligevel noget overraskende.

Forskere fra Concordia University i Canada har udført et interessant studie af de måleværktøjer, de forskellige webtjenester anvender til at fortælle dig, om din nye adgangskode er for svag, acceptabel eller ligefrem stærk.

For selvom du får besked om, at adgangskoden er stærk og robust, er det langt fra givet, at det rent faktisk forholder sig sådan i virkelighedens verden.

Universitet skriver, at man bør være skeptisk overfor de måleinstrumenter, der anvendes på mange webtjensster.

Ingen sammenhæng i stærke og svage adgangskoder

Forskerne Mohammad Mannan og Xavier de Carné de Carnavalet undersøgte problemet ved at sende millioner af ikke specielt gode adgangskoder igennem de værktøjer, som blandt andre Google, Yahoo!, Dropbox, Twitter og Skype gør brug af.

Og brugerne skal passe på med at lægge for meget i det, når webtjenesten markerer adgangskoden som rød, gul eller grøn.

"Udfaldet viste sig at være meget inkonsekvent. Det, der var stærkt på én webside, var svagt på en anden," udtaler Mohammad Mannan fra Concordias Institute for Information Systems Engineering.

"Disse svagheder og inkonvensen kan forvirre brugerne, når de skal vælge et stærkere password og derfor mindske formålet med disse måleværktøjer. På den anden side kan vores resulater i det lange løb måske hjælpe til et bedre design og gøre dem til effektive værktøjer," mener han. 

Forskerne fra Canada fremhæver Dropbox som en tjeneste, der er dygtig til at sikre, at brugerne har stærke og robuste adgangskoder.

"Dropbox' ret simple tjek er ret effektivt i forhold til at analysere adgangskoder og er et skridt i den rigtige retning. Ethvert ord, der findes i ordbogen, vil automatisk blive opfanget af Dropbox' måleværktøj og blive fremhævet som svagt. Det tvinger automatisk brugerne til at tænke videre end almindelige fraser, når de opretter en adgangskode."

Det canadiske studie viser blandt andet, at nogle adgangskode-målere er meget strikse og kun anbefaler adgangskoder med både bogstaver, tal og symboler, mens andre godkender adgangskoder, der udelukkende består af bogstaver.

Derfor har vi svage adgangskoder

Problemet med brugernes svage adgangskoder til webtjenesterne har flere årsager:

En vedblivende udfordring er, at brugerne ofte glemmer de mere komplicerede adgangskoder og derfor selv vælger nogle lidt lettere - eksempelvis navnet på deres barn, et efternavn eller blot '12345'.

Mange har også svært ved at huske på mange forskellige adgangskoder og vælger derfor at bruge den samme kode på mange forskellige tjenester, hvilket også er et problem.

Nogle brugere forsøger at undgå genbrug af adgangskoder ved i stedet at gemme dem i en såkaldt password manager, hvor man så har et master-password.

Denne fremgangsmåde har dog også vist sig at rumme alvorlige sårbarheder - senest med en trojansk hest ved navn Citadel, der har kompromitteret millioner af computere rundt omkring i verden for blandt andet at kunne gå direkte efter brugernes passwords managers.

Du kan se nærmere på resultaterne fra den canadiske undersøgelse her (PDF).

Læs også:

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Trojansk hest jagter dine adgangskoder: Sådan kan du forsvare dig

Derfor er dine web-adgangskoder alt for ringe

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S