Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Ateas danske direktør Morten Felding er blandt de sigtede i sagen om bestikkelse i Region Sjælland.

Artikel top billede

Ateas danske direktør, Morten Felding, stod sent lørdag aften frem og fortalte, at hans navn figurerer blandt de 13 personer, som er sigtet i bestikkelssagen i Region Sjælland.

Morten Feldings indrømmelse kom i en pressemeddelelse fra Atea.

Her fremgår det, at sigtelsen mod Atea-direktøren bygger på, at han ifølge politiet ikke har grebet "hurtigere og hårdere" ind over for en rejse til Dubai.

På turen deltog ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet deltog sammen med tre nu forhenværende Atea-medarbejdere, skriver Morten Felding i pressemeddelelsen.

Udover rejserne omfatter sigtelserne også betaling af eksklusive middage

Ud af de 13 sigtede blev seks personer i sidste uge varetægtsfængslet. Atea understreger, at ingen i selskabets ledelse er blandt de varetægtsfængslede.

På tur til Dubai

På turen til Dubai deltog i alt fem personer. En fra Rigspolitiet, en fra Region Sjælland og tre - nu forhenværende ledende medarbejdere fra Atea.

Da Morten Felding i efteråret 2014 blev bekendt med turen, satte han efter eget udsagn en stopper for den daværende praksis og indskærpede Ateas regler på området, lyder det i pressemeddelelsen:

"Jeg gjorde mig på det tidspunkt ikke begreb om omfanget. Jeg handlede ud fra en overbevisning om, at jeg ryddede op og satte ind over for dårlig praksis, som omhandlede tidligere medarbejdere, der ikke er her længere," siger han.

I sidste uge ransagede politiets Ateas danske hovedsæde i Ballerup.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Morten Felding (se boks).

Atea griber ind

Både Ateas bestyrelsesformand Ib Kunøe, koncernchef Steinar Sønsteby og Morten Felding fortalte i sidste uge til flere medier, at Atea havde grebet ind over for ulovlige forhold, så snart man var blevet opmærksom på dem.

Det er dog fortsat uklart præcis, hvornår Atea fik kendskab til de ulovlige forhold. Ib Kunøe udtalte i sidste uge, at man havde kendt til forholdene i mindre end et år, mens Steinar Sønsteby til Computerworld angav, at man internt i Atea havde opdaget sagen i efteråret 2014.

Sønsteby forklarede desuden, at man dengang havde vurderet, at der ikke var grundlag for en egentlig politianmeldelse.

Læs også:

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland.

IT-Branchen: Vi er helt blanke på sager om bestikkelse

Overblik: Her er alt, hvad vi ved, om den store it-bestikkelsesag

Bestikkelses-sag: Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S