Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Ateas danske direktør Morten Felding er blandt de sigtede i sagen om bestikkelse i Region Sjælland.

Artikel top billede

Ateas danske direktør, Morten Felding, stod sent lørdag aften frem og fortalte, at hans navn figurerer blandt de 13 personer, som er sigtet i bestikkelssagen i Region Sjælland.

Morten Feldings indrømmelse kom i en pressemeddelelse fra Atea.

Her fremgår det, at sigtelsen mod Atea-direktøren bygger på, at han ifølge politiet ikke har grebet "hurtigere og hårdere" ind over for en rejse til Dubai.

På turen deltog ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet deltog sammen med tre nu forhenværende Atea-medarbejdere, skriver Morten Felding i pressemeddelelsen.

Udover rejserne omfatter sigtelserne også betaling af eksklusive middage

Ud af de 13 sigtede blev seks personer i sidste uge varetægtsfængslet. Atea understreger, at ingen i selskabets ledelse er blandt de varetægtsfængslede.

På tur til Dubai

På turen til Dubai deltog i alt fem personer. En fra Rigspolitiet, en fra Region Sjælland og tre - nu forhenværende ledende medarbejdere fra Atea.

Da Morten Felding i efteråret 2014 blev bekendt med turen, satte han efter eget udsagn en stopper for den daværende praksis og indskærpede Ateas regler på området, lyder det i pressemeddelelsen:

"Jeg gjorde mig på det tidspunkt ikke begreb om omfanget. Jeg handlede ud fra en overbevisning om, at jeg ryddede op og satte ind over for dårlig praksis, som omhandlede tidligere medarbejdere, der ikke er her længere," siger han.

I sidste uge ransagede politiets Ateas danske hovedsæde i Ballerup.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Morten Felding (se boks).

Atea griber ind

Både Ateas bestyrelsesformand Ib Kunøe, koncernchef Steinar Sønsteby og Morten Felding fortalte i sidste uge til flere medier, at Atea havde grebet ind over for ulovlige forhold, så snart man var blevet opmærksom på dem.

Det er dog fortsat uklart præcis, hvornår Atea fik kendskab til de ulovlige forhold. Ib Kunøe udtalte i sidste uge, at man havde kendt til forholdene i mindre end et år, mens Steinar Sønsteby til Computerworld angav, at man internt i Atea havde opdaget sagen i efteråret 2014.

Sønsteby forklarede desuden, at man dengang havde vurderet, at der ikke var grundlag for en egentlig politianmeldelse.

Læs også:

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland.

IT-Branchen: Vi er helt blanke på sager om bestikkelse

Overblik: Her er alt, hvad vi ved, om den store it-bestikkelsesag

Bestikkelses-sag: Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest