Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Ateas danske direktør Morten Felding er blandt de sigtede i sagen om bestikkelse i Region Sjælland.

Artikel top billede

Ateas danske direktør, Morten Felding, stod sent lørdag aften frem og fortalte, at hans navn figurerer blandt de 13 personer, som er sigtet i bestikkelssagen i Region Sjælland.

Morten Feldings indrømmelse kom i en pressemeddelelse fra Atea.

Her fremgår det, at sigtelsen mod Atea-direktøren bygger på, at han ifølge politiet ikke har grebet "hurtigere og hårdere" ind over for en rejse til Dubai.

På turen deltog ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet deltog sammen med tre nu forhenværende Atea-medarbejdere, skriver Morten Felding i pressemeddelelsen.

Udover rejserne omfatter sigtelserne også betaling af eksklusive middage

Ud af de 13 sigtede blev seks personer i sidste uge varetægtsfængslet. Atea understreger, at ingen i selskabets ledelse er blandt de varetægtsfængslede.

På tur til Dubai

På turen til Dubai deltog i alt fem personer. En fra Rigspolitiet, en fra Region Sjælland og tre - nu forhenværende ledende medarbejdere fra Atea.

Da Morten Felding i efteråret 2014 blev bekendt med turen, satte han efter eget udsagn en stopper for den daværende praksis og indskærpede Ateas regler på området, lyder det i pressemeddelelsen:

"Jeg gjorde mig på det tidspunkt ikke begreb om omfanget. Jeg handlede ud fra en overbevisning om, at jeg ryddede op og satte ind over for dårlig praksis, som omhandlede tidligere medarbejdere, der ikke er her længere," siger han.

I sidste uge ransagede politiets Ateas danske hovedsæde i Ballerup.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Morten Felding (se boks).

Atea griber ind

Både Ateas bestyrelsesformand Ib Kunøe, koncernchef Steinar Sønsteby og Morten Felding fortalte i sidste uge til flere medier, at Atea havde grebet ind over for ulovlige forhold, så snart man var blevet opmærksom på dem.

Det er dog fortsat uklart præcis, hvornår Atea fik kendskab til de ulovlige forhold. Ib Kunøe udtalte i sidste uge, at man havde kendt til forholdene i mindre end et år, mens Steinar Sønsteby til Computerworld angav, at man internt i Atea havde opdaget sagen i efteråret 2014.

Sønsteby forklarede desuden, at man dengang havde vurderet, at der ikke var grundlag for en egentlig politianmeldelse.

Læs også:

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland.

IT-Branchen: Vi er helt blanke på sager om bestikkelse

Overblik: Her er alt, hvad vi ved, om den store it-bestikkelsesag

Bestikkelses-sag: Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S