Alvorligt sikkerhedshul opdaget i OS X og iOS

Sikkerheds-forskere har opdaget alvorligt nul-dages sårbarhed i App Store, som gør det muligt at smutte uden om Apples screenings-procedurer. Nu står døren åben for hackerne.

Artikel top billede

Sikkerheds-folk har opdaget et stort sikkerhedshul i både OS X og iOS, som kan fungere som adgangsvej for malware til Mac-computere, iPhones og iPad-tablet-computere.

Sikkerhedshullet gør det muligt for inficerede apps, som har fundet vej til App Store, at forbigå sikkerheds-foranstaltninger, sandboxes og lignende, og kopiere passwords, der anvendes i andre apps.

Dermed kan der blive åbnet for muligheden for at se private oplysninger fra andre apps, hijakce netværks-porte, se kommunikation og lignende.

"Vi har opdaget en række overraskende sårbargheder i Apples Mac OS og iOS, som gør det muligt for inficerede apps at skaffe sig adgang til følsomme data i andre apps - som passwords og tokens til iCloud, Mail og alle web-passwords, der er lagret i Google Chrome," lyder det fra professor Luyi Xing i The Register.

Smuttet lige igennem

Normalt forhindrer Apples review-proces af nye apps til App Store, at malware finder vej ind i butikken.

Slipper der alligevel malware igennem, sætter selskabet sin lid til en sandbox-løsning, der skal forhinde apps i at få adgang til data og filer ud over dem, der findes i den pågældende app.

Seks amerikanske sikkerhedseksperter fra Indiana University samt universiteterne i Beijing og Georgia mener imidlertid at have fundet en hel stribe svage punkter i den måde, hvorpå Apple tjekker apps og storage på, ligesom der er svaghedstegn i den måde, hvorpå kommunikationen mellem apps bliver tjekket på.

Ganske vist kræver udnyttelse af sårbarhederne, at det lykkes for hackere at få inficerede apps gennem Apples godkendelses-procedurer til App Store, men det er slet ikke så svært.

I hvert fald er det lykkedes for de seks forskere at oploade malware i Apples App Store flere gange uden at malwaren er blevet fandet i Apples screenings-proces.

"Vores inficerede apps røg lige igennem Apples sikkerheds-undersøgelse og blev offentliggjort i Apples Mac app store og iOS app store," siger Luyi Xing.

Han fortæller, at forskerne 'totalt crackede keychain-tjenesten," der anvendes til at gemme passwords og lignende til forskellige Apple-apps.

Den inficerede app gjorde det derefter muligt at raide en Mac-computer totalt for passwords til en række tjenester som iCloud, Mail og Google Chrome.

De har fundet flere hundrede gratis apps, som er sårbare over for malware

De kalder det for "unauthorized cross-app resource access" eller XARA.

De seks forfattere gjorde angiveligt Apple opmærksom på problemerne første gang i oktober 2014 og dernæst to gange yderligere.

Apple meddelte dem, at de ville tage op mod seks måneder at løse problemerne, men siden har forskerne intet hørt fra Apple. Sårbarhederne er derfor fortsat aktuelle.

Du kan læse sikkerheds-forskernes rapport om de alvorlige sårbarheder her: Unauthorized Cross-App Ressource Access on Mac OS X and iOS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job