Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Adobe opgiver nu at få sin Flash Player ud på nye smartphones og tavlecomputere.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med Flash på mobile enheder. Det fremgår af en e-mail fra Adobe til firmaets partnere, som ZDNet har fået fat i. Her fortæller Adobe, at man ikke vil tilpasse den mobile version af Flash Player til nye browsere, operativsystemversioner eller enheder. Det betyder reelt, at Adobe opgiver den mobile Flash Player. Adobe vil dog fortsat levere sikkerhedsopdateringer og kritiske bugfixes til Flash Player til Android og RIM Blackberry Playbook.

Flash Player ligger på stort set alle pc'er men har haft svært ved at slå igennem på mobilmarkedet. Apple har nægtet at bruge Flash på sine iOS-enheder. Dermed har Flash-understøttelsen været et af argumenterne for at bruge Android - et argument, der nu forsvinder.

Med beslutningen om at droppe den mobile Flash Player ser Adobe dermed ud til at bekræfte Steve Jobs' gamle påstand om, at Flash ikke hører hjemme på mobile enheder.

Ifølge e-mailen vil Adobe nu fokusere på sin AIR-teknologi, hvor Flash-baserede applikationer kan konverteres til standalone-programmer til de enkelte mobile platforme.

Adobe har ikke officielt bekræftet oplysningerne, men tirsdag aften kunne selskabet annoncere en stor fyringsrunde, hvor 750 medarbejdere bliver afskediget - fortrinsvis i Nordamerika og Europa.

Softwarefirmaet foretager et strategisk kursskifte og vil fremover koncentrere sig om touch-apps til tablet-enheder og cloud-tjenester, selvom der stadig skal investeres i Creative Suite. 

Adobe vil også investere mere i HTML5, der bliver set som en konkurrent til Flash.

I den officielle meddelelse hedder det kun, at Flash-investeringerne skal fokuseres på pc-versionen, især når det gælder spil og HD-video.

Det ser ud til, at Flash nu skal positioneres som et high-end-værktøj til meget avancerede applikationer, som ikke kan realiseres med HTML5.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos