Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Adobe opgiver nu at få sin Flash Player ud på nye smartphones og tavlecomputere.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med Flash på mobile enheder. Det fremgår af en e-mail fra Adobe til firmaets partnere, som ZDNet har fået fat i. Her fortæller Adobe, at man ikke vil tilpasse den mobile version af Flash Player til nye browsere, operativsystemversioner eller enheder. Det betyder reelt, at Adobe opgiver den mobile Flash Player. Adobe vil dog fortsat levere sikkerhedsopdateringer og kritiske bugfixes til Flash Player til Android og RIM Blackberry Playbook.

Flash Player ligger på stort set alle pc'er men har haft svært ved at slå igennem på mobilmarkedet. Apple har nægtet at bruge Flash på sine iOS-enheder. Dermed har Flash-understøttelsen været et af argumenterne for at bruge Android - et argument, der nu forsvinder.

Med beslutningen om at droppe den mobile Flash Player ser Adobe dermed ud til at bekræfte Steve Jobs' gamle påstand om, at Flash ikke hører hjemme på mobile enheder.

Ifølge e-mailen vil Adobe nu fokusere på sin AIR-teknologi, hvor Flash-baserede applikationer kan konverteres til standalone-programmer til de enkelte mobile platforme.

Adobe har ikke officielt bekræftet oplysningerne, men tirsdag aften kunne selskabet annoncere en stor fyringsrunde, hvor 750 medarbejdere bliver afskediget - fortrinsvis i Nordamerika og Europa.

Softwarefirmaet foretager et strategisk kursskifte og vil fremover koncentrere sig om touch-apps til tablet-enheder og cloud-tjenester, selvom der stadig skal investeres i Creative Suite. 

Adobe vil også investere mere i HTML5, der bliver set som en konkurrent til Flash.

I den officielle meddelelse hedder det kun, at Flash-investeringerne skal fokuseres på pc-versionen, især når det gælder spil og HD-video.

Det ser ud til, at Flash nu skal positioneres som et high-end-værktøj til meget avancerede applikationer, som ikke kan realiseres med HTML5.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job