Efter nye kritiske sårbarheder i Adobes Shockwave Player: Tid til at afinstallere softwaren?

Adobe har udsendt vigtig opdatering af Shockwave Player, der lukker kritiske sårbarheder. Måske du bør overveje helt at afinstallere.

Artikel top billede

Adobe har netop udsendt en opdatering til selskabets Shockwave Player, der lapper to kritiske sårbarheder. 

Det er langt fra første gang, at der er sårbarheder i Shockwave, og da det ikke ligefrem er et afgørende stykke software i et virksomhedsmiljø, bør erhvervsbrugere simpelthen overveje at afinstallere softwaren. 

Sådan lyder rådet fra det danske sikkerhedsfirma CSIS i forbindelse med Adobes Shockwave-opdatering:

"Shockwave er i forhold til langt de fleste installationer i et virksomhedsnetværk ikke et nødvendigt eller kritisk plugin."

"Man kan af samme grund overveje, om det var relevant helt at afinstallere softwaren og forhindre den i at afvikles virksomhedsnetværk," skriver CSIS i en orientering om Shockwave-sårbarhederne. 

Her er sårbarhederne

I Adobes sikkerhedsmeddelelse skriver selskabet, at "opdateringen adresserer kritiske sårbarheder, der potentielt kan give en angriber kontrol med påvirkede systemer."

Sårbarhederne findes i Shockwave-version 12.1.9.160 og tidligere, og Adobe tilddeler opdateringen højeste prioritet og anbefaler brugerne at opdatere med det samme til Adobe Shockwave Player 12.2.0.162.

Shockwave-teknologien, der bruges til at afvikle multimedieindhold og 3D-grafik i browsere, er ofte blevet kritiseret for at være en alt for usikker platform.

Internationale sikkerhedseksperter har også tidligere anbefalet, at man simpelthen afinstallerer Shockwave, også fordi relativt få websider i dag rent faktisk kræver, at man har denne software installeret.

Også Adobes Flash-teknologi har ofte sårbarheder, og meget taler efterhånden for, at den teknologi nærmer sig sin dødsdag - læs mere om det her.

Læs også:

Skynd dig at opdatere: Adobe og Microsoft klar med hel stribe kritiske opdateringer

Mozilla angrebet: Kritiske informationer stjålet - og brugt til at ramme Firefox-brugerne

Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S