Microsoft og Google slutter fred: Dropper bølge af sagsanlæg mod hinanden

Microsoft og Google slutter fred. De to selskaber dropper en hel stribe af sagsanlæg, som de har anlagt mod hinanden på kryds og tværs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har siden Satya Nadella tiltrådte som topchef anlagt en lagt mere forsonlig og samarbejdsvillig tone end tidligere.

Den nye stil fører nu til, at Microsoft og Google giver hinanden håndslag på, at de fremover ikke skal bruge så meget krudt på at bekrige hinanden med juridiske våben.

De to selskaber er således blevet enige om at droppe godt 20 sagsanlæg, som de to selskaber ellers har haft kørende mod hinanden på kryds og tværs i retssale i USA og Tyskland gennem lang tid.

Sagerne handler alle om tvister om forskellige patenter, som de to selskaber gensidigt mener, at den anden part har krænket.

Vi fortalte i fjor om, hvor mange penge Microsoft egentlig scorer på netop disse patenter. Det kan du læse mere om her: Microsoft scorer 20 milliarder kroner på Android-patenter

"Det glæder Microsoft og Google at meddele et forlig på patent-området. Som led i forliget opsiger selskaberne alle nuværende patent-sager mellem dem - inklusive sager om Motorola Mobility," hedder det i en meddelelse, som Microsoft og Google har udsendt i fællesskab.

De to selskaber vil desuden fremover samarbejde om patentspørgsmål i fælles bestræbelser på at "hjælpe vores kunder," som det hedder.

Det underbygges af, at Microsoft og Googles eksempelvis allerede er i gang med et samarbejde om en ny, fælles video-codec. Også Netflix, Mozilla og andre er med i dette samarbejde.

Microsoft understreger dog, at det store forlig med Google ikke betyder, at selskabet også dropper dets bestræbelser på at opkræve royalties fra diverse producenter af Android-telefoner.

Microsofts nye samarbejds-vinkel har i det seneste års tid ført til store - og for nogle år siden helt utænkelige - samarbejdsaftaler med tidligere tiders kæmpe-rivaler.

De tæller Salesforce, Apple, Dropbox og VMware, ligesom topchef Satya Nadella har erklæret sin kærlighed til hele open source-verdenen, efter store Linux-løsninger som Hadoop, Cores OS og Cloudera blev indlemmet i Microsofts cloud-tjeneste Azure - som i øvrigt også understøtter løsninger fra IBM og Oracle.

Læs også:

Salesforce og Microsoft i nyt samarbejde: Dyb integration af Salesforce i Office-programmer

Microsoft og VMware slutter fred: Indgår stort partnerskab efter mange års indædt bekrigen af hinanden

Ny kæmpeaftale: Derfor går Dropbox nu pludselig sammen med Microsoft

Microsoft i kovending: Lancerer kæmpeprogram til iPad

Her er planen med Microsoft & Salesforce - derfor går de sammen

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Gratis Office til Android på vej: Microsoft søger Android-brugere til beta-test

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen.

Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect