Microsoft og Google slutter fred: Dropper bølge af sagsanlæg mod hinanden

Microsoft og Google slutter fred. De to selskaber dropper en hel stribe af sagsanlæg, som de har anlagt mod hinanden på kryds og tværs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har siden Satya Nadella tiltrådte som topchef anlagt en lagt mere forsonlig og samarbejdsvillig tone end tidligere.

Den nye stil fører nu til, at Microsoft og Google giver hinanden håndslag på, at de fremover ikke skal bruge så meget krudt på at bekrige hinanden med juridiske våben.

De to selskaber er således blevet enige om at droppe godt 20 sagsanlæg, som de to selskaber ellers har haft kørende mod hinanden på kryds og tværs i retssale i USA og Tyskland gennem lang tid.

Sagerne handler alle om tvister om forskellige patenter, som de to selskaber gensidigt mener, at den anden part har krænket.

Vi fortalte i fjor om, hvor mange penge Microsoft egentlig scorer på netop disse patenter. Det kan du læse mere om her: Microsoft scorer 20 milliarder kroner på Android-patenter

"Det glæder Microsoft og Google at meddele et forlig på patent-området. Som led i forliget opsiger selskaberne alle nuværende patent-sager mellem dem - inklusive sager om Motorola Mobility," hedder det i en meddelelse, som Microsoft og Google har udsendt i fællesskab.

De to selskaber vil desuden fremover samarbejde om patentspørgsmål i fælles bestræbelser på at "hjælpe vores kunder," som det hedder.

Det underbygges af, at Microsoft og Googles eksempelvis allerede er i gang med et samarbejde om en ny, fælles video-codec. Også Netflix, Mozilla og andre er med i dette samarbejde.

Microsoft understreger dog, at det store forlig med Google ikke betyder, at selskabet også dropper dets bestræbelser på at opkræve royalties fra diverse producenter af Android-telefoner.

Microsofts nye samarbejds-vinkel har i det seneste års tid ført til store - og for nogle år siden helt utænkelige - samarbejdsaftaler med tidligere tiders kæmpe-rivaler.

De tæller Salesforce, Apple, Dropbox og VMware, ligesom topchef Satya Nadella har erklæret sin kærlighed til hele open source-verdenen, efter store Linux-løsninger som Hadoop, Cores OS og Cloudera blev indlemmet i Microsofts cloud-tjeneste Azure - som i øvrigt også understøtter løsninger fra IBM og Oracle.

Læs også:

Salesforce og Microsoft i nyt samarbejde: Dyb integration af Salesforce i Office-programmer

Microsoft og VMware slutter fred: Indgår stort partnerskab efter mange års indædt bekrigen af hinanden

Ny kæmpeaftale: Derfor går Dropbox nu pludselig sammen med Microsoft

Microsoft i kovending: Lancerer kæmpeprogram til iPad

Her er planen med Microsoft & Salesforce - derfor går de sammen

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Gratis Office til Android på vej: Microsoft søger Android-brugere til beta-test

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen.

Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job