Ny Stagefright-sårbarhed opdaget i Android: Google forsøger at hastelappe

Google udsender haste-patches til millioner af Android-telefoner efter opdagelsen af to ny sårbarheder i Stagefright. Det sker blot et par måneder efter, at et stort hul i Stagefright-teknologien var årsag til en af de største sikkerheds-kriser i Android-verdenen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google haste-udsender patches til to ny-opdagede sårbarheder i multimedie-motoren Stagefright i Android.

En af de ny-opdagede sårbarheder har mange år på bagen og findes således i Android-versioner helt tilbage fra 2008.

Det betyder, at mange millioner Android-brugere kan blive påvirket, hvis hackere eller andre formår at udnytte den.

I en udsendt såkaldt advisory meddeler Google, at det ikke ser ud til, at hackere indtil videre er begyndt at udnytte de pågældende sårbarheder.

De første sårbarheder i Stagefright blev opdaget i august. De vakte meget stor opsigt, da de via dem var muligt at inficere Android-telefoner alene ved at sende en MMS.

Det betød, at en hacker alene behøvede at kende en Android-brugers telefonnummer for at kunne ramme den pågældende telefon.

Du kan læse om den første Stagefright-krise her: Kritisk hul fundet i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

Opdagelsen dengang fik den internationale tele-branche til helt at ændre praksis på sikkerhedsområdet.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Så nemt er det imidlertid ikke at udnytte de ny-opdagede sårbarheder, som er blevet døbt 'Stagefright 2.0.'

Det kræver nemlig, at brugeren besøger et inficeret website og her afspiller et inficeret musiknummer eller en inficeret video.

Ifølge sikkerhedsselskabet Zimperium relaterer sårbarheden sig til problemer med den måde, hvorpå Android behandler metadata i de pågældende indhold.

Du kan læse Zimperiums [url= https://blog.zimperium.com/zimperium-zlabs-is-raising-the-volume-new-vulnerability-processing-mp3mp4-media/]forklaring her.[/url]

Google har allerede udsendt patches til Nexus Android-telefonerne, der som Googles egen-producerede telefoner altid er de første, der bliver patchet.

De øvrige producenter af Android-telefoner har fået besked om sårbarhederne, og der er løsninger på vej, hedder det.

Google meddelte i august, at selskabet i kølvandet på den første Stagefright-krise ville begynde at udsende månedlige sikkerheds-opdateringer a la den metode, som Microsoft har anvendt i årevis.

Læs også:

Kritisk hul fundet i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Google fejler i stor sikkerhedsopdatering - din Android-telefon kan være i fare

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job