Ny Stagefright-sårbarhed opdaget i Android: Google forsøger at hastelappe

Google udsender haste-patches til millioner af Android-telefoner efter opdagelsen af to ny sårbarheder i Stagefright. Det sker blot et par måneder efter, at et stort hul i Stagefright-teknologien var årsag til en af de største sikkerheds-kriser i Android-verdenen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google haste-udsender patches til to ny-opdagede sårbarheder i multimedie-motoren Stagefright i Android.

En af de ny-opdagede sårbarheder har mange år på bagen og findes således i Android-versioner helt tilbage fra 2008.

Det betyder, at mange millioner Android-brugere kan blive påvirket, hvis hackere eller andre formår at udnytte den.

I en udsendt såkaldt advisory meddeler Google, at det ikke ser ud til, at hackere indtil videre er begyndt at udnytte de pågældende sårbarheder.

De første sårbarheder i Stagefright blev opdaget i august. De vakte meget stor opsigt, da de via dem var muligt at inficere Android-telefoner alene ved at sende en MMS.

Det betød, at en hacker alene behøvede at kende en Android-brugers telefonnummer for at kunne ramme den pågældende telefon.

Du kan læse om den første Stagefright-krise her: Kritisk hul fundet i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

Opdagelsen dengang fik den internationale tele-branche til helt at ændre praksis på sikkerhedsområdet.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Så nemt er det imidlertid ikke at udnytte de ny-opdagede sårbarheder, som er blevet døbt 'Stagefright 2.0.'

Det kræver nemlig, at brugeren besøger et inficeret website og her afspiller et inficeret musiknummer eller en inficeret video.

Ifølge sikkerhedsselskabet Zimperium relaterer sårbarheden sig til problemer med den måde, hvorpå Android behandler metadata i de pågældende indhold.

Du kan læse Zimperiums [url= https://blog.zimperium.com/zimperium-zlabs-is-raising-the-volume-new-vulnerability-processing-mp3mp4-media/]forklaring her.[/url]

Google har allerede udsendt patches til Nexus Android-telefonerne, der som Googles egen-producerede telefoner altid er de første, der bliver patchet.

De øvrige producenter af Android-telefoner har fået besked om sårbarhederne, og der er løsninger på vej, hedder det.

Google meddelte i august, at selskabet i kølvandet på den første Stagefright-krise ville begynde at udsende månedlige sikkerheds-opdateringer a la den metode, som Microsoft har anvendt i årevis.

Læs også:

Kritisk hul fundet i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up call: Flere top-producenter ændrer sikkerhedspraksis

Google fejler i stor sikkerhedsopdatering - din Android-telefon kan være i fare

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College