Lenovo-pc'er indeholder farlige systemhuller: Stor opgradering klar

Lenovo lapper farlige sikkerheds-huller i selskabets eget program-system for tredje gang på blot seks måneder.

Artikel top billede

For tredje gang på seks måneder er Lenovo på grund af sikkerheds-problemer nødt til at haste-udsende en opdatering af de software-programmer, som Lenovo-computerne leveres med, når de bliver solgt i butikkerne.

Lenovo har udsendt en ny version - 5.07.0019 - af Lenovo System Update (tidligere ThinkVantage System Update), som er det program, som Lenovo anvender til at holde drivere og BIOs opdateret på selskabets computerne.

Opdateringen løser to sårbarheder i programmet, som er blevet opdaget af sikkerhedsfirmaet IOActive.

Den ene sårbarhed findes i programmets hjælpe-funktion og gør det muligt for brugere uden fulde Windows-rettigheder at åbne Internet Explorer med en administrators rettigheder ved at klikke på url-adresser i hjælpe-funktionen.

Kan udnytte webbrowseren

Dette skyldes ifølge Lenovo, at Lenovo System Update er konstrueret på en måde, der giver programmet ret til at køre med administrator-rettigheder.

"Og derfra har en angriber uden rettigheder mange muligheder for at udnytte web-browseren til at godkende sig selv som administrator eller System," lyder det fra IOActive i denne blog-post

Den anden sårbarhed findes i den måde, hvorpå programmet tildeler administrator-rettigheder og tildeler brugernavn og passwords.

Her er det muligt for udenforstående at genskabe anvendte brugernavne og password.

Lenovo opdaterede på lignende måde System Update i både juli og oktober.

Det kan du læse mere om her: Først var det crapwaren Superfish - nu lukker Lenovo alvorlige systemhuller.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job