Lenovo-pc'er indeholder farlige systemhuller: Stor opgradering klar

Lenovo lapper farlige sikkerheds-huller i selskabets eget program-system for tredje gang på blot seks måneder.

Artikel top billede

For tredje gang på seks måneder er Lenovo på grund af sikkerheds-problemer nødt til at haste-udsende en opdatering af de software-programmer, som Lenovo-computerne leveres med, når de bliver solgt i butikkerne.

Lenovo har udsendt en ny version - 5.07.0019 - af Lenovo System Update (tidligere ThinkVantage System Update), som er det program, som Lenovo anvender til at holde drivere og BIOs opdateret på selskabets computerne.

Opdateringen løser to sårbarheder i programmet, som er blevet opdaget af sikkerhedsfirmaet IOActive.

Den ene sårbarhed findes i programmets hjælpe-funktion og gør det muligt for brugere uden fulde Windows-rettigheder at åbne Internet Explorer med en administrators rettigheder ved at klikke på url-adresser i hjælpe-funktionen.

Kan udnytte webbrowseren

Dette skyldes ifølge Lenovo, at Lenovo System Update er konstrueret på en måde, der giver programmet ret til at køre med administrator-rettigheder.

"Og derfra har en angriber uden rettigheder mange muligheder for at udnytte web-browseren til at godkende sig selv som administrator eller System," lyder det fra IOActive i denne blog-post

Den anden sårbarhed findes i den måde, hvorpå programmet tildeler administrator-rettigheder og tildeler brugernavn og passwords.

Her er det muligt for udenforstående at genskabe anvendte brugernavne og password.

Lenovo opdaterede på lignende måde System Update i både juli og oktober.

Det kan du læse mere om her: Først var det crapwaren Superfish - nu lukker Lenovo alvorlige systemhuller.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse