4G-samtaler i Danmark: Her er teleselskabernes tidsplaner for VoLTE

Telenor åbner i dag for Voice over LTE, VoLTE, for de første kunder. Se tidsplanen for lancering af 4G-samtaler hos TDC, Telia og 3 her.

Artikel top billede

Som Computerworld kunne fortælle mandag morgen, åbner Telenor i dag som det første danske teleselskab for Voice over LTE, også kaldes VoLTE, hvor samtalen afvikles over 4G-dataforbindelsen.

VoLTE betyder blandt andet, at selve lydkvaliteten ved samtaler får et nøk i vejret - læs mere om alle fordelene her.

VoLTE bliver fremtidens måde at tale i telefon på, og samtidig muliggør det også WiFi Calling, så du kan få bedre mobildækning indendørs, fordi der kan skiftes automatisk imellem 4G-nettet og det lokale WiFi-netværk.

Det er dog ikke kun Telenor, der nu er klar til at åbne for VoLTE, selvom det altså bliver der, de første kunder får muligheden for 4G-samtaler.

Her er planerne hos TDC, 3 og Telia

Hos TDC lyder meldingen: "Vi er allerede klar med et fuld funktionelt VoLTE med overgang til 2G og 3G."

TDC tilføjer dog samtidig:

"Vi tester i øjeblikket devices og håber, at mobilproducenterne er klar til at understøtte vores net i løbet af første kvartal 2016."

"De smartphones, som kører VoLTE på vores net i øjeblikket, benytter en software, der ikke er bredt eller kommerciel tilgængelig."

Læs også: Nu kommer VoLTE og WiFi Calling til Danmark

Teleselskabet 3 oplyser til Computerworld, at selskabet "sigter mod at gå i luften med VoLTE i starten af Q3 2016."

Hos Telia, der deler netværk med Telenor, er meldingen, at platformen, der muliggør VoLTE, IMS (IP Multimedia Subsystem), stadig testes hos hovedkoncernen TeliaSonera - og Telia oplyser altså ikke en konkret tidsplan for en kommerciel lancering.

Kun for bestemte smartphones

Selvom Telenor i dag åbner for VoLTE, betyder det ikke, at alle kunder fra starten kan udnytte de nye muligheder.

Det skyldes, at hardwareproducenterne skal rulle en softwareopdatering ud på smartphonen, før VoLTE kan anvendes på det specifikke netværk.

Telenors VoLTE kan i første omgang derfor kun benyttes af kunder, der har en Samsung Galaxy S6 eller S6 Edge.

Læs også:

Nu kommer VoLTE og WiFi Calling til Danmark - første teleselskab klar med 4G-samtaler

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job